Kulvar Haber

Remzi Albayrak: Hayalim, ötekisi olmayan bir Bayrampaşa

Remzi Albayrak: Hayalim, ötekisi olmayan bir Bayrampaşa
66 views
23 Mart 2019 - 13:29

CHP Bayrampaşa Belediye Başkan adayı Remzi Albayrak, Bayrampaşa’da halen yüzde 20’lik kararsız bir kesimin olduğunu öne sürerek, “Bize şans tanısınlar, oylarını ödünç versinler” diyor.

İlçeye nostaljik bir tramvay kazandırarak turizmi ve ticareti canlandırmak isteyen Albayrak’ın en büyük hayali ise, ‘Ötekisi olmayan bir Bayrampaşa…’

CHP Bayrampaşa Belediye Başkan adayı Remzi Albayrak, Bayrampaşa’da ‘Yandaş, Suriyeli ve öteki’ olmak üzere üç sınıf insanın olduğunu belirterek:

“Hayalim, ötekisi olmayan bir Bayrampaşa… Ben tüm Bayrampaşalıların başkanı olacağım. Kimseyi ötekileştirmeyeceğim, ayrıştırmayacağım, aksine birleştireceğim. Bayrampaşalılar ‘Yandaş, öteki” diye ayrılmış, araya Suriyeliler sıkıştırılmış. Bunlar arasındaki derin uçurumu ve sınıf ayrımını bir an önce gidermek gerekiyor” derken, herkese eşit mesafede davranacağını vadediyor.

“Öncelikle Otopark ve Trafik Sorununu Çözmeli”

Remzi Albayrak: Bayrampaşa'da Otopark ve Trafik Sorununa Çözüm Bulacağız
Remzi Albayrak: Bayrampaşa’da Otopark ve Trafik Sorununa Çözüm Bulacağız

Kuleli Askeri Okulu’nun ardından İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışan ve CHP Bayrampaşa ilçe başkanlığı görevini de sürdüren Albayrak’a göre: Bayrampaşa’nın en önemli sorunu otopark ve trafik… Albayrak, “Otopark ve trafik, Bayrampaşa’da acilen çözülmesi gereken sorunlardan. Yapı stoğu eski, 5-6 mahalle çok eski yerleşim alan…

Parselizasyon düzgün yapılmamış, yollar dar, araçlar park edemiyor, 2 aracın yan yana geçemediği sokaklar var. Aracınızı park da edemiyorsunuz. Kazara bir araç park etmişse, Vatan Mahallesi gibi mahallelerde itfaiye aracı kesinlikle sokaktan geçemiyor. Geçenlerde bir yangın çıkmıştı, itfaiye çok geç geldiği için maalesef ölümle sonuçlandı” diyor.

“Bayrampaşa’da Ne Anıt, Ne Park Ne de Meydan Var”

Remzi Albayrak: Bayrampaşa'da ne anıt, ne meydan ne de park var
Remzi Albayrak: Bayrampaşa’da ne anıt, ne meydan ne de park var

Bayrampaşa’nın 39 ilçe içinde meydanı olmayan tek ilçe olduğunun altını çizen Albayrak, “Kimi ilçeler anıtlarıyla, kimisi parklarıyla, kimisi ise meydanlarıyla anılır. Bizde maalesef üçü de yok. Bayrampaşa’da ne anıt, ne park, ne de meydan var” diye konuşuyor.

“Kentsel Dönüşümde Çıkmazdayız”

Remzi Albayrak: Kentsel Dönüşümde Çıkmazdayız
Remzi Albayrak: Kentsel Dönüşümde Çıkmazdayız

Albayrak, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Kentsel dönüşümde tamamen çıkmaz içindeyiz. 8 yıl önce başlayan bir kentsel dönüşüm çalışması vardı. Kentsel dönüşüm, Vatan Mahallesi ile başlamıştı, Bayrampaşa Belediyesi ne hikmetse vatandaşla anlaşamadı.

Vatandaş, belediyeye karşı kendi haklarını korumak için dernekleşti ve belediye Vatan Mahallesi’ndeki kentsel dönüşümü bıraktı ve İsmet Paşa Mahallesi’ne geçti.

Burası, emlak değeri en yüksek mahallelerden biri. Sonra eski cezaevi alanına göz diktiler. Adalet Bakanlığıyla yapılan bir protokolle burası Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. Büyükşehir Belediyesi, buranın üniversite olacağını söylemişti.

Maalesef çok uyduruk bir gerekçeyle ‘Davutpaşa’da bir üniversite var, Bayrampaşa’da neden açalım?’ dediler. Halbuki Davutpaşa Zeytinburnu’na bağlı, Bayrampaşa’ya değil. Burayı 2 bin 277 konut ve 400 iş yeri olan bir alana çevirdiler.

Burayı mimari açıdan post modern yeni bir cezaevi gibi inşa ettiler. Bugün İsmet Paşa sakinleri buraya geçmek istemiyorlar. Çünkü burada sosyolojik ve psikolojik faktörlerin hiçbiri göz önünde bulundurulmadı.”

“Kentsel Dönüşüm Yerine Yerinde Dönüşüm İstiyorlar”

“Kasaba kültürünün yaşandığı tek ilçe burası. Burada 40 ila 60 yıldır komşuluk hukuku içinde yaşayan bir çok Rumeli ve Balkan kökenli vatandaşımız var. Neredeyse toplumun yüzde 50’si… İnsanlar kendilerini güvende hissedemeyeceklerinden başka yere gitmeyi kabul etmiyorlar.

Çoğu emekli, 60-70 yaşında, bundan sonra yine komşularıyla beraber yaşamak, kentsel dönüşüm yerine ‘Yerinde dönüşüm’ istiyorlar. Biz de ‘ada bazlı yerinde dönüşüm’den yanayız.”

“Yatay Mimariyi Dikey Mimariye Çevirmeyi Hedefliyoruz”

Remzi Albayrak: Yatay Mimariyi Dikey Mimariye Çevirmek İstiyoruz
Remzi Albayrak: Yatay Mimariyi Dikey Mimariye Çevirmek İstiyoruz

“Yeşil alan sorunumuz var. Yatay mimariyi dikey mimariye çevirebilirsek ada 5 bin metrekarelik alanın 3 bin 500 metrekaresini yapılarda, geri kalan bin 500 metrekareyi ise yeşil alan için kullanırız. Böylelikle bu problemi çözmüş oluruz. Bayrampaşa’yı yeşil alan, sosyal donatı alanlarıyla donatacağız.”

“Deprem Toplanma Alanları İmara Açıldı”

“Bayrampaşa’da pek çok hata yapıldı. Deprem toplanma alanları tamamen imara açıldı ve buralara büyük alışveriş merkezleri yapıldı.” 

“Spora Büyük Yatırımlar Yapacağız”

“Bayrampaşa bir sporcu fabrikasıdır. Burada Hidayet Türkoğlu, Cedid Osman gibi NBA oyuncuları ve Arda Turan gibi futbolcular yetiştirdik. Avrupa şampiyonu olan sporcularımız var. Ancak spora siyaseti bulaştırdılar.

Siyasetin spor üzerindeki elini çekeceğiz. Spora büyük yatırımlar yapmayı düşünüyoruz. Bayrampaşa’yı tekrar marka bir ilçe haline dönüştürmemiz gerekiyor. Yoksa Bayrampaşa şu an esamesi okunmayan bir ilçe durumunda.

Spor birinci önceliğimiz. Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi ile Sporcu Evi ve Sporcu Sağlığı Merkezi açmayı planlıyoruz. Amatör kulüplere yapılan yardımları 3 katına çıkaracağız. Alt yapıdaki sporculara da her türlü malzeme yardımı yapılacak.”

“Camiler Okullar Ücretsiz Temizlenecek, Boyanacak”

“Bayrampaşa’da 11 mahallemiz var. 11 mobil bakım onarım ekibi, ibadethaneler, okullar, STK’lar ve amatör kulüplerin bütün senelik bakım onarım işlerini ücretsiz yapacak. Camilerin temizliği sağlanacak.

Okulların iki yılda bir boyanmasını sağlayacağız. Elektrikçi, boyacı ve marangoz bir koordinatör eşliğinde ayrı bir birim olarak çalışacaklar.”

“Nostaljik Tranvay Herkesin İlgisini Çekecek”

“Biz Bayrampaşa’da bir hikaye yaratacağız. Ses getirecek bir şey yapmamız lazım. Bizler burada nostaljik bir tramvay güzergahı düzenlemeyi düşünüyoruz. Güzergah, Ali Fuat Başgil Caddesinden başlayıp, Otogar’da bitecek.

Tramvay, çocukların ve gençlerin ilgisini çekecek. İnsanlar sadece tramvayla seyahat etmek için Bayrampaşa’ya gelecekler. Bunların her geçtiği mahallede mutlaka tematik caddeler olacak.

Bir caddede sadece kadınların kendi ürettiklerini satabilecekleri dükkanlar olacak. Bazı caddeler tekstil üzerine olacak. Tramvayla seyahat edenler buraları da görecekler. Bu projeyle esnafa da ekstra müşteri sağlamış olacağız.”

“Ortak Akılla Birlikte Yöneteceğiz”

“Sloganımız, ‘Ortak akılla birlikte yöneteceğiz’. Mevcut iktidar, kimseye danışmadan, halkın ihtiyaçlarına değil, kendi ihtiyaçlarına göre proje üretiyor ve halkla karşı karşıya geliyor.

Biz halka rağmen proje üretilemeyeceğini düşünüyoruz. Karar aşamasında halkın temsilcileri masada olacak. Herkesi dinleyeceğiz.”

“Şapkadan Tavşan Çıkarabilecek kişiler Değiliz”

“Vatandaşlar bizden en çok samimiyet talep ediyor. Dürüst, açık, şeffaf, hesap veren bir belediye istiyorlar. Mevcut iktidar hiçbir projeyi hayata geçiremedi.

Vatandaş artık bunlara inanmıyor. Bizler şapkadan tavşan çıkarabilecek kişiler değiliz. Ayakları yere basan, kendi kabiliyetlerimiz ölçüsünde projeler üretip hayata geçireceğiz.”

“Yüzde 20’ye Yakın Kararsız Bir Kitle Var”

“Şu anda Bayrampaşa’da 3 puan öndeyiz, yüzde 20’ye yakın kararsız bir kitle var. Bu zaman içinde kendimizi anlatmaya başladık, şimdi yine anket yaptırıyoruz. Kararsız olanların tümü MHP ve AKP seçmeni.

Bizimkiler ise kemikleşmiş oylar. Mevcut belediye, 5 yıl boyunca hiçbir şey yapmadı. 59 milyon olan borç 196 milyon 620 bine çıktı. 40 milyonun üzerinde bir sermaye satışı yaptıkları halde borç gittikçe katlandı. 2018’de 45 milyon lira bütçe açığı verdik.”

“BEN İlçemizi Turizme Açmayı Planlıyoruz”

“Türkiye’deki ekonomik krizin yansıması Bayrampaşa’da da hissediliyor. Özellikle gençler işsiz. Sanayi sitelerinde ağırlıklı olarak Suriyeliler ucuza ve sigortasız çalıştırıldığı için bizim gençlerimiz iş bulamıyor.

Bundan da mustaribiz. Büyükşehir marifetiyle bir Sanayi tasfiye planı gerçekleştirip, sanayi sitesini şehir dışına taşımayı ve ilçemizi turizme açmayı hedefliyoruz. Burada bir fuar merkezi yapmayı istiyoruz. Bu fuar gençlere de istihdam sağlayacaktır. ‘Trikokent’ diye bir projemiz var, Bayrampaşayı trikonun başkenti yapacağız.”

Remzi Albayrak “Vatandaş Ceketini İliklemeyecek”

Remzi Albayrak; Vatandaş Ceketini İliklemeyecek
Remzi Albayrak; Vatandaş Ceketini İliklemeyecek

“Bizlerin en büyük projesi ulaşılabilir olmak. 7. katta olan belediye başkanlık makamını yardımcılarla birlikte giriş katına taşıyacağız.

Vatandaş, hiçbir zaman belediye başkanı veya belediye çalışanları önünde ceketini iliklemeyecek, ceketini iliklemesi gereken başkan ve yardımcılarıdır. Seçilmişlerin seçkin oldukları değil, hizmetkar oldukları bir yönetim şeklini vadediyoruz.”

“Bize Şans Tanısınlar Oylarını Ödünç Versinler”

“Seçime küsenler, ‘31 Mart’ta sandığa gitmek istemiyorum’ diyenler var. Tüm seçmenlerimizin oy kullanmalarını rica ediyorum. Seçmenin yeni bir yönetime şans tanımaları gerektiğini düşünüyorum.

25 yıldır aynı zihniyet Bayrampaşayı yönetiyor. Bir 5 sene bize bir şans tanısınlar, oylarını ödünç versinler, beğenmezlerse bir sonraki seçimde bizi cezalandırabilirler.”

Haber – Özlem YILMAZ