Kulvar Haber

Recep Tayyip Erdoğan kimdir? Kaç yaşında? Hayatı

Recep Tayyip Erdoğan kimdir? Kaç yaşında? Hayatı
34 views
27 Eylül 2019 - 20:05

Görevli olduğu süre boyunca Türk siyasetine adeta damga vuran Recep Tayyip Erdoğan kimdir? Recep Tayyip Erdoğan kaç yaşında, gibi birçok soru meraklıları tarafından cevap beklemektedir. Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatı hakkında tüm detayları, bu biyografi yazısında bulabilirsiniz.

Recep Tayyip Erdoğan kaç yaşında?

26 şubat 1954 doğumlu olan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaşı 2019 yılı itibariyle 65 olmuştur.

Kurmuş olduğu siyasi parti ile bu 65 yılın 20 yıla yakınını, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı gibi hizmetlerde geçirmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan nereli?

Türk siyasetinin duayenleri arasında bulunan Recep Tayyip Erdoğan nereli? Sorusu da, en fazla merak edilenler arasındadır. Kendisi aslen Rizeli olsa da, İstanbul’da doğmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan kimdir? Hayatı ve biyografisi

26 şubat 1954’de İstanbul’da dünyaya gelen Recep Tayyip Erdoğan, Rizeli bir anne babanın çocuğudur. Kasımpaşa piyale okulunu 1965’te bitiren Erdoğan, İstanbul İmam Hatip Lisesi’ni ise, 1973 yılında tamamlamıştır.

İmam hatip okullarının ve mezunlarının uzun yıllar boyunca Türkiye’de sıkıntı çekmesi sebebiyle, fark dersleri sınavları vermiş ve Eyüp Lisesi’nden de ayrı bir diploma almıştır. Üniversite eğitimini ise Marmara Üniversitesi iktisadi ve ticari bilimler fakültesinde yapan Recep Tayyip Erdoğan, 1981’de üniversite eğitimini tamamlamıştır.

Üniversite hayatından beri siyasetle içli dışlı bir yaşam süren Erdoğan, aynı zamanda bir futbol sevdalısı olarak 1969 ve 1982 yılları arasında, farklı kulüplerde amatör olarak futbol oynamıştır. Bu dönem ayrıca onun siyasette aktif olmaya başladığı, en yoğun dönemlerdir.

Lise yıllarından itibaren Milli Türk Talebe Birliği gençlik kollarında farklı aktif görevler alan Erdoğan, Milli Selamet Partisi Beyoğlu gençlik kolu başkanlığına, 1976 yılında getirilmiştir. Bunun hemen ardından aynı yıl içerisinde aynı partinin İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı için seçilmiştir.

Milli Selamet Partisinde aldığı bu görevleri 1980 yılına kadar sürdüren ünlü siyasetçi, 12 Eylül ihtilalinde siyasetten biraz izole bir şekilde hayat sürmek zorunda kalmış ve özel sektöre ait şirketlerde, üst düzey yöneticilik ve müşavirlik görevlerinde bulunmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatı ve siyaset

12 eylül darbesinin ardından gelen süreçte, Recep Tayyip Erdoğan daha aktif bir şekilde siyasete girişmiş, 1983 yılında Refah Partisi’nin kurulması ile birlikte, 1984 yılında bu partinin Beyoğlu ilçe başkanlığı görevine seçilmiştir. Bir sonraki yıl ise partinin İstanbul il başkanı olan Erdoğan, aynı zamanda Refah Partisi MKYK üyesi olarak siyasette emin adımlarla ilerlemeye başlamıştır.

İstanbul il başkanı iken yaptığı çalışmalar partisinin daha hızlı bir şekilde çıkış yakalamasına neden olmuş, parti örgütlenmesinde gençler ve kadınların daha aktif rol almasını ve Refah Partisinin önünün açılmasını sağlamıştır.

