Kulvar Haber

Prof. Ercüment Ovalı Aşı için Müjdeyi Verdi! Dornaz Alfa Nedir?

Prof. Ercüment Ovalı Aşı için Müjdeyi Verdi! Dornaz Alfa Nedir?
22 views
17 Nisan 2020 - 14:44

Dünya’yı etkisi altına alan COVID-19 salgının da aşı tedavisi için sona gelindi. Prof. Ercüment Ovalı çalışmalarını sürdürdüğü aşı tedavisi için düğmeye bastı. Müjdeli habere göre, aşı umudu 23 Nisan’da hayat bulacak.
Tüm dünyada ve ülkemizde bilim insanları ve doktorlar, pandemi ilan edilen ve tüm dünya insanlığı tehlike altına alan Coronavirüs hastalığına çözüm arayışına girdiler.

Dünya çapında tıp alanında çalışmaların ana teması COVID-19 tehditi oldu. Virüse karşı savaş açan bilim insanları laboratuvarlarına kapandı ve salgının önüne geçmek için aşı ya da ilaç tedavisi araştırmaya başladılar.
İnsan hayatı için birlik olan bir isimde, uzun zamandır kendini aşı bulmak için ekibi ile izole eden Prof. Ercüment Ovalı oldu.

İlk kez bir ay önce laboratuvarlarına kapanan Ovalı ve ekibi Coronavirüse karşı etkili olacak aşıyı bulmak adına hummalı bir çalışma yürütmeye başladı.

Ovalı bu süreçte kamuoyunu bilgilendirmek için Twitter hesabını kullandı. Kendi sosyal medya hesabı üzerinde çalışmada neler yaptıklarını ve ne aşamaya geldiklerini sık sık güncelleyen Ovalı, nihayetinde müjdeli haberi buradan halka duyurdu.

Ülkemizde Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı en son 1.403 olurken vaka sayısı da 65.111’e yükseldi.

Geçtiğimiz günlerde Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Ülkemizde hastalığın artış hızının yavaşladı” dedi. 14 Nisan verilerine göre 33.070 test yapılırken, 4.062 yeni vaka açıklandı, 107 kişi hayatını kaybederken 842 kişi de iyileşti.

Koronavirüsle mücadele kapsamında uzun süredir çalışmalar yapan Profesör Doktor Ercüment Ovalı ise 23 Nisan’ı işaret etti.

Tedavi için ekibiyle beraber çalışmalar yürüten Prof. Dr. Ercüment Ovalı, hastaların tedavilerinde yeni bir ilaç önerisinde bulundu.

Daha önce yaptığı açıklamada 23 Nisan’da gelişmeleri duyuracaklarını söyleyen Ercüment Ovalı, dün gece twitterdan bir sürpriz yaptı. Prof. Dr. Ercüment Ovalı sözlerine, “23 Nisan’da açıklayacaktık ama” diyerek başladı.

Ercüment Ovalı Aşıyı buldu mu? Koronavirüste son durum ne? Ercüment Ovalı son dakika…
İşte Ovalı’nın müjdeli haberi verdiği o paylaşım…

“1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 nisanda açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik.. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim.
Bu müjdeyi aslında Tübitak’ in düzenlediği konuşmamda ilacın ismini vermeden söylemiştim..
15 martta başlayıp, 5 nisanda proje haline getirdiğimiz Dornaz Alfa projesine ait ilk sonuçları 23 nisanda açıklayacağız.”

Bu açıklamaların ardından Ovalı’nın bahsettiği ‘Dornaz Alfa’ projesi Twitter’da gündem oldu. Merakla cevap aranan Dornaz Alfa nedir, sorusunun cevabı detaylarda…

Dornaz Alfa ile ilgili açıklama Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Taner Demirer’den geldi. Demirer konu hakkında şunları söyledi, “Bu yeni bir ilaç değil. Yıllardır kistik fibrozisin tedavisinde kullanılıyor. Eğer virüs üzerinde etkili olduğunu iddia ediyorsanız hemen yayınlayın görelim. Takiben intaniyeciler hastalar üzerinde denerler.”
Öte yandan Ercüment Ovalı, Türkiye’de ilk vakanın tespit edildiği 11 Mart’ta Sağlık Bakanlığına beş öneri sunmuştu, bu önerilerin dördü şuan tedavilerde kullanılıyor.

Şimdi gözler 23 Nisan tarihinde. Son dakika detayları için takipte kalın…