Kulvar Haber

Patates Soğan Fiyatları Hasatlar Sonrasında Düşecek mi?

Patates Soğan Fiyatları Hasatlar Sonrasında Düşecek mi?
9 views
25 Nisan 2019 - 18:53

Patates Soğan Fiyatları Hasatlar Sonrasında Düşecek mi? Enflasyon verilerinin son aylarda beklenenin çok üzerinde çıkmasında etkili olan gıda fiyatları konusunda sevindirici haberler gelmeye başladı.

Patates Soğan Fiyatları
Patates Soğan Fiyatları

Patates ve soğan da gıda ürünleri arasında fiyat artışının en çok yaşandığı yiyecek listesinde zirveyi diğerlerine bırakmıyor. Ancak bu günlerde adana ve dolaylarında başlayan hasat dönemi nedeniyle fiyatların düşeceği bekleniyor.

Hasat Sonrası Fiyatlar Ne Kadar Oynar?

Yaz mevsiminin yaklaşması ve havaların ısınması ile birlikte bereketli dönemlerin gelmesi bekleniyor. Bu sayede gıda fiyatlarında yüksek artış olarak karşımıza çıkan ürünlerde önemli oranda indirim yaşanması tahmin ediliyor.

Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Tekin yaptığı açıklamada, “ 66 bin dekar alanda patates ekiliyor, 10 gün kadar önce hasat bşalamıştı fakat yağışlar nedeniyle biraz duraksadı. Yine de bugün itibariyle tam olarak tekrar başlandı. Tarlalarda ölçülen ortalama patates rekoltemiz 3 ile 3,5 ton arasında” dedi.

İl Müdürü Tekin devam ettiği açıklamasında, Türkiye’nin patates soğan ihtiyacının yaklaşık %5’lik kısmı Adana’dan karşılanıyor.

Mayıs 15’e kadar devam edecek hasatlarla birlikte daha güzel günler görmeyi umuyoruz diyen Tekin, daha sonra İzmir ve Orta Anadolu kentleri olmak üzere patates hasadının yurt genelinde devam edeceğini bildirdi.

Adana da hasat yapılan tarlalardan bir kısmının sal sahibi olan Ali Süt de geçen seneye göre verimin düşük olduğunu kaydetti. Bu duruma da Çukurova Bölgesinde görülen ve beklenti dışında gerçekleşen yağmurların neden olduğunu söyleyerek, fiyat artışının temel sebebinin de bu verimsizlik olduğunu sözlerine ekledi.

Soğan Fiyatları Önümüzdeki Aylarda 1,5 TL Seviyesine İnebilir!

Mutfakların vazgeçilmez ikilisi olan patates ve soğan, adeta her öğünde yer alabilecek besin değerine sahip. Yerli mutfağın önemli figürlerinden olan bu iki sebze, yıl içinde 10 TL’nin üzerine çıkarak, halka sıkıntı yaşattı. Ancak son gelişmeler, üreticiyi olduğu gibi tüketiciyi de sevindireceğe benziyor.

Türkiye de soğan ihtiyacının önemli kısmının karşılandığı Amasya da geçtiğimiz yıla göre soğan ekim alanları toplamda %30 oranında artış gösterdi.

74 bin dekara kadar artırılan soğan ekim alanları sayesinde, elde edilecek ürünün de fazla olacağı ümit ediliyor. Soğan fiyatlarının son yıllarda artması nedeniyle üretici böyle bir çözüme gitti.

Soğan üretimine aile fertleri ile birlikte devam eden Oğuz Çelik yaptığı açıklamasında, “arazisi olan tüm çiftçilerin soğan diktiğini belirterek, iklim koşullarının da uygun olması halinde, Temmuz ayı itibariyle soğan fiyatları ülke genelinde 1,5 lira olur” dedi.