Kulvar Haber

Pin Kodları Kullanımına Dikkat Etmelisiniz.

Pin Kodları Kullanımına Dikkat Etmelisiniz.
15 views
26 Haziran 2019 - 10:07

Pin Kodları ile ilgili yapılan araştırmalara göre kullanıcıların önemli bir oranı aynı pin kodlarını kullanıyor.

Bu Pin Kodlarını Kullanmamaya Dikkat Etmelisiniz

İnternet güvenliği kuruluşu ESET, en çok kullanılan 20 PIN numarasına dikkat çekti ve “bunları kullanıyorsanız hemen değiştirin” çağrısı yaptı.

ESET yaptığı çeşitli araştırmaları birleştirerek dünya çapında bir sonucu gözler önüne serdi. Bu araştırmaya göre dünyada pek çok kullanıcı aynı pin kodlarını kullanıyor.

Pin Kodları

 ESET, bilgi güvenliği eğitimi üzerine uzmanlaşmış ABD merkezli Sans Enstitüsü’nün araştırmasına dikkat çekti. Araştırma, telefonun kilidini açmak üzere girilen PIN numaralarının çoğunun aynı olduğunu söylüyor. Buna göre en çok tercih edilen 20 telefon PIN kodu şöyle sıralanıyor:

0000, 1004, 1010, 1111, 1122, 1212, 1234, 1313, 2000, 2001, 2222, 4444, 3333, 4321, 5555, 6666, 6969, 7777, 8888, 9999 

Pek Çok Kişi Bu Pin Kodlarını Tercih Ediyor

Bu kodlar test edildi ve pek çok telefonun kilidinin açıldığı gözlemlendi. Yaklaşık olarak bu oran %26. Yapılan çalışmalara göre telefonunuz kaybolur veya çalınırsa suçlular birkaç deneme ile telefonun kilidini açabilirler. ESET İngiltere’den Güvenlik Uzmanı Jake Moore, “Bu PIN’leri kullanıyorsanız, hemen değiştirin” tavsiyesinde bulundu. 

Pin Kodları: Doğum Tarihiniz, Evlilik Yılı Tarihiniz Gibi Tarihleri Kullanmayın

Jake Moore, şu önerilerde bulundu: “En iyi önlem, telefonunuzun kilidini açmak adına sizin için anlam taşımayan bir rakam dizisi kullanmaktır. Kod oluştururken, hareketlerinizi kimin izliyor olabileceğine dikkat etmeniz gerektiğini de belirtmekte fayda var. Toplu taşıma araçlarında insanların sık sık PIN kodlarını, şifreleri girdiğini hatta telefonda, arkasındaki üç haneli CVV numarası da dahil olmak üzere tüm kredi kartı bilgilerini bağırarak paylaştığını gördüm.” 

Moore, “Son olarak, cihazınızı yedekledikten sonra, iOS için ‘iPhone’umu Bul’ ve Android’de ‘Cihazımı Bul’ seçeneğini açarak daha fazla güvenlik katmanı eklemelisiniz; bu da çalınırsa telefonunuzu uzaktan silmenize olanak tanır. Bu cihazı bir daha asla göremeyebilirsiniz, en azından suçlular cihazınıza giremez ve kişisel verilerinize ve bilgilerinize bakamaz” diye konuştu.

Telefon kullanıcılarının yüzde 26’sının aynı PIN kodlarını tercih ettiği ortaya çıktı. İnternet güvenliği kuruluşu ESET, en çok kullanılan 20 PIN numarasına dikkat çekti ve “bunları kullanıyorsanız hemen değiştirin” çağrısı yaptı.