O dönemde Refah Partisi’nin tabandan yayılan bir siyaset anlayışıyla hareket etmesinde, önemli rol oynadı. Yapmış olduğu bu çalışmalar 1989 yerel seçimlerinde Beyoğlu’nda partisinin büyük başarı sağlamasına neden olurken, diğer iller için de önemli bir örnek oldu.

27 Mart 1994 tarihinde Refah Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Erdoğan, girdiği seçimlerden zaferle çıkarak İstanbul büyükşehir belediye başkanı oldu.

Belediye başkanı olduktan sonra dünyanın sayılı metropolleri arasında bulunan İstanbul’un adeta kronikleşmiş birçok sorununa çözüm bularak, siyasetteki yerini iyice perçinlemiş oldu.

Okuduğu şiir, cezaevi hayatı ve Ak Parti

12 Aralık 1997 tarihinde gittiği Siirt’te yapmış olduğu bir konuşma nedeniyle, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verilerek hapis cezası aldı. Okumuş olduğu şiir aslında milli eğitim bakanlığı tarafından, devlet kuruluşuna ait bir kitapta yer alan şiirden bir parçaydı.

Cezaevine girdikten sonra siyasi parti kurma hazırlıklarını daha da hızlandıran Erdoğan, 4 aylık cezaevi hayatından sonra 14 ağustos 2001 yılında bir grup arkadaşıyla birlikte Necmettin Erbakan’ın genel başkanı olduğu ve o güne kadar kendisinin de birçok hizmetleri bulunduğu partiden ayrılarak, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurdu.

Kendi temellerini attığı partide partinin genel başkanı seçildi. Ak Parti girmiş olduğu ilk seçimlerde, halkın önemli bir kısmının desteğini almayı başararak, 2002 seçimlerinde meclisteki çoğunluğu alarak tek başına iktidar oldu.

Mahkemenin hakkında vermiş olduğu karar sebebiyle bu seçimlerde milletvekili adayı olamayıp meclisin dışında kalan Erdoğan, partisinin yapmış olduğu bir yasal düzenlemeyle, önündeki siyasi engel kalkmış oldu. Bunun ardından 9 Mart 2003 tarihinde Siirt’te milletvekilliği seçimleri iptal edilerek yeniden yapıldı. Siirt’te yenilenen seçimde milletvekili adayı olan Erdoğan, Siirt halkının oylarının yüzde 85’ini alarak, Siirt milletvekili olarak 22. Dönemde meclise milletvekili olarak girmiş oldu.

Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı

15 Mart 2003 tarihinde başbakanlık görevini devralan Recep Tayyip Erdoğan, başbakan olarak göreve gelmesinin ardından Türkiye’nin önemli sorunlarına çözüm arayarak, belirli bir kısmında büyük başarılar sağladı.

Enflasyon rakamlarının ilk kez tek haneli düşürülmesi, Türk lirasından 6 sıfır atılması, yarım kalan baraj ve hastane gibi çalışmaların hızlandırılarak tamamlanması, 18 yaş altı sağlık sigortası ve daha birçok projeyi hayata geçirmiştir.

Avrupa Birliği’ne giriş sürecinin hızlandırılması için de önemli çalışmalar yapan Erdoğan, bunun için ilk kez Avrupa birliği bakanlığı kurarak, Türk siyasi tarihinde bir ilke imza atmıştır.

2002 seçimlerinin ardından partisi ile birlikte girmiş olduğu tüm seçimlerden zaferle çıkan Recep Tayyip Erdoğan, en fazla oy oranlarını alarak Türkiye’de aynı sayıda seçim kazanabilen tek lider olmuştur.

Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesi gibi önemli değişikliklerde de imzası bulunan Erdoğan, başkanlık sisteminin Türkiye’nin yönetim şekli olmasında da, önemli rol oynamıştır.

Emine Erdoğan’la evli olan Recep Tayyip Erdoğan, bu evlilikten 4 çocuk sahibi olmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan ve siyaset haberleri için, bizi takip etmeye devam ediniz.