Kulvar Haber

Özel tüketim vergisi nedir, neleri kapsar?

Özel tüketim vergisi nedir, neleri kapsar?
76 views
04 Eylül 2019 - 4:53

Dünya genelinde olduğu gibi, Türkiye’de de devletin hizmete dönüştürmek amacıyla birtakım vergiler aldığı bir gerçektir. Bu vergilerden birisi olan özel tüketim vergisi nedir? Özel tüketim vergisi neleri kapsar? Bu soruların cevabını ve ÖTV hakkındaki kapsamlı bilgileri, bu ekonomi haberleri yazımızda sizlerle paylaştık.

Özel Tüketim Vergisi Nedir?

ÖTV, belirli mal ve ürünler için alınan, özel bir harcama vergisidir. Hesaplanması belli bir orana tabi bir şekilde yapılabileceği gibi, kesin olarak daha önceden belirlenmiş maktu bir değer üzerinden de alınabilmektedir.

İlk olarak Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında 2002 yılından önce gündeme gelmiş olsa da, 2002 yılında çıkarılan bir yasa neticesinde kanunlaştırılmıştır. ÖTV genel olarak normal yaşam için gerekli olan ürünler yerine, daha çok lüks sayılabilecek ürünlerin yanı sıra çevre ve sağlığa zararlı mallara uygulanmaktadır. Örneğin sigara ve alkol gibi sağlığa zararlı ürünlere uygulanmaktadır.

Özel tüketim vergisinin genel özellikleri nelerdir?

Sınırlı bir alanı kapsar: ÖTV her mal ve hizmet için alınmayıp sadece sağlık ve çevreye zarar veren ürünlerle birlikte lüks kabul edilen ürünler üzerinden alınması nedeniyle, sınırlı bir alanı kapsamaktadır. Ancak son yıllarda, kapsadığı ürünlerin sayısında esneklik gösterilerek artış sağlanmıştır.

Kolay yönetilebilir: Kısıtlı bir alanı kapsaması nedeniyle, diğer mallar için alınan KDV gibi farklı mükellef sayısına göre, ÖTV mükellef sayısı daha azdır.

Hazineye katkısı yüksektir: ÖTV hasılatının hazineye olan katkısına baktığımızda, kısıtlı olmasına rağmen diğer ürünler üzerinden elde edilen gelirlere göre hazineye olan katkısı daha fazladır. Oransal olarak baktığımızda, diğer birçok vergi türünden daha fazla hazineye katkı sunduğunu söylemek mümkündür.

ÖTV ile KDV arasındaki fark nedir?

Katma Değer Vergisi yani KDV, ürünlerin her alım satımı esnasında, ödenmesi gereken bir tutardır. Örneğin bir ürünün üretiminde kullanılan tüm malzemeler üzerinden KDV alındığı gibi, ürün üretildikten sonra bayilere satışından, bayiden son kullanıcıya satışından ve son kullanıcının ürünü dilemesi halinde kullandıktan sonra ikinci el olarak dahi olsa başkasına satışından, KDV verilmesi gerekmektedir.

ÖTV ise, sadece tek aşamada alınan bir vergidir. Ürünün imalatı, ithalatı ya da ilk iktisap aşamasında bir kez alınmaktadır.

Hangi ürünler için ÖTV uygulanır?

  • Lüks araçlar için
  • İnsan sağlığına zararlı olan alkol ve tütün ürünlerinde
  • Madeni yağ ve akaryakıt gibi, çevreye zarar veren çeşitli ürünlerde
  • Kürk ve beyaz eşya gibi, lüks kabul edilebilecek ürün türlerinde

ÖTV vergisi alınmaktadır.

ÖTV hangi durumlarda istisnadır?

2016 yılında kanuna eklenen geçici bir maddeyle, ÖTV bazı ürün ve hizmetler için istisna olarak görülmüştür. Minibüs, taksi, dolmuş, şehir içi yolcu taşımacılıkları, kamyonet ve kamyon gibi ticari hizmet kapsamları, ÖTV istisnası altındadır. Bunların yanı sıra, ÖTV istisnası kapsamında bulunan diğer ürün ve hizmetler, şu şekilde belirlenmiştir.

  • Petrol arama amacıyla istisna
  • Diplomatik istisna
  • İthalat istisnaları
  • Güvenlik kuruluşları tarafından yapılan silah alımları için istisnalar
  • Kamu kurumları için istisnalar
  • Türk Hava Kurumu alımları için istisnalar