Kulvar Haber

Saç İçin Hindistan Cevizi Yağı Maskesi Tarifleri

Saç İçin Hindistan Cevizi Yağı Maskesi Tarifleri
7 views
13 Nisan 2019 - 12:57

Saç İçin Hindistan Cevizi Yağı Maskesi Tarifleri! Hindistan cevizi yağı hoş kokusu ve nemlendirici özelliği ile birçok saç ve cilt bakım maskelerinde kullanılmaktadır.

Bol miktarda antioksidan içeren Hindistan cevizi yağı cildi yenilemeye ve saçları güçlendirmeye yardımcı olur. Kremsi bir yapıya sahip olan Hindistan cevizi yağını marketlerden ya da aktardan temin edebilir ve direkt olarak saçınıza ya da cildinize uygulayabilirsiniz.

Saç İçin Hindistan Cevizi Yağı Maskesi Tarifleri
Saç İçin Hindistan Cevizi Yağı Maskesi Tarifleri

Saç İçin Hindistan Cevizi Yağı Maskesi ve Saç için Avantajı

Saç için Hindistan cevizi yağı kullandığınızda saçları uzattığını saçlara parlaklık ve canlılık verdiğini bilmelisiniz.

Hindistan cevizi yağının içerisinde yer alan Laurik asit, saç köklerini korur ve saçların daha güçlü bir görünüme sahip olmasını sağlar. Aynı zamanda da anti bakteriyel özelliği koruyuculuğunu arttırır.

Hindistan cevizi yağı saç diplerini besleyerek korur ve daha nemli olmasını sağlar.

Yüksek oranda nem sağlayan Hindistan cevizi yağı, saç uçlarındaki kırıklar için koruyucu bir tabaka görevi üstlenir. Yağı saç diplerinize masaj yaparak uyguladığınız takdirde saç deriniz nemlenir ve kan dolaşımı artar. Artan kan dolaşımı, saç foliküllerini harekete geçirerek daha güçlü olmasını sağlar.

Hindistan cevizi yağı saç dökülmesini engeller, saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlar, saç rengini doğal bir şekilde açar.

Hindistan Cevizi Yağı ile Yapılan Saç Bakım Maskesi

Hindistan Cevizi Yağı, Yumurta ve Ballı Saç Maskesi

Malzemeler:

  • İki yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • İki yemek kaşığı bal
  • 1 yumurtanın akı

Hazırlanışı: Hindistan cevizi yağını 1-2 dakika boyunca bal ile karıştırın. Daha sonra içerisine yumurta akını ekleyerek karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız bu karışımı saç derinize masaj yaparak uygulayın.

Karışımı saçınızın her yerine eşit miktarda uygulamaya özen gösterin. Daha sonra kafanıza bir duş bonesi geçirerek 1 gece boyunca bekletin. Daha sonra saçlarınızı karışımdan tamamen arındırıncaya kadar iyice yıkayın.

Saçlarınız yağlı ise şampuan uygulayarak da yıkayabilirsiniz. Fakat mümkün olduğunca şampuan kullanmamaya özen gösterin. Haftada iki kere bu maskeyi saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Kuru ve yıpranmış saçlara sahipseniz bekleme süresini daha da uzatabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı kolay emilime sahip bir yağ olduğundan dolayı saçınızda uzun süre kalmasında bir sakınca yoktur. Hindistan cevizi yağını direkt olarak da saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Normal saçlar için bekleme süresi 30 dakikadır.

Hindistan Cevizi Yağının Yan Etkileri

Hindistan cevizi yağının cilde ve saçlara birçok yararı bulunmakla birlikte bazı yan etkileri de görülebilmektedir.

Bazılarının Hindistan cevizi yağına alerjisi olabilir. Bu durumda kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmak gerekir.

Yağlı cilde sahip olanlarda Hindistan cevizi yağı gözenekleri tıkayarak sivilce artışına neden olabilir. Ayrıca bağırsak sorunları ve kolesterol artışı gibi yan etkileri de görülebilmektedir.  

Hindistan cevizi yağını aynı zamanda yemeklere katarak da tüketebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı cilt için nemlendirici, gözler ve yüz için makyaj temizleyicisi, maske, peeling, dudaklar için balm özelliğine sahiptir.