Kulvar Haber

Rota Virüsü nedir? Belirtileri, aşısı ve tedavisi

Rota Virüsü nedir? Belirtileri, aşısı ve tedavisi
37 views
07 Mayıs 2019 - 23:59

Genellikle 5 yaş altı bebeklerde görülen rota virüsü, her yıl binlerce bebeğin ölümüne sebebiyet veriyor. Bağırsaklara bulaşan ve mideyi de etkileyen oldukça ciddi bir virüstür. Rota virüsü, adını yuvarlak görüntüsünden almaktadır. Rota virüsü yetişkinlerde de görülebilse de etkileri çok hafiftir. Fakat özellikle 2 yaşındaki bebekler ve ufak çocuklarda bu risk artmaktadır. Özellikle kış aylarında kendini gösteren bu virüs için aileler çok dikkatli olmalıdır.

Rota Virüs belirtileri

Rota virüsü çocuklarda kendini belli eden belirtilere sahiptir. Kuluçkasını birkaç günde tamamlayan virüs etkisini yavaştan göstermeye başlar. Rota virüsünü kapan çocuklarda kusma sıklıkla görülmekle beraber sıvılı ishal yaşanabiliyor. Buna hafif ateş eşlik etse de kusmayla beraber etkisini 2 günde yitirir. Ayrıca çocuk da karın ağrısı ve yemeklere karşı direnç görülebilmektedir.

Virüs vücutta kaldığı süre boyunca kötü günler geçirtebilir ve öksürük, burun akıntısına sebep olabilir. Bu süreçte belirtileri dikkatle takip etmelisiniz. İshal, günlük 10-20 adet arasında görülebiliyor. Ateş ve kusma etkisini yitirse de ishal 1 haftaya kadar devam edebiliyor.

Rota Virüs aşısı ve tedavisi

Rota virüsünde antibiyotik tedavisi etkili olmadığı için korunmanın tek yolu aşı oluyor. Bu süreç boyunca hastanede yatılması önerilmektedir. Ayrıca rota virüsünün kapıldığı süre boyunca su ve tuzu büyük ölçüde kaybeden çocuk için tekrardan su alımı yapılıyor.

Araştırmalar anne sütünün koruyucu özelliğinin bulunduğunu bildirmektedir. Emziren anneler bebeklerini anne sütüyle besleyerek hastalığı hafifletebilirler. Ayrıca enfeksiyonun yayılmasını önlemek için bebeğin ellerini sabunla yıkayabilirsiniz. Aşı ise şırıngayla ağızdan verilerek uygulanmaktadır.

Herhangi bir yan etkisi bulunmayan aşısının maliyetini karşılayacak olanların mutlaka yaptırması gerekiyor. Ev temizliğinize de bu sürede dikkat ederek rota virüsünün yayılması önlenebilir.

Rota Virüsü nasıl bulaşır?

Rota virüsü, bulaşıcı bir hastalık olduğu için ufacık bir nedenden bile etki gösterebilir. Öksürme ve hapşırmayla hava yoluyla bulaşan bu hastalık, çocuğunuz için sancılı günlere gebe olabilir. Bulaşma popülâsyonu için gelişmiş veya gelişmemiş ülke fark etmeksizin herkes de görülebilir. Ayrıca anne bebeğinin altını değiştirdiği zamanlarda hijyen için ellerini iyice yıkamalıdır. Çocuk ise eğer okula gidiyorsa bu süre boyunca toplu alanlarda bulunmamalıdır.

Rota Virüs aşısı ne zaman yapılmalı?

Devlet tarafından karşılanmayan rota virüs aşısı, ülkemizde belirli markalarda bulunmaktadır. İlk ürün 6. Haftadan başlayarak iki doz halinde yapılır. Fakat ikinci doz için 4 hafta aralık bulunmalı ve bu aralık 15 haftayı geçmemelidir. İlk dozu 3. Ayda uygulandıysa ikinci doz 5. ayda uygulanabilir. Burada unutulmaması gereken etken, arada en az 4 hafta en fazla 15 hafta olmalıdır.

Aşı ilk ürün için bu aralıkta olmalıdır. İkinci ürün rota virüsü aşısı ise 3 doz ve yine dozlar arası en az 4 hafta beklenmelidir. Ayrıca son doz için 32. haftayı geçmemesi gerekiyor

Rota Virüs aşısı fiyatı 2020

Rota virüs aşısının tek çare olması ve devlet tarafından karşılanmaması aileleri aşı arayışına yönlendirmektedir. Aşı fiyatlar ise 2020 itibariyle 160-220 TL civarında seyretmektedir.

Rota Virüsü ne yemeli

Rota virüsünün beraberinde getirdiği ishal, çocuklarda sıvı ve tuz atımını hızlı bir şekilde gerçekleştirdiği için bunu tersine çevirecek gıdalar önerilmektedir. Kaybedilen sıvı için bolsu içirilmeli ve patates, pirinç, muz ve yoğurt gibi yiyecekler tercih edilmelidir. Yağlı, şekerli gıdalar ishali arttıracağı için bunlardan uzak durulmalıdır.