Kulvar Haber

Pürüzsüz bir cilt için cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Pürüzsüz bir cilt için cilt bakımı nasıl yapılmalı?
129 views
17 Mayıs 2019 - 16:03

Pürüzsüz bir cilt için cilt bakımı nasıl yapılmalı? Cildimiz bizim en değerli varlığımız ve sürekli olarak cildimize bakım yaparak daha fresh, ışıltı görünümler elde edebilir. Bunun için cildimizi çok iyi tanıyarak bakım ürünleri kullanmalıyız.

Pürüzsüz bir cilt için cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Cilt yaşımızı ve cilt yağ oranını bilmeden herhangi bir şekilde bakım ürünü kullanmayı tercih etmemelisiniz. Cilt yaşı genelde kişilerin beslenme şekline ve su tüketimine göre farklılık göstermektedir. Çok fazla su tüketimi gerçekleştiren kişilerin cilt yaşı normal yaşlarından daha küçük çıkacaktır. Cilt yaşınızı öğrenmek için bir bakım uzmanına gidebilirsiniz.

Gerekli testler yapıldıktan sonra rahatlıkla cilt yağ oranınızı ve cilt yaşınızı öğrenebilirsiniz. Pürüzsüz bir cilt için cilt bakımı nasıl yapılmalı? Denildiğinde ilk olarak bu testleri yaptırarak cildinizi tanımalısınız

Cildi Sürekli Olarak Temiz Tutmak

Cilt güzelliği için ilk olarak cildinizin temizliğine çok dikkat etmelisiniz. Cildimiz gün içerisinde sürekli olarak hava kirliliğine maruz kalmaktadır. Yüzünüze hiçbir şekilde bir şey sürmesiniz bile cilt gözenekleri bu hava kirliliğinden dolayı dolacaktır. Bu yüzden mutlaka cilt temizliğine önem vermelisiniz. Özellikle sabah kalktığınızda cildinizi sabunlu su ile güzelce durulamalı ve gece oluşan yağlanmadan kurtulmalısınız. Geceleri yatmadan öncede bu işlemi mutlaka uygulamalısınız.

Makyajla uyumak cildinize zarar verir

Makyajla uyumak cildinize en büyük zararı vermektir. Bu yüzden yatmadan önce mutlaka makyajınızı  temizlemeli ve ekstra olarak sabunlu su ile cilt temizliğinizi tamamlamalısınız. Pürüzsüz bir cilt için cilt bakımı nasıl yapılmalı? Sorusunun en kolay cevabı cilt temizliğidir. Hiçbir bakım ürünü kullanmasanız bile cildinizi temiz tuttuğunuzda çok daha geç kırışıklıkların oluştuğunu ve daha sağlıklı bir cilt tonuna sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Gözenekleri Küçültmek

Zaman içerisinde yaş ilerledikçe cildimizde bazı küçük değişiklikler meydana gelir. Bunlardan biri de gözeneklerin zamanla büyümesidir. Genellikle çok fazla sigara kullanımı gözenek büyümesini hızlandırmaktadır. Gözenekler genişleyip büyümeye başladığında cildinizde çukur bir görünüm oluşur ve cildiniz çok daha hızlı bir şekilde kirlenmeye başlar.

Gözenek sıkılaştırıcı gece kremleri

Pürüzsüz bir cilt için cilt bakımı nasıl yapılmalı? Denildiğinde bir diğer önemli konu ise gözeneklerdir. Gözenekleriniz ne kadar sıkı olursa cildinizde o kadar net ve pürüzsüz görünecektir. Bunun için gözenek sıkılaştırıcı gece kremleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ya da doğal bir çözüm önerisini tercih ederseniz doğal malzemelerden yapılan gözenek sıkılaştırıcı kürleri kullanabilirsiniz.

Gözenek Sıkılaştırıcı Kür

Gözenek Sıkılaştırıcı Kür
Gözenek Sıkılaştırıcı Kür

Gözenekleri sıkılaştırmak için ilk olarak gözeneklerinizi doğal kil maskesi gibi maskeler ile temizlemelisiniz. Daha sonra yüzünüze soda uygulayarak gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle bu işlemi çok daha pratik bir hale dönüştürmek için buz kalıplarının içerisine soda doldurarak dondurabilirsiniz. Daha sonra bu kalıplardan bir tanesini yüzünüze masaj yaparak uyguladığınızda, düzenli kullanımda gözeneklerinizin küçüldüğünü göreceksiniz.

Soğuk soda cildinizde şok etkisi yaratacak ve gerilmeye sebep olacaktır. Bu yüzden daha sonra mutlaka yüzünüzü ılık su ile durulamalısınız.

Cilt Yağı Kullanımı

Pürüzsüz bir cilt için yüzünüzü doğal yağlar ile besleyebilirsiniz. Özellikle cildin ihtiyacı olan E vitaminini maskelerde ya da yağ karışımlarında kullanarak çok daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cildiniz için mutlaka yağ ve vitamin takviyesinde bulunmalısınız. Sürekli olarak cilt temizliği ve kullanılan maskeler zaman içerisinde cilt kuruluğuna ve aşınmaya sebep olabilir. Cildinizin yağ dengesini sağlamak için haftada bir kez cilt yağları kullanabilirsiniz. Tercihinize göre doğal yağlar alarak içine E vitamini ekleyerek kendi özel cilt yağınızı hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde oldukça fresh, canlı ve pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınızdır.