Kulvar Haber

Saç Boyası Kullanımı Zararlı mı? En İyi Sonuç Nasıl Alınır?

Saç Boyası Kullanımı Zararlı mı? En İyi Sonuç Nasıl Alınır?
68 views
20 Mart 2019 - 12:53

Genel olarak saç boyası beyazları kapatmak için tercih edilir. Bunun yanı sıra sahip olduğu saç renginden sıkılan ve değişiklik isteyen bayanlar tarafından da kullanılır.

Saç Boyası Kullanımı Zararları Nelerdir
Saç Boyası Kullanımı Zararları Nelerdir

Saç Boyasının Zararları Neler?

Saç boyaları içerisinde bulundurduğu çeşitli kimyasal maddeler yüzünden saçınızı yıpratabilir. Sadece saçınızı yıpratmak ile sınırlı kalmaz lenfoma kanserine yakalanma riskini saç boyası kullanmayanlara oranla daha fazla arttırır.

Bunların yanı sıra saç boyası, yüzünüz ve gözünüz de ödem oluşmasına, saçlarınızın kepeklenmesine ve saç diplerinizin tahriş olup yaraların oluşmasına da yol açar.  Ancak saç boyası kullanmaktan vazgeçemiyorsanız o zaman saç renginizi açtırmak veya beyazlarınızı kapatmak için kına ya da doğal saç boyaları kullanabilirsiniz.

Doğal Saç Boyaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır

Aslında en doğal saç boyası kınadır. Fakat kına pek renk seçeneği olmadığı için tercih edilmemektedir.

Doğal Saç Boyaları Nelerdir Nasıl Seçilmeli
Doğal Saç Boyaları Nelerdir? Nasıl Seçilmeli?

Oysaki kına, sağlık açısından daha faydalı bir üründür. Hatta günümüzde kınanın kanseri önlediği araştırılıp onaylanmıştır. Kına, Hindistan ve Orta Doğu da yetiştirilen bir bitkiden elde edilen ve kimyasal boyalar gibi kokusu ağır olmayan tamamen doğal bir üründür.

Saç boyalarının doğal olduğundan emin olmak için, öncelikle “Avrupa Kontrol Edilmiş Doğal Kozmetik Ürünler (Bdih)” tarafından onaylanmış olması yani sertifika almış olması gerekmektedir. Ayrıca doğal olup olmadığını saç renginizi açmasından da anlayabilirsiniz.

Çünkü doğal boyalar saç renklerini açmaz.  Bir başka yöntem ise, boyadan ne kadar süre sonra ana renginizin ortaya çıktığını takip ederek boyanın doğal olup olmadığını anlayabilirsiniz. Çünkü kimyasal boyalar 1 aya kadar rengini korur ama doğal boyalar kısa sürede saçınızdan akar ve ana renginiz ortaya çıkar.

Saç boyası cildinize temas ettikten sonra deriniz boyayı kısa süre de emer. Bu yüzden hamileler için saç boyası kullanmaları tavsiye edilmez. Çünkü hamile kişinin aldığı zararlı maddeler direkt olarak bebeğe de nüfuz eder. Sadece hamilelik süresi içerisinde değil emzirme dönemi bitene kadar da saç boyası kullanılmamalıdır.

Saç Boyasının Zararları Nasıl Azaltılır?

  • Saç boyası alacağınız zaman yarı kalıcı olan saç boyaları tercih edilmelidir. Çünkü bu saç boyaları, 15-20 yıkamadan sonra akmaya başlar ve diğer boyalara göre saçınıza daha az zarar verirler.
  • Saçınızın boyasını 1 yıl veya 6 ay gibi bir süre içerisinde değiştirirseniz saçlarınızın yıpranma olasılığını daha aza indirgemiş olursunuz.
  • Saçların boyadan kaynaklı uğradığı zararı engellemek için, hafta da en az 2 kez doğal saç bakım kürleri veya maskeleri uygulanmalıdır. Bu sayede yıpranmalara ve dökülmelere karşı saçlarınız daha dayanıklı olacaktır.
  • Saç boyasını uyguladıktan hemen sonra saça şekil veren aletler kullanmaktan kaçının. Saç boyasından üç hafta gibi bir süre sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca saçınızı ısıya karşı korumak için kozmetikçilerden koruyucu ürün edinmeniz saç şekillendiricilerinin verdiği zararı oldukça azaltacaktır.
  • Son olarak saçınızın sağlığı için vitamin takviyesi almanız gerekebilir. Fakat herhangi bir vitamin takviyesi almadan önce doktorunuza danışmanızda yarar var. Bu sayede saç sağlığınıza oldukça büyük bir fayda sağlamış olursunuz.

Saç Boyasına Yağ Ekleyin

Saçınızda ki beyazlardan kurtulmak için hazırladığınız boyanın içerisine buğday ya da havuç yağı ekleyerek saçınıza uygulayabilirsiniz. Eğer 1 şişe boya kullanacaksanız 10 damla yağ eklemeniz yeterli olacaktır.

Saç boyasını saç diplerine sürmeden 1 yemek kaşığı su ile birlikte 1 yemek kaşığı bebek yağı ekleyip uygulayabilirsiniz. Ancak saç diplerinize boya sürecekseniz ve üstelik yağlı saçlara sahipseniz yağları eklememelisiniz.