Kulvar Haber

Saç Boyası Kullanmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Saç Boyası Kullanmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler
10 views
21 Mart 2019 - 16:23

Her 10 kadından 9’u saç boyası tercih ediyor. Saçlarını boyarken sürekli tereddütte kalanlar, merak edilen tüm soruların cevabı bu yazımızda.

Saçın Boyutu Boya Miktarını Etkiler Mi?

Saç Boyası Kullanmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler
Saç Boyası Kullanmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Elbette saçınızın boyutu boya miktarında etkilidir. Örneğin saç telleriniz kalın veya omzunuzu geçiyorsa, en güzel sonucu alabilmek için iki kutu saç boyası kullanımına ihtiyacınız olacaktır. 

Ayrıca uzun saçlara sahip olanların dikkat etmesi gereken bir başka husus, saç uçlarının boyayı daha fazla emdiğidir. Bu yüzden saç uçlarına daha yoğun boya sürmeleri gerekir.

Saç Tipleri Farklılık Yaratır Mı?

Saç tipleri farklı ise boyanın gerçekleşmesi için beklenen süreç farklı olabilir. Bu yüzden saçlarınızı boyarken saçınızın kalın ya da ince telli olup olmadığını göz önünde bulundurmanız gerekir.

Çünkü kalın telli saçların boyayı emme süresi ince telli saçlara göre daha uzundur. Bundan dolayı kalın telli saçlar boyayı daha geç emdiğinden bekletme süresi daha uzun sürer.

Boya Yapmadan Önce Saçımı Kestirmeli Miyim?

Eğer saç boyası yapmadan önce saçınızı kestirmeyi düşünüyorsanız bilmelisiniz ki, saçınızı kestirmeniz boyanın daha yoğun görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca saç modeliniz de daha belirgin olur. 

Aynı zamanda perma işleminin de boya yapmadan önce uygulanması engel oluşturmaz. Ancak kalıcı boyalardan kullanıyorsanız saç boyası yapmadan önce saçınızı en az 7 gün önce yıkamış olmanız gerekir. Çünkü 2 boyayı aynı anda uygulamış olmanız saç derinizi tahriş edebilir.

Fakat yarı kalıcı veya sprey boyalarını saç boyası ile beraber kullanabilirsiniz. Saç derinizi tahriş etmeyeceğinden emin olmak için paket içerisindeki sonuç tablosunu kontrol edin.

Elbette bu işlemleri yaparken saç tipinizi göz ardı etmemelisiniz. Çünkü perma saçınızda ki gözenekleri açar buda boyanın hızlıca emilmesine yol açar.

Boya Öncesi Saçımı Yıkamalı Mıyım?

Boya yapmaya başlamadan hemen önce saçınızı yıkamamalısınız. Çünkü saç derisini koruyan doğal yağlar kaybolur ve yaptığınız boyanın etkisi çok zayıf kalır.

Ancak 8 – 12 yıkamaya kadar dayanıklı yarı kalıcı boyalar ya da 28 yıkamaya kadar dayanıklı boyaları yaptırmadan 1 gün önce saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Farklı Renkleri Karıştırıp Birleştirebilir Miyim?

Saçlarınızı boyarken size en çok yakışan rengi kendiniz de ayarlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, yaptırmak istediğiniz rengin 2 – 3 ton daha açık veya daha koyu tonlarını kullanmanızdır.

Süre Ne Zaman Başlar?

Boyayı ne kadar bekleteceğiniz ve ne zaman başlatacağınız boya paketinin üzerinde belirtilmiştir. Saçınızı boyadıktan sonra belirtilen süreye göre zamanlayıcınızı kurun.

Boya Sonrası Saç Bakım Kremi Kullanmalı Mıyım?

Saçınızı boyamak için aldığınız boya kutusu içerisinde verilen bakım kremini kullanın. Çünkü saç boyası ile birlikte verilen bakım kremi boyadan sonra saçınıza istenilen yumuşaklığı ve parlaklığı kazandırabilmek için özel olarak test edilmiştir.

Saçımı Tekrar Ne Zaman Boyaya Bilirim?

28 yıkamaya kadar dayanıklı olan Uzun Süreli Yarı Kalıcı boyaların her gün yıkanması sonucun da dip boyasının gelme süresi yaklaşık olarak4 haftadır. Kalıcı boyalarda ise dipleriniz 4 ila 6 hafta sonra gözükmeye başlar. Dip boyanızın gelip gelmediğini takip edin bu sayede saçınızla ilgili hiçbir probleminiz olmaz.