Kulvar Haber

Saç Maskesi Kullanımı: Tüm Saç Tipleri İçin

Saç Maskesi Kullanımı: Tüm Saç Tipleri İçin
32 views
09 Nisan 2019 - 0:33

Saç Maskesi Kullanımı: Tüm Saç Tipleri İçin! Saçlar birçok faktörden olumsuz etkilenir. Özellikle saça uygulanan ısı işlemleri nedeniyle zaman içerisinde doğallığını kaybederek yıpranır ve zarar görür. Saç sağlığını korumak ve güç kazanmasını sağlamak için düzenli aralıklarla saç tipine uygun saç maskesi kullanabilirsiniz.

Saç Bakım Maskeleri

Doğal saç bakım maskeleri kullanarak saçlarınızı koruyabilir, canlı, parlak ve dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz. Saç bakım maskeleri saçlara güzel bir görünüm saçları zararlı çevresel faktörlerden de korur. Doğ saç bakım maskelerinin saçlarınıza herhangi bir yan etkisi yoktur.

Kepekli saçlar için saç bakım maskesi

2 su bardağı suyun içerisine çekilmiş çemen tohumu ekleyerek 1 gece bekletin. Hazırladığınız bu maskeyi fırça ile temiz saçlarınıza sürüp 15 dakika kadar bekletin. Ardından bol su ile saçlarınızı durulayın.

Yağlı saçlar için saç bakım maskesi

Yağlı saçlarda saç bakım maskesi yerine saç bakım kremi kullanabilirsiniz. Saçları ağırlaştırmayacak ve kil içeren saç bakım kremlerini tercih edebilirsiniz. Banyodan önce kuru saçlarınıza kil içeren saç bakım kremini uygulayabilişiniz. Daha sonra saçlarınızı yıkayarak kilden arındırıp temizleyebilirsiniz.

Saç dökülmesi için saç bakım maskesi

1 yemek kaşığı zeytinyağının içerisine 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 yemek kaşığı bal, 2 adet yumurta ve 1 tatlı kaşığı tarçın ekleyerek karıştırıp saç bakım maskenizi hazırlayın.

Hazırladığınız bu maskeyi bir fırça yardımıyla saç diplerinizden başlayarak tüm saçlarınıza uygulayın. 5 dakika bekledikten sonra saçlarınızı şampuanla yıkayıp durulayabilirsiniz. Haftada 2 kez uyguladığınız bu saç bakım maskesi saçlarınızın dökülmesini önleyerek güçlenmesini sağlar.

Kuru saçlar için saç bakım maskesi

Kuru saçlara sahipseniz mutlaka saç bakım kremi ve saç bakım maskesi kullanmalısınız. Özelikle kış aylarında soğuk havaların da ekişiyle saçlar daha çok kurur ve yıpranır.

Bu nedenle saçınıza gereken özeni göstererek bunu önlemelisiniz. Küçük bir kahve fincan sütün içerisine 1 yemek kaşığı bal ekleyerek hazırladığınız karışımı tüm saçınıza uygulayın. 20 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı şampuanla yıkayıp durulayabilirsiniz. 

Saçlarınıza haftada 1 ya da 2 kez uyguladığınız bu maske ile saçlarınız zamanla nemlenip daha canlı bir görünüme kavuşacaktır. Ayrıca Hindistan cevizi yağı ve argan yağı içeren s bakım maskelerini de kullanabilirsiniz.

Parlak saçlar için saç bakım maskesi

1 su bardağı portakal suyunun içerisine 1 yemek kaşığı bal ekleyerek hazırladığınız karışımı şampuanın içerisin ekleyerek saçlarınızı yıkarken kullanabilirsiniz.

Boyalı saçlar için saç bakım maskesi

Oyalı saçlara sahipseniz kullandığınız saç bakım maskelerinin güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu maskeler olmasına dikkat edin. Boyalı saçlar güneş ışınlarından daha çabuk etkilenmektedir.

Saçlarını boyadıktan sonra rengini korumak için kullandığınız ürünlerin UV filtreli olmasına özen gösterin. Ayrıca saçlarınızı yıkadıkça da boyası solabilir. Bu nedenle de saç bakım maskeleri ile bunu önleyebilir saç renginizi daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Yıpranmış saçlar için saç bakım maskesi

1 adet muzu ezerek püre haline getirin ve içerisine 1 çay kaşığı badem yağı ekleyerek hazırladığınız karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Saç Kremi ve Saç Maskesinin Farkı

Saç tipiniz ne olursa olsun saçların en çok ihtiyaç duyduğu şey nemdir. Nemini kaybeden saçlar kurur, dökülür, cansız görünür ve yıpranır.

Bunu önlemek için ise saçlarınızı nemlendiren ve yeniden canlılık katan, saç tipine uygun saç maskesi ve aç bakım kremi kullanmalısınız. Banyo öncesi ya da sonrası günlük saç bakımında saçları yumuşatmak için saç kremleri kullanabilirsiniz.

Her saç tipi için saç kremi kullanabilirsiniz. Saç maskesi ise saçları sadece yumuşatmak için değil hedefe yönelik bakımlar için de kullanılır. Yoğun bir nem sağladığı için her saç tipinde kullanımı uygun değildir.

Daha çok yıpranmış kuru saçlar için kullanılmaktadır. Ayrıca saç kreminin saç maskesinden bir diğer farkı ise kullanım aralığıdır. Saç kremini saçlarınızı her yıkadığınızda kullanabilirsiniz fakat saç maskesini haftada 1 ya da kez kullanabilirsiniz.

Saç Maskesi Nasıl Kullanılır?

Banyo sonrası: Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra saçınızın nemini alın ve saç tipinize uygun saç bakım maskesini saçların uç ve boylarına uygulayın.

Banyo öncesi: Banyo sonrası ya da öncesi saç bakım maskesi kullanabilirsiniz. Banyo öncesi saçlarınıza maske uyguladıktan sonra saçlarınızı havlu ile sarın. Maskeye uygun bekleme süresinin ardından saçlarınızı ılık su ile durulamalısınız.

Saçlarınızı sıcak su ile durularsanız saçlarının kuruyup, cansız görünebilir. Saçlarınızı mümkün olduğunca saç kurutma makinası ile değil de doğal yollardan kurutmaya özen gösterin.