Kulvar Haber

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi nedir?
161 views
23 Temmuz 2019 - 7:12

Kadın ya da erkek insanın en önemli doğal aksesuarlarından birisi olan saçlar, çeşitli nedenlerle dökülmekte ya da farklı sağlık problemleri sebebiyle saç kaybı yaşanmaktadır. Günümüzde yaşanan saç kaybını gidermek için uygulanan en kalıcı yöntemlerden birisi olan saç ekimi, kişinin eski görüntüsüne kavuşması için en ideal yöntemlerden birisidir. Yazımızın devamında saç ekimi nasıl yapılır? Sorusuna cevap vermenin yanı sıra, saç ekimi fiyatları ve saç ekimi öncesi ve sonrası süreç hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kişinin özellikle ense bölgesinden ya da işlemin yapılmasına en uygun bölgeden alınan saç köklerinin alınarak, daha önceden belirlenmiş yerlere tıbbi yöntemlerle çeşitli aşamalarla ekilmesi şeklinde yapılan işlemler, saç ekimi nasıl yapılır? Sorusuna verilecek kısa cevaplardan birisidir.

Tamamen steril şartlarda yapılması gereken saç ekimi öncesi ve saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler, yapılan işlemin daha sağlıklı olması ve ideal görüntüye kavuşmak açısından büyük önem taşımaktadır.

Uygulama esnasında lokal ya da genel anestezi kullanılarak, hastanın acı hissetmemesi sağlanmaktadır.  Bu uygulamanın yapılabilmesi için, sırasıyla bazı aşamalardan geçilmesi gerekmektedir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Fiyatları Öncesi Ve Sonrası

Saç ekiminde kullanılan teknikler

Saç ekimi için temel anlamda kullanılan iki teknik olsa da, genel anlamda birkaç farklı uygulamanın olduğunu söylemek mümkündür.

Fue tekniği

Bu teknikte iki kulak arasında kalan ve kulaklarını üst bölgesinde yer alan ense kısmından saç köklerinin mikro motor cihazıyla birer birer alınarak, kellik görülen bölgeye saç köklerinin yerleştirilme işlemi yapılır.

Fut tekniği

Bu uygulama yönteminde ise yine ensenin kulaklarının üst bölgesinde kalan kısımlarından saç kökleri yerine, saç köklerini içeren dokular şerit halinde çıkarırlar. Bu işlem kesiler şeklinde yapıldığı için, ense kısmından alınan şeritlerin oluşturduğu kesilere dikiş atılmaktadır. Bölgeden alınan şeritler içerisindeki greftler özel mikroskop yardımıyla alınarak saçsız bölgeye uygulanır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz saç ekimi yöntemleri, lokal anestezi ile yapılmaktadır. Uygulamanın her ne kadar genel anestezi yöntemi kullanılarak da yapıldığını söylemiş olsak da, genel anestezi yöntemi fazla uygulanmayan yöntem olarak bilinmektedir.

PRP Tedavili Uygulama Yöntemi

Bu yöntem aslında saç ekiminin yapılması için mecburi bir teknik olmayıp, ekim sonrasında saçların daha sağlıklı olması için uygulanmaktadır.

İşlem sonrasında uygulanan PRP uygulaması saçın canlılık göstermesinin sağladığı gibi, kesiklerin daha hızlı bir şekilde iyileşmesini de önemli ölçüde yardımcı olmaktadır. Bu uygulamanın yapılabilmesi için, kişinin kendi vücudundan alınan kan kullanılır.

Alınan kan laboratuvar ortamında plazmasından ayrıştırılarak, saç derisine iğne yardımıyla tekrardan verilmektedir. Platelet açısından zengin olan bu plazma, saç ekiminden meydana çıkan yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine olanak tanımaktadır. Uygulanan bu yöntemde kullanılan kan kişinin kendi kanı olması nedeniyle, herhangi bir olumsuz reaksiyon ile karşılaşmak söz konusu değildir.

PRP uygulamasının bir diğer faydası da, diğer saç problemlerine ve saç dökülmesine karşı olumlu etkileridir.

Dhı Uygulaması

Saç ekimi teknikleri arasında son yılların moda uygulaması olan dhı, saç diplerine cerrahi bir uygulamanın gerek kalmadığı yöntemdir. Bu yöntemde mevcut saçlara hiçbir şekilde zarar verilmeden, saç ekimi yapılabilmektedir.

Yukarıda saymış olduğumuz tekniklere göre iyileşme sürecinin de çok daha hızlı oldu bu yöntem, kellik problemine karşı kısa sürede sonuç almak isteyenler tarafından en sık tercih edilen yöntemdir. Bu uygulama yapılmadan önce mevcut saçların sıklığı, kalitesi, keratin oranı ve saç derisinin dayanıklılığı gibi farklı birçok etken değerlendirilir. Bu değerlendirme sonrasında kişi için en uygun olan saç ekim yöntemine karar verilir. Daha sonra saç köklerinin alınacağı bölgedeki saç köklerinin yoğunluğu ve gerekli olan greft sayısı belirlenerek, uygulamaya başlanılır.

Kellik probleminin saçın üst kısmında önemli oranda olması durumunda ense bölgesinden 4 ile 7000 arasında saç kökü alınması gerekmektedir. Sağlığa herhangi bir zararı olmayan cihazlarla ense bölgesinden alınan saç kökleri dikkatli bir şekilde toplanarak, uygulamanın yapılacağı bölgeye ekilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Fiyatları Öncesi Ve Sonrası

Saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Saç ekiminin doğru bir şekilde yapılması kadar, saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak ve bu bilgiyi doğru bir şekilde uygulamak da, uygulama sonrasında daha sağlıklı saçlara kavuşmak için önem arz etmektedir.

 • Kimyasal içerikli saç kremi, jöle ve losyon gibi saç bakım ürünleri ve şekillendiriciler kullanılmamalıdır.
 • İşlem yapmadan önce, saçların iyi bir şekilde yıkanması gerekir.
 • Sigara ve alkol tüketimi, mümkünse komple terk edilmeli ya da operasyon yapılmadan 10 gün öncesinden itibaren bırakılmalıdır.
 • Operasyondan bir gün öncesinden itibaren, kafein içerikli içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Operasyondan önce stres yaşamamak için, kahvaltı yapılmalı ya da tok karnına olmak gerekir.
 • Kolay giyilip çıkarılabilecek kıyafetlerin tercih edilmesi de, saç ekimi uzmanı tarafından yapılacak işlemlerin kolaylaşmasını sağlayacaktır.
 • Kan sulandırıcı ilaçların kullanımı, işlemden bir hafta önce bırakılmalıdır.
 • Kişinin ülser, kalp hastalığı, tansiyon ya da şeker gibi önemli hastalıklarını saç ekim evi yetkilileri sormayı unutmuş olsalar da, mutlaka bu hastalıklar hakkında ilgili kişilere bilgi verilmelidir.

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler, uygulamanın başarıya ulaşması hususundaki en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

 • Ekim yapılan bölgenin yatarken yastık ya da yorgan gibi yerlere temas etmesini engellemek için, gerekli önlemler alınmalıdır. Bu nedenle 15 gün boyunca ense üzerine yatmak, tavsiye edilmektedir.
 • Uygulamanın sonrasındaki 2 hafta boyunca aşırı sıcak suyla banyo yapmak, havuz ve denize girmek, sauna ve hamam gibi ortamlardan kaçınmak gerekir.
 • Ayrıca yine 2 hafta boyunca, kuaföre gitmekten kaçınmak da saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.
 • Ekim işlemi yapıldıktan sonraki 4 gün boyunca saçlar kesinlikle yıkanmamalı, hatta mümkünse su ile temasından kaçınılmalıdır.
 • Uygulama sonrasında da tıpkı öncesinde olduğu gibi sigara ve alkolden uzak durulmalı, mümkünse 1 ay boyunca sigara ve alkol tüketimine ara verilmelidir.
 • 1 ay boyunca spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır.
 • Güneş ışınlarından korunmalı ve uzun süre soğuk ortamlarda kalınmamalıdır.
 • 1 ay boyunca şapka giymek yasak olup, 1 ay sonrasında ise bol şapkalar giyilmelidir.
 • Operasyondan sonraki 2 hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınmak da, yapılması gerekenler arasındadır.

Saç ekimi ücretleri

Saç ekimi fiyatları ekilecek saç kökü sayısına ve uygulamanın yapılacağı merkez gibi farklı kriterlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle fiyatlar konusunda kesin bir şey söylemek mümkün olmayıp, saç ekim fiyatı için etki eden faktörler hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır. Saç ekimi ücreti için eski eden bazı önemli faktörler, aşağıda verilmiştir.

 • Operasyonda hangi tekniğin kullanılacağı, fiyatlara etki eden temel unsurlar arasında yer almaktadır.
 • Saç ekim merkezi kalitesi yani bilinirliği de, fiyatlara önemli ölçüde etki etmektedir.
 • Merkezin faaliyet gösterdiği konumda, fiyatlar için belirleyici olmaktadır.
 • Operasyon öncesi ve sonrasında yapılacak ek uygulamalar ücretlere etki etmektedir.
 • Hastanın kellik oranı ve uygulama yapılması planlanan saç kökü sayısı da, belirleyici etkenler arasında yer almaktadır.

Saç ekimi nasıl yapılır? Sorusuna cevap vererek öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler sunduk. Verdiğimiz bilgilerin dışında konuyla alakalı aklınıza takılanları yorum bölümünden bize ileterek, daha geniş kapsamlı bilgileri alabilirsiniz.

Saç ekimi Şişli iletişim bilgileri

İstanbul’da saç ekim merkezlerinin yoğunlaştığı ilçelerin başında Şişli gelmektedir. Konaklama tesisinin çokluğu, ulaşım kolaylığı Şişli’yi merkez konumuna getirmiştir. Saç ekimi Şişli otel ve konaklama tesislerine çok sayıda ziyaretçi gelmesini sağlamaktadır. Saç ekimi yapılan Şişli ve İstanbul’daki kurumlar hakkında aşağıdaki telefondan bilgi alabilirsiniz.

Doğru Haber, Doğru Adres – Kulvar.com.tr