Kulvar Haber

Saç Beyazlamasına Çözüm Evinizde Yatıyor

Saç Beyazlamasına Çözüm Evinizde Yatıyor
102 views
20 Mart 2019 - 20:04

Saç beyazlamasına çözüm bulabilmek için asırlardır, bir çok tıbbi ve bitkisel çözüm denenmiştir. Her ne kadar Tıbbi destek alınması gereken bir konu olsa da, Bitkisel çözümleri göz ardı etmemelisiniz. Dünyanın her yerinde beyaz saç probleminin çözümünde kullanılan bitkisel çözümleri sizler için derledik.

Saç Beyazlamasına Çözüm Evinizde Yatıyor
Saç Beyazlamasına Çözüm Evinizde Yatıyor

Saç Beyazlamasına Çözüm Bitkisel Alternatiflerde mi Yatıyor?

Bugünün dünyasında beyaz saç maalesef öksürük ve soğuk algınlığı kadar yaygın. İnsanların yirmili yaşlarının başında endişe verici bir hızla giderek yaygınlaşmaktadır. Saç beyazlaması bilinenin aksine sadece genlerle alakalı değildir. Prematüre beyaz saçlara yol açan bir dizi faktör vardır.

İlk ve en önemlisi dengesiz bir diyettir. Diyetiniz fast food, beyaz un, gazlı içecekler ve şekerler ile yapılan yemeklerden oluşuyorsa, sağlıklı bir cilde sahip olmanın hiçbir yolu yoktur.

Saç beyazlamasına çözüm için; B12, demir ve omega 3 diyetleri şarttır. Cildiniz ve saçınızın sağlığı için bol miktarda taze salata, balık ve tavuk gibi yağsız et, meyve ve yeşil sebzeleri günlük diyetinize eklemeniz gerekir. İçeceklerde ise: gazlı içeceklerden ve alkol tüketiminden mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız.

Bunların yerine; Hindistancevizi suyu, limon suyu, chaach veya taze meyve suları almalısınız.

Bugün hayatlarımız da stresle dolu. Ama rahatlamak ve zihninizi gençleştirmek için yollar bulmalısınız. Yatıştırıcı müzik dinleyebilir, bir hobi edinebilir, meditasyon yapabilir, egzersiz yapabilirsiniz. Ya da yoga yapabilir, bir süreliğine gözlerinizi kapatıp omuzlarınızdaki ve sırtınızdaki stres ve acıyı hafifletebilirsiniz.

Enfeksiyonlardan korunarak bağışıklık sistemimizi sağlamlaştırmalıyız. Viral ateş, soğuk algınlığı, öksürük vb. Şikayetleriniz varsa, saçların erken beyazlaması konusunda eğilimli olabilirsiniz. Bunları kontrol edin ve sağlıklı kalmanız için yeterli vitamin takviyelerini alın.

Erken Beyaz Saç Nasıl Önlenir

Düzenli bir saç bakım programınız yoksa hemen bir tane edinmenizde fayda var. Saç bakımı, özel günler için saklamaktan ziyade, güzelliğinize daha fazla önem vermeye başladığınız her zaman gereklidir.

Saç ve cildinize düzenli ve özenle baktığınızda sonuçları göreceksiniz. Güzellik merkezi uzmanı “Suparna Trikha’nın” güzellik repertuvarımdan saç beyazlamasına çözüm ve saçlarınıza hayat kazandırmak için denenmiş ve test edilmiş tariflerinden bazıları:

1. Amla Tozu

1 bardak amla tozunu ateşe dayanıklı bir kapta kül haline gelene kadar ısıtın. 500 ml hindistancevizi yağı ekleyin ve 20 dakika süreyle yavaş ateşte pişirin. Soğumaya bırakın ve 24 saat bekletin ve sonra ertesi gün hava geçirmez bir şişeye süzün. Haftada iki kez bir saç yağı masajı olarak kullanın.

2. Köri Yaprakları Saç Beyazlamasına Çözüm Olabilir

Bir miktar köri yaprağı alın ve 2 çay kaşığı amla tozu ve 2 çay kaşığı brahmi tozu ile öğütün. Bunu köklerin üzerini örttüğünden emin olarak, saç üzerinde bir saç maskesi olarak uygulayın. Bir saat bekletin ve hafif bir bitkisel şampuanla durulayın.

3. İndigo ve Kına

İndigo veya daha yaygın olarak bilindiği gibi neel, eski zamanlardan beri saçları renklendirmek için kullanılan doğal bir renklendiricidir. Mavimsi siyah bir renk oluşturur ve gri alanları kaplamak için kına ile karıştırılabilir, böylece saçlar daha koyu bir renk kazanır.

4. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı ve birlikte karıştırılmış limon suyu saçları koyulaştırmaya yardımcı olabilir. Bu ikisinin bileşimi, bir süre boyunca doğal olarak saçı koyulaştıran kimyasal bir reaksiyona neden olur.

5. Siyah Çay Saç Beyazlamasına Çözüm olacak

Siyah çay, Saç beyazlamasına çözüm olabilecek diğer etkili bir maddedir. Yaklaşık 200 ml çay demleyin ve şampuanlamadan sonra saçınıza saç kremi ile birlikte uygulayın. Ayrıca siyah çay yapraklarını 2 saat boyunca ılık suda ıslatın ve pürüzsüz bir ezme haline getirin. Biraz limon suyu ile karıştırın ve saçları durulamadan önce 40 dakika süreyle saç maskesi olarak uygulayın.

6. Bitkisel Karışım

Bu bitkisel karışım, beyaz saç sürecini yavaşlatmak için mükemmeldir ve kolayca evde yapabilirsiniz. 1 çay kaşığı amla tozu, 2 çay kaşığı siyah çay, 1 çay kaşığı kuvvetli kahve, 1/2 ölçek kaththa, 1 parça ceviz kabuğu, 1 çay kaşığı indigo, 1 çay kaşığı brahmi tozu ve 1 çay kaşığı triphala alın. (aktarlarda ve lokman hekimlerde bulabilirsiniz)

Tüm malzemeleri 2 litre suya ekleyin ve 30 dakika boyunca yavaş ateşte pişirin. Soğumaya bırakın, sonra hava geçirmez bir şişeye süzün. Şampuanlamadan 30 dakika önce köklerine uygulayın ve saç renginizde belirgin bir fark göreceksiniz.