Kulvar Haber

Saç Uzatma Teknikleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmeli?

Saç Uzatma Teknikleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmeli?
26 views
13 Nisan 2019 - 3:32

Saç Uzatma Teknikleri ! Farklı saç stilleri, saç boyu, saç rengi ile farklı bir görünüme sahip olmaya çalışıyorsunuz. Saç rengini değiştirme ya da saç boyunu kısaltma işlemleri saç uzatma işlemine oranla daha kolaydır.

Saçlarınızı kısaltmak istediğiniz zaman kesebilirsiniz fakat uzatmak için çok daha büyük bir mücadeleye ihtiyacınız olacaktır. Saçlarınızı evde doğal ürünler yardımıyla uzatmanız mümkün.

Saç Uzatma Teknikleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmeli?
Saç Uzatma Teknikleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmeli?

Saç Uzatma Adımlarında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Saçlarınızı uzatma konusunda yeni fikirleriniz varsa istiyorsanız ilk olarak sabırlı ve kararlı olmanız lazım. Çünkü saç uzatma belli bir süreç içerisinde gerçekleşebilecek bir işlem. Saç uzatma için sadece sabırla beklemeniz değil bu süreç içerisinde mücadele de etmeniz gerekir. Hızlı saç uzatma için yapmanız gerekenler

Hint yağının saçlar üzerinde etkisi büyüktür. Saçların bakımını sağlayan, saç sağlığını korumaya yardımcı olan hint yağı aynı zamanda saç uzatma konusunda da oldukça etkili bir üründür. Bu nedenle hint yağı kullanarak saç uzatma sürecinizi olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Saç uzatma sürecinizde, ayrıca genel olarak saç sağlığınızı korumak için saçlarınızın ihtiyaç duyduğu vitaminleri almalısınız. Saçlarınız güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzadığı takdirde saç uçlarınızda kırıklar oluşmaz ve kestirmek zorunda kalmazsınız. Kullandığınız saç bakım ürünlerinin içeriğinde besleyici vitaminle olmasına özen gösterin.

Saçların yapısında saçın ana maddesi olan keratin yer almaktadır. Bu nedenle keratinin azalması durumunda saçlar zarar görür. Bitkisel keratin takviyesi ile saç sağlığınızı korumaya yardımcı olabilirsiniz. Böylece saçlar güçlenir, kırık uçlar onarılır, saçlar daha sağlıklı bir görünüme kavuşarak daha sağlıklı bir şekilde uzamaya devam eder.

Saç Bakım Kremi ve Saç Bakım Yağları

Saç bakım kremleri, saç uzatma açısından oldukça önemli bir faktördür. Saçlarınızı yıkadıktan sonra saç tipinize uygun doğal bir saç bakım kremi ile saçlarınızı besleyerek güçlendirebilirsiniz.

Saçlarınızı uzatırken zarar görmemesi ve sağlıklı bir şekilde uzaması için saç bakım yağları ile saçlarınızı besleyebilirsiniz. Banyodan önce kuru saçlarınıza saç bakım yağı uygulayıp 1-2 saat bekledikten sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayın. Çiçek özleri içeren saç bakım yağları saç