Kulvar Haber

Ramazan Bayramı Tatili 9 Güne Çıkarıldı mı?

Ramazan Bayramı Tatili 9 Güne Çıkarıldı mı?
8 views
19 Nisan 2019 - 21:37

Ramazan Bayramı Tatili 9 Güne Çıkarıldı mı? Ramazan Bayramı tatilini bekleyen tatilcilere iyi haber geldi. Cumhurbaşkanlığı kararı sonrasında Ramazan Bayramı tatili 9 gün olarak belirlendi.

Ramazan Bayramı tatili

Ramazan Bayramı tatili
Ramazan Bayramı tatili

Karara göre, kamu görevlilerinin 3 Haziran pazartesi günü itibariyle yarım gün, 7 Haziran Cuma günü ise tam gün idari izinli olarak sayılmaları kararlaştı. Bu sayede önümüzde ki Ramazan Bayramı toplamda 9 güne ulaştı.

Ramazan Ayı Başlangıç ve Bitiş Tarihleri Ne Zaman?

2019 yılı Ramazan Ayı 6 Mayıs tarihinde başlayacak. Dünya genelinde çok sayıda Müslümanın oruç ibadeti ile geçirdikleri kutsal Ramazan Ayının son orucu da3 Haziran da tutulacak.

Ramazan Bayramı Ne Zaman Başlıyor?

Ramazan ayı son günü ve Ramazan Bayram arifesi 3 Haziran tarihinde gerçekleşiyor. 4 Haziran Salı günü başlayacak bayramın ilk günü, 6 Haziran Perşembe günü sona erecek. Hafta sonları da sayıldığında ailesi ile beraber fırsatı değerlendirmek isteyenler için Ramazan Bayramı tatili 9 gün boyunca yaşanabilecek.  

Ramazan Bayramı Tatilini Duyuran Resmi Yazı

Dün akşam saatlerinde T.C. Cumhurbaşkanlığı onayını taşıyan bir yazı, gündeme adeta bomba gibi düştü. Yazının içeriği ise özellikle kısa süreli turlara katılmak isteyen ve şimdiden yer ayırtmak isteyen kimseler için önemliydi. Yazının içeriğinde; “Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan onayı sonrasında kamu kurum ile kuruluşlarında istihdam edilen kamu görevlileri ile diğer çalışanlar için 3 Haziran Pazartesi için yarım gün ile 7 Haziran Cuma günü için tam gün süresince idari izinli sayılmıştır.” denildi.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan personel haricinde kalan ve özel sektörde istihdam edilenler için ise resmi olarak izinli gösterilme durumu söz konusu olmuyor. Ancak buna karşılık çok sayıda iş yerleri de Ramazan Bayramısüresince çalışanlarını izinli olarak kabul edip faaliyetlerine ara veriyor. 

Ramazan Bayramı Tatilinde Ne Yapılır?

Dini Bayramlardan ilki olan Ramazan Bayramı, 3 gün olarak geçirilmektedir. Dini olarak saklı olan değerinin yanı sıra, toplumsal olarak da toplumun önemli değerlerinden bir tanesi olarak görülmektedir.

Ramazan Bayramı tatillerinde, bir kısım insanlar yakın akraba ve tanıdıklarını ziyaret ederek geçirirler. Diğer kısım insanlar ise tatil süresince, çeşitli fırsatları değerlendirerek tatile çıkar.