Kulvar Haber

Sabiha Gökçen kimdir? Sabiha Gökçen’in hayatı

Sabiha Gökçen kimdir? Sabiha Gökçen’in hayatı
263 views
24 Haziran 2019 - 21:17

Türk havacılık tarihine olduğu kadar, dünya havacılık tarihine adını altın harflerle yazdıran Sabiha Gökçen kimdir? Sorusuna cevap verdiğimiz bu biyografi yazısında, Sabiha Gökçen’in hayatı hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Sabiha Gökçen Kimdir? Sabiha Gökçen’in Hayatı

Babası bursa vilayet başkâtibi olan Hafız Mustafa İzzet Bey, annesi ise ev hanımı Hayriye hanımdır. Sabiha Gökçen’in doğum tarihi 22 Mart 1913 olup, Sabiha Gökçen’in hayatı anne ve babasını kaybettikten sonra gelişen süreçte önemli ölçüde değişmiş ve adını havacılık tarihine altın harflerle yazdırmasına neden olan sürecinde başlangıcı olmuştur.

Edirne defterdarı olarak görev yapan babası Hafız Mustafa İzzet Bey, jön Türk suçlamasıyla Edirne’den Bursa’ya sürülmüştür. Sabiha Gökçen küçük yaşlarda iken anne ve babasını kaybetmiş, kendisini abisi neşet büyütmüştür. Sabiha Gökçen’in hayatı 1925 yılında daha 12 yaşındayken, Atatürk ile tanışmasıyla değişmiştir.

1925’te Bursa’yı ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk, Sabiha Gökçen’in evine çok yakın olan Hünkâr Köşkü’nde ikamet ediyordu. Bunu duyan küçük Sabiha Atatürk ile tanışmak istemiş ve uzun uğraşlar sonucunda Mustafa Kemal Atatürk’e ulaşarak, okumak istediğini belirtmiştir. Onun bu isteğini geri çevirmeyen Atatürk, Sabiha Gökçen’i abisinin de izniyle evlatlık edinmiş ve onun eğitimini üstlenmiştir.

Atatürk Ve Sabiha Gökçen’in Hayatı

Atatürk’ün manevi kızı olduktan sonra Çankaya İlkokulu’nda okumaya başlayan Sabiha Gökçen, bu okulun ardından Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve sonrasında da Üsküdar Amerikan Lisesi’nde eğitimini sürdürmeye devam etti. Liseye giderken rahatsızlanan Sabiha Gökçen, bu rahatsızlığı sebebiyle eğitimini yarıda bırakarak Viyana ve Heybeliada’da tedavi görmeye başladı. Tedavi görürken diğer taraftan daha yabancı dil öğrenmek için fırsat kollayan Gökçen, Fransızca öğrenmek için bir süreliğine Paris’e gitti.

Sabiha Gökçe’nin Havacılık Kariyeri

1934 yılında soyadı kanununun kabul edilmesi ile birlikte, Mustafa Kemal Atatürk tarafından Gökçen soy ismini aldı. 1935 yılında Türk Kuşu’nun düzenlemiş olduğu planör gösterilerine katılan Sabiha Gökçen, burada izlediği görseller sonrasında havacılığa merak sarmaya başladı. Bunu Mustafa Kemal Atatürk ile paylaşması sonrasında, Atatürk onun bu merakına destek olmak amacıyla Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na yazdırdı. Okuldaki başarısı dilden dile yayılan Sabiha Gökçen, hayallerine kavuştuğu için çok mutluydu. Başarı gösteren diğeri 7 erkek öğrenci ile Kırım’a planörcülük eğitimi için 6 aylık süreyle gönderilen Gökçen, buradaki 6 aylık eğitimi de başarı ile tamamladı. Pilot olmak artık onun için yakın bir hayaldi.

Bu hayalini gerçekleştirmek için motorlu uçak okuluna gitmesi gerekiyordu. Moskova’da motorlu uçak okuluna gitmeye başlayan Sabiha Gökçen, manevi kız kardeşi olan Zehra’nın ölmesi nedeniyle tekrardan Türkiye’ye dönmek zorunda kaldı.

Manevi kardeşinin ölümü sonrasında derin bir üzüntü yaşayan Gökçen, Atatürk’ün telkinleriyle normal hayatına dönmeyi başardı. Hatta Mustafa Kemal Atatürk’ün kendisine “senin hayallerin için çok güzel şeyler planlıyorum bir gülsen eğitimini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra, dünyanın ilk askeri kadın pilotu olacaksın ve Türk kızının başarısını tüm dünyaya kanıtlayacaksın. Bu nedenle seni Eskişehir’de bulunan tayyare mektebine göndereceğim” demesi, Sabiha Gökçen’in hayatı için, önemli bir dönüm noktası daha olmuştur.

1936 ve 1937 yılları arasında 11 aylık Eskişehir Uçuş Okulu’nda özel eğitim alanı Gökçen, bu eğitimin ardından 1. Hava Alayı’nda 6 ay kadar stajyer olarak görev yaptı.

Dünyanın İlk Kadın Savaş Pilotu Sabiha Gökçen Oldu

1937 yılında Tunceli’de çıkan ayaklanma nedeniyle düzenlenen dersim harekâtı sırasında, isyancılara karşı hava saldırısı gerçekleştirmesi nedeniyle, Sabiha Gökçen dünyanın ilk kadın savaş pilotu unvanını aldı. Bir pilot olarak isyanın bastırılmasında göstermiş olduğu başarı nedeniyle, Türk hava kurumu murassa madalyası verildi. Bunun ardından 30 ağustos 1937 tarihinde kendisine askeri uçuş brövesi de verilmiş oldu.

Fransa’nın Hatay’ı Suriye’ye bırakması sonrasında Atatürk’ten aldığı emir ile 1937 yılında, Hatay sınırına gitti. Hatay’da Fransız elçisinin önüne geçerek Hatay’ı Suriye’ye bırakmayacaklarını açık bir şekilde ifade ederek, üzerine zimmetli silahla 3 el havaya ateş etti. Onun bu tutumu sonrasında Atatürk’ün emriyle tutuklanarak mahkemeye çıkarılan Sabiha Gökçen, yasalar sebebiyle 1 gün hapis cezası aldı.

Dünyanın çeşitli yerlerinden uçuş aktiviteleri için davetlere alan Sabiha Gökçen, Yugoslav Genelkurmay Başkanı tarafından uçuşlarda gösterdiği performans nedeniyle, Beyaz Kartal nişanına layık görüldü. Göstermiş olduğu başarılı uçuşlar sebebiyle Göklerin Kızı unvanını alan dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen, 10 Kasım 1938’de manevi babası Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümü sonrasında büyük bir üzüntü yaşadı

 Atatürk’ün ölümünden sonra pilotluğu bırakan Gökçen, havacılık okullarında uçuş eğitmeni olarak birtakım görevlerde bulundu.