Kulvar Haber

Saç Nasıl Uzar? Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Saç Nasıl Uzar? Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?
479 views
20 Mart 2019 - 17:08

Saç nasıl uzar, Saç uzatma yöntemleri nelerdir? sorusundan önce bilmemiz gerekenler var. Güzelliğe katkıları ile saçlar derimizin önemli kozmetik uzantılarından biridir. Bir insanda yaklaşık 120.000 saç teli bulunmaktadır.

Saç Nasıl Uzar? Hızlı Uzamasını Sağlamak mümkün mü?
Saç Nasıl Uzar? Hızlı Uzamasını Sağlamak mümkün mü?

Bu ortalama bir değer olup 100.000 ile 150.000 arasında değişmektedir. Saç teli ise kızıl saçlılarda daha az sarışınlarda ise daha fazladır. Saçların vücuttaki hücresel üretimi kemik üretiminden sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Saçlar ayda minimum 1 cm uzar. Yaz aylarında saç uzaması daha da artış göstermektedir. Saç telleri 2 yıl süreyle bu hızda uzamaya devam eder.

Daha sonra bir süre dinlenir ve yeni köklerin gelişi için dökülür. Çocukluk yaşlarında ve genç yaşlarda saçlar belirli bir hızda uzar. Yaşlanınca saç tellerinin uzama hızı düşer ve saç dökülmesi başlayabilir. Saçların gelişim dönemleri vardır bu dönemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Saçların kendine özgü gelişim dönemine yeni doku gelişim safhası denilmektedir. Anagen safha olarak bilinen bu safha 3- 5 yıl kadar sürer. Saçlar bu dönemde toplamda 45- 75 cm uzar.
  • Saçların gelişim safhasından sonra 100 gün dinlenip dökülmeye başladığı safhaya ise son safha denilmektedir. Lelofez safhası olarak adlandırılmaktadır.
  • Lelofez safhasına girmeden önce saçın dinlendiği ara dönem olan safhaya ara ya da geçiş safhası denilmektedir. Katagen safha olarak adlandırılmaktadır.

Tüm saç telleri aynı anda aynı safhayı geçirmezler. Saçların %85- 90’ı uzama aşamasındayken geriye kalan %10- 15!i dinlenme safhasında olabilir. Bu safhalardan dolayı her saçın uzama hızı farklıdır.

Saçların Uzama Oranı

Bir saç teli yaklaşık olarak günde 0.3 mm, ayda 1, cm, yılda ise 12 cm kadar uzar. Bele kadar 80- 90 cm kadar uzayan saçlar hiç kesilmeden 7 yılda anca bu seviyeye ulaşabilir. Islak saçlar daha uzun görünür. Kuruduktan sonra tekrar eski haline döner.

Saçlar yaz mevsiminde kış mevsimine göre daha hızlı uzar. Aynı mantıkla geceleri, gündüzlere oranla daha hızlı uzar. Ayrıca kadınların saçları erkeklerin saçlarına, büyüklere göre çocukların saçları daha hızlı uzar ve saç uzaması durdurulamaz.

Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Peki saç nasıl uzar sorusunu sorduğunuzu biliyorum. Aslında saç nasıl uzar sorusundan beklediğiniz yanıt bilimsel nitelikte değil. Kısaca beklediğiniz cevaba değinecek olursak.

  • Biyolojik ve çevresel faktörler
  • Sağlık durumunuzda meydana gelen değişiklikler
  • Beslenme alışkanlıklarınız
  • Kullandığınız ilaçlar
  • Yaşınız

Saç uzama hızını etkilemektedir. Doğal saç uzatma yöntemlerini merak edenler için aslında saç uzama sürecini hiçbir ürün etkilememektedir. Fakat saç derisine ve saç köklerine yapılan bakım sayesinde saçlar daha sağlıklı uzayabilir ve kırılması engellenebilir.

Saç Uzamasında Beslenmenin Önemi

Besin yoluyla aldığınız, vitamin, yağ, karbonhidrat, protein ve mineraller saçlarınızın sağlığını önemli derecede etkilemektedir. Saç uzatma yöntemleri hakkında bilgi edinmeden önce beslenme rutininize dikkat etmeniz önemli

Yetersiz beslenmeden doğacak vitamin ve mineral eksiklikleri genellikle saç, cilt ve tırnak üzerinde etkilidir. E ve C vitaminleri gelatin, keratin ve biotin saç sağlığı için oldukça önemlidir. Bu sebeple düzenli olarak alınması gerekmektedir.