Kulvar Haber

S-400 Ankara’da – Çok Konuşulan Sevkiyat Başladı!

S-400 Ankara’da – Çok Konuşulan Sevkiyat Başladı!
22 views
12 Temmuz 2019 - 16:23

Rusya’nın en kuvvetli hava savunma sistemi S-400 Ankara’da! Rus Ordusuna bağlı kargo uçakları, S-400 sevkiyatını yapmaya başlayarak, malzemeleri Ankara’ya indirmeye başladı.

İlk Parçalar Geldi S-400 Ankara’da

Rusya ile yapılan anlaşmalar sonrası başta ABD ve Avrupa ülkelerinin tepkisini çeken ve peş peşe “Endişeliyiz” açıklamalarının yapılmasına neden olan dünyanın en iyi hava savunma sistemleri arasında gösterilen Rus S-400 hava savunma sistemlerinin sevkiyatlarına, bugün sabah saatleri itibariyle başlandı. Buna göre Rus Ordusunda görevli kargo uçakları, hava savunma sisteminin kurulum için gerekli ilk parçalarını Ankara’ya getirmeye başladı.

Bakanlıktan Resmi Açıklama Geldi

Milli Savunma Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamada, özetle şu bilgilere yer verildi.

Ülkemizin hava savunmasının sağlanmasına yönelik gerekli olan S-400 uzun menzilli hava ve füze savunma sisteminin tedarik edilmesi için, 11 Nisan 2017 tarihinde anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşma kapsamında sistemin ilk grupta yer alan ve kurulum için gerekli olan temel malzemeleri, 12 Temmuz 2019 tarihi itibariyle, ülkemize gelmeye başlamıştır.

Denildi.

S-400 Ankara’da – Sevkiyat Başladı

S-400 Özellikleri

S-400 hava savunma sistemleri, ABD yapımı patriot sistemine göre çok daha üstün özellikler sunmasına rağmen, fiyat olarak da Patriot sistemine göre çok daha uygun oluyor.

40N6 model füzeyle 400 KM uzaklıktaki hedefleri vurabilme özelliğine sahip sistem, kısa ve uzun mesafedeki hedefleri algılama yeteneğiyle dikkat çekiyor.

600 Km uzaklıktaki hedefi algılama kabiliyeti bulunan sistemin, saniyede 4,8 km hızla füze göndermesi de en önemli özelliklerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Bu sayede hedefe 10 saniyeden çok daha kısa sürede tepki vererek imha etmesi, savunma sistemini çok daha kritik hale getiriyor.

Hayalet teknolojisine sahip uçaklar için de muhteşem bir etkiye sahip olan sistemden, şimdilik dünyada hiçbir hayalet uçak gizlenemiyor. Hipersonik hedefler, orta menzile sahip balistik füzeler, stratejik ve taktik uçaklar, radar tespit ve kontrol uçakları gibi birçok hedef üzerinde etkili olan S-400 hava savunma sistemi, Türk ordusunun en büyük ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte bir sistem olarak dikkat çekiyor.

Türk ordusunun güçlü olmasına rağmen ülkemizin en büyük güvenlik açıklarından birisi olan hava saldırılarına açık olma tehlikesi, bu sistem sayesinde önemli ölçüde ortadan kalkmış oluyor.