Kulvar Haber

Plastik poşet kullanımında azalma var

Plastik poşet kullanımında azalma var
13 views
02 Mayıs 2019 - 22:47

1 Ocak’la ücretli hale getirilen plastik poşet kullanımında azalma gerçekleşti.

Plastik poşet harcamasında yüzde 75 azalma

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada Plastik poşetleri 1 Ocak itibarıyla ücretli hale getirdiklerini ve kullanımda yaklaşık yüzde 75 azalma gördüklerini söyledi.

Murat Kurum İstanbul Ataşehir Emlak Konut Ortaokulu öğrencilerinin düzenlediği ‘Sıfır Atık Eko Bilim Fuarı‘nın açılışında konuştu. Kurum konuşmaya başlamadan önce bulundukları okulda daha önce öğretmenlik yapan eşi Şengül Kurum‘un selamlarını getirdiğini söyledi.

Her ilimize bir tane millet bahçesi

Bize bırakılan emanetlerin gelecek nesillere en iyi şekilde bırakılması gerektiğini söyleyen Kurum, bu emanetlerden birinin millet bahçesi projesi olduğunu belirtti. Çevre ve Şehircilik bakanı, “Hedefimiz, her ile 1 tane millet bahçesi yapmak ve kişi başı yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkarmak. ” dedi.

Atık su arıtma tesisleri yaptıklarını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konuşmasında şunları söyledi;

Bakan,”2023’te şu anki alandan 2,5 kat artırarak, korunan alanları dünya verilerine göre ülke nüfusunun yüzde 17’si seviyesine çıkarmak için gayret gösteriyoruz.”

2023 itibariyle sıfır atık uygulaması

“2023 yılında tüm şehirlerimizde sıfır atık uygulamasına geçilmiş olacak. Bu uygulamayla da inşallah yıllık 20 milyar lira tasarruf 100 bin kişiye de doğrudan istihdam sağlanmış olacak.”

Atıklar kaynağında yarıştırılacak

İklim değişikliğiyle mücadele edebilmek için bir çok çalışmaya imza atan Murat Kurum, Emine Erdoğan’ın başlattığı ‘Sıfır Atık’ projesi sayesinde 2023’e kadar tüm şehirlerde atıkların kaynağından ayrıştırılacağını söyledi.

Plastik poşet kullanımında azalma var

‘Sıfır Atık’ projesiyle başlayan bu çevrecilik dalgası 1 Ocak tarihiyle birlikte plastik poşet kullanımına da vurmuştu.Plastik Poşet kullanımının azaldığını belirten Kurum,
“Plastik poşetleri 1 Ocak itibarıyla ücretli hale getirdik ve kullanımda yaklaşık yüzde 75 azalma gördük. Akabinde 2021’de depozito uygulamasına geçeceğiz.” dedi.

Bakan’dan çocuklara tembih

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çocukları ‘Çevreyi kirleten olursa uyarın’ diye tembihledi. Kurum, “Siz hepiniz çevre ve şehircilik bakanısınız. Ben size bu yetkiyi veriyorum. O yüzden çevreyi kirleten herkesi uyarın, memleketimizi güzel şekilde gelecek nesillere aktaralım.”  diye konuştu.

Açılış kurdelesini çocuklarla birlikte kesen Murat Kurum daha sonra fuar alanını gezerek çocukların projeleri hakkında bilgi aldı.