Kulvar Haber

Roman Nedir? Roman Türleri Nelerdir?

Roman Nedir? Roman Türleri Nelerdir?
90 views
07 Mayıs 2019 - 20:34

Kitapseverlerin sıklıkla tercih ettikleri türler arasında yer alan roman, kitaplarla arası fazla iyi olmayan insanlar tarafından da en az birkaç kez okunmuştur. Roman nedir? Sorusuna cevap bulacağınız bu yazımızda, roman türleri hakkında da bilgilere yer verdik.

Roman Nedir?

İnsanın başına gelmiş olan olayların, diğer insanlarla genel ilişkisini ve toplumu ilgilendiren olayları gerçeğe dayalı bir şekilde veya farklı bir kurgu ile ele alan bir yazı türü, kitaptır diyerek, roman nedir? Sorusuna cevap vermiş olalım.

Romanlar farklı tür ve özelliklere göre yazılan kitaplar olup, günümüzde en fazla tercih edilenler arasında yer alırlar.

Roman Türleri Nelerdir?

Roman çeşitleri normalde iki ana gruba ayrılmaktadır. Bunlar temasına göre romanlar ve akımına göre romanlar olarak bilinmektedirler.

Temasına göre romanlar: Tarihi, Macera, Sosyal, Tahlil ve Bilim Kurgu.

Akımlarına göre romanlar: Realist, Romantik, Natüralist ve Postmodern.

Bu roman Türleri ve özellikleri hakkında, kısaca bilgilere değinecek olursak, şunları söyleyebiliriz.

Tarihi Romanlar

Konuyu tarihten alan ya da sanki geçmiş tarihlerde yaşanmış gibi anlatan romanlardır.  Nihal Atsız Deli Kurt, Tarık Buğra Küçük Ağa, Kemal Tahir Devlet Ana gibi kitapları, bunun için bir örnektir.

Macera Romanı

Hareket ve aksiyonun yer aldığı romanlardır. Serüven ve polisiye romanları da, bu grupta değerlendirilir.

Sosyal Romanlar

Toplumda yaşanan ve toplumu ilgilendiren sosyal olayları, konu edinen yazım türüdür. Töre romanı, Tezli roman, Köy romanı şeklinde üçe ayrılır.

Orhan Kemal Bereketli Topraklar Üzerinde, Victor Hugo Sefiller ve John Steinbeck Gazap Üzümleri gibi romanlar bunlara örnektir.

Tahlil

İnsanların ruhsal durumlarını ve ruhsal sorunlara çözümlemeleri konu alan bir türdür. Mehmet Rauf Eylül ve Peyami Safa Dokuzuncu Hariciye Koğuşu bunlara örnektedir.

Peyami Safa Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
Peyami Safa Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Bilim Kurgu

En fazla tercih edilen roman türleri arasında yer alan bilim kurgu romanları, bilim ve teknoloji üzerine yaşananlar ya da kurgular üzerine yazılmaktadır.

Realist

Toplumda yaşayana gerçek olayları, akıcı bir dille ve gerçeğe dayalı olarak anlatan romanlardır.

Natüralist

İlme ve araştırmaya önem verilen ve bilim insanı edasıyla yazılan türüdür. Bu romanda da realist roman türünde olduğu gibi, gerçeklere önem verilir.

Postmodern

Romanların gerçeklerin temsil edilmesi yerine, anlam çoğulluğu bulunan bir türüdür. Yazılanlara anlam yükleyecek kişinin, okuyucu olması beklenmektedir. Postmodern roman türleri arasında Oğuz Atay Tutunamayanlar romanını örnek verebiliriz.

Postmodern roman Oğuz Atay Tutunamayanlar
Postmodern roman Oğuz Atay Tutunamayanlar