Kulvar Haber

Resmi Olarak TCMB Rezerv Varlıklarında Azalma Açıklandı!

Resmi Olarak TCMB Rezerv Varlıklarında Azalma Açıklandı!
17 views
26 Nisan 2019 - 14:52

Resmi Olarak TCMB Rezerv Varlıklarında Azalma Açıklandı! TCMB resmi internet sitesi aracılığıyla 2019 Mart ayına ilişkin olarak “Uluslararası TCMB Rezerv ve Döviz Likiditesi” resmi verileri kamuoyu ile paylaşıldı.

TCMB Rezerv Varlıklarında Azalma!!!

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, resmi TCMB rezerv varlıkları Mart ayında, Şubat ayına göre toplamda %3,8 oranında azaldı. Böylece toplam rezerv tutarı 96,3 milyar dolar seviyesine geriledi.

TCMB Rezerv Varlıklarında Azalma!!!
TCMB Rezerv Varlıklarında Azalma!!!

Alt kalemler üzerinden detaylı inceleme sonrasında Merkez Bankası sahip olduğu döviz tutarında %4,8 oranında buharlaşma görülürken 74 milyar dolara gerilemesi engellenemedi. Altın cinsinden ise sahip olunan toplam rezerv oranı %0,7 oranında azalış göstererek 20,8 milyar dolar seviyesine indi.

Açıklamanın devamında vadesi 1 yıl ve daha az olan döviz cinsinden yükümlülükler(menkul kıymetler, döviz kredileri, döviz tevdiat hesapları vb.)  mart ayında net olarak %70 oranında artış gösterirken tutar olarak da 25,2 milyar dolar seviyesine yaklaştı.

Toplam tutarın 12,1 milyar dolar kısmı döviz kredileri, mevduat ve menkul kıymetler için ayrılırken, diğer 7,4 milyar dolar tutarında kısmı anapara, 4,7 milyar dolar kısmı ise faiz giderlerini temsil ediyor.

Merkez Bankasının açıkladığı diğer önemli veriye göre banka tarafında yapılan finansal türev kaynaklı işlemlerin ardından meydana gelen yükümlülüklerin toplamı 13,1 milyar dolara yükseldi. Bu tutarın ise 9,6 milyar dolar gibi büyük kısmının vadesi 0-1 ay olurken, geriye kalan 3,5 milyar dolar için belirtilen vade süresi ise 4-12 arasına uzatılmış olarak görünüyor.

Ayrıca Mart ayında hazine garantili oluşan dış borç ve diğer yükümlülükler sonrası dışarıya çıkacak döviz miktarı 31,2 milyar dolar ile bir önceki aya göre %2 oranında azaldı.

Merkez Bankası Politika Faizini Sabit Tuttu!

Dün Merkez Bankası tarafından politika faizlerinin sabit tutulduğu açıklandı. Bu açıklama sonrası faiz %24 oranında belirlenirken, dolar TL kurunda da büyük hareketlilik yaşandı. 5.80 noktasında sabitlenen ve daha ileri gidemeyen dolar kuru, dün gün içinde 5.96 seviyesini zorladı.

Bu sabah piyasalarda ise ülke genelinde yaşanan genel gelişmeler ve küresel gelişmelerin etkisine bağlı olarak Dolar Kuru, TL karşısında değer kazanmaya devam etti.

Buna göre öğlen piyasa verileri belli olmadan dolar yerli piyasada 5.93’ten el değiştiriyor. Euro paritesi ise Dolar kurunda olduğu gibi, TL karşısında değer kazanmaya devam ediyor. 6,61’e kadar yükselen Euro, bu seviyesini koruyor.

Dolar ve Euro da meydana gelen artışın ardından gram altın fiyatlarında da artış sürüyor. Buna göre İstanbul Kapalıçarşı da, gram altın 244 liradan kendisine müşteri buluyor.