Kulvar Haber

Saç Bakım Yağı Çeşitleri ve kullanımları

Saç Bakım Yağı Çeşitleri ve kullanımları
15 views
06 Nisan 2019 - 19:10

Saç Bakım Yağı Çeşitleri ve kullanımları… Saçlarınıza bakım yaparken özellikle kullanacağınız doğal saç bakım yağı saçlarını koruyarak, canlı, parlak ve dolgun görünmesini sağlar. Saç bakım yağları saçlara güzel bir görünüm sağlarken aynı zamanda saçların zararlı çevresel faktörlerden de korunmasını sağlar.

Saç bakım yağları doğal yapıda yağlar olduğundan dolayı saçlara herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Saçlarınız için bakım yağı kullanırken saç tipinize uygun olup olmamasına özellikle özen göstermelisiniz. Her saç bakım yağı her saç tip için uygun olmayabilir.

Saç sağlığınızla ile ilgili ciddi bir problem yaşadığınızı düşünüyorsanız bunun için öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun da uygun gördüğü durumda saç bakım yağları ile saç sağlığınıza destek sağlayabilirsiniz.

Doğal Saç Bakım Yağı Türleri Faydaları ve Kullanımları

Doğal Saç Bakım Yağı Türleri Faydaları ve Kullanımları
Doğal Saç Bakım Yağı Türleri Faydaları ve Kullanımları

Saç Bakımında Zeytinyağı Kullanımı

Zeytinyağı içerisinde barındırdığı Omega 3 sayesinde vücut, yüz, saç ve tırnaklar için besleyici bir etkiye sahiptir. E vitamini açısından da oldukça zengin olan zeytinyağını saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağını diğer saç bakım yağları ya da yumurta ile de karıştırarak saç bakım maskesi olarak kullanabilirsiniz. Zeytinyağı saçın besin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmaktadır.

Saç Bakımında Zeytinyağı Kullanım Şekli

5 yemek kaşığı zeytinyağının içerisine 2 adet yumurta kırıp çırparak hazırladığınız saç bakım maskesini saç derinize masaj yaparak uygulayın.

Ardından saçlarınızı bone yardımıyla kapatarak 1 saat kadar bekledikten sonra yıkayın. Haftada 1 kere bu maskeyi saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Böylece saçlarınız daha sağlıklı ve dolgun bir görünüme kavuşur.

Jojoba yağı

Jojoba yağı içerdiği %98 doymamış yağ sayesinde saç derisine ve saç tellerine hızlı bir şekilde nüfuz etmektedir. Jojoba yağını saç derinize masaj yaparak uyguladığınız takdirde saç derisindeki kan dolaşımı artar ve bakterilerden kaynaklanan sorunlar ortadan kalkar.

Zengin bir protein kaynağı olan jojoba yağı saç derisini besleyerek yeni saç oluşumunu ve yeni hücre oluşumunu destekler. Jojoba saç bakım yağı içerisinde barındırdığı A, B1, B2, B6, E vitaminleri ile de saç sağlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Okaliptüs yağı

saç bakım yağı zeytinyağı jojoba yağı okaliptus yağı
saç bakım yağı zeytinyağı jojoba yağı okaliptus yağı

Okaliptüs yağını saç derinize hafif masaj yaparak uygulayıp saç derinizi besleyebilir, saç sağlığınızı koruyabilirsiniz. Arıca okaliptüs saç bakım yağı saç derisindeki hücre yenilenmesine de yardımcı olarak saçlara güç verir. Aynı zamanda cilt bakımında da kullanılan bu yağ birçok cilt bakım ve saç bakım ürününde yer almaktadır.

Saç derisindeki egzama, cilt kuruluğu, mantar ve kepek sorunlarını da ortadan kaldırır.

Okaliptüs yağının badem yağı, zeytinyağı gibi yağlarla kullanılması daha etkili olacaktır. Ayrıca okaliptüs yağını bal ile karıştırarak etkili bir saç bakım maskesi de hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu maskeyi saçınıza ve saç derisine masaj ile uygulayarak etkili bir sonuç alabilirsiniz.

Tatlı badem yağı

Badem yağı saç bakımında ve cilt bakımında kullanılan en önemli yağlardan biridir. Saçın ihtiyaç duyduğu E vitaminin içeren badem yağının kullanımı eski çağlara kadar dayanmaktadır. Ayrıca içerdiği zengin mineraller sayesinde saçları besleyerek güçlendirir. Badem yağı kaş ve kirpiklerde de kullanılmaktadır.

Kirpiklerin daha uzun ve güçlü görünmesini sağlar. Badem yağını düzenli arlıklarla saç derisine ve saç tellerine uygulayarak hem yeni saç oluşumunu destekleyebilir hem de var olan saç tellerinin daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz. E vitamini saç derisindeki hücreleri yenilemeye yardımcı olarak saç derisini ölü hücrelerden arındırır.

Argan yağı

Saç bakım yağı - Tatlı badem yağı Argan yağı, Ardıç yağı
Saç bakım yağı – Tatlı badem yağı Argan yağı, Ardıç yağı

Saçları besleyerek daha kolay şekil almasını sağlayan argan saç bakım yağı, uzun yıllardır saç bakımında kullanılan sağlıklı bir yağdır. Saç tellerini besleyerek güçlendirir ve saçların kırılıp yıpranmasını önler. Saçlarınız güneş, deniz, kimyasal maddeler ve çevresel faktörlerden olumsuz bir şekilde etkilenmektedir.

Argan yağını saçlarınıza püskürterek ya da sürerek kullanabilirsiniz.

Ardıç yağı

Uçucu bir yağ olan ardıç yağı, monosakkaritler, diterpenler, oligomerik proantosiyanidin, katein, tanin ve flavonoid açısından oldukça zengin bir yağdır. Ardıç yağı, saç dökülmesini önleyerek saç derisindeki kaşıntı, mantar, egzama ve sedef gibi hastalıkları ortadan kaldıran doğal ve bitkisel bir yağdır.

Ardıç yağı hem saç köklerini hem de saç tellerin beslemektedir. Ardıç yağını jojoba yağı, badem yağı ya da zeytinyağı gibi yağlarla kullanarak etkisini daha da arttırabilirsiniz.

Hint yağı

Hem cilt bakımı hem de saç bakımı açısından oldukça etkili olan hint yağını saç diplerinize masaj yaparak ya da saç tellerinize sürerek uygulayabilirsiniz.

Saçları besleyerek saçlara nem ve parlaklık kazandıran hint yağını saç dökülmesi problemlerinde kullanmamanız önerilir. Haftada bir kez hint yağı kullanarak saçlarınızın güçsüzleşme, nem kaybı, cansız görünümü gibi sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

Biberiye yağı

Biberiye yağı saç dökülmesini önlemek ve saçların daha hızlı uzamasını sağlamak için eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Saç sağlığı açısından oldukça faydalı olan biberiye saç bakım yağı, saç derisindeki hücre yenilenmesine yardımcı olarak yeni saç oluşumuna yardımcı olur. Biberiye yağını şampuan, nemlendirici ya da durulama suyunun içerisine katarak da kullanabilirsiniz. Biberiye yağı saç derisinin ve saç tellerinin beslenmesini sağlar.

Ceviz yağı

Omega 3 asitleri, E vitamini, magnezyum, potasyum, protein ve bakır açısından oldukça zengin olan ceviz yağı hem saç bakımı hem de cilt bakımı açısından büyük bir etkiye sahiptir. Saç derisindeki ölü bakterileri ve hücreleri yok ederek saç dersini beslemektedir.

Ceviz yağını saç diplerine masaj yaparak uygulayın ve yarım saat bekletin. Ardından yıkayabilirsiniz. Haftada bir kez uyguladığınız takdirde olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Ceviz yağı saçlarınızı beslerken aynı zamanda canlı ir görünüme sahip olmasına da yardımcı olur.

Çam terebentin yağı

Çam terebentin yağı saçların hızlı bir şekilde uzamasını ve dökülmesini önlemek için kullanılmaktadır. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde saçları besleyerek, kalınlaşmasını, güçlü ve parlak görünmesini sağlar.

Çam terebentin yağını şampuanın içerisine ekleyerek de kullanabilirsiniz. Böylelikle şampuanın içerisinde yer alan zararlı kimyasalların saçlara zarar vermesini önlemiş olur. Orta boy bir kutu şampuanın içerisine çam terebentin yağını 20-25 damla ekleyerek çalkalayın ve kullanın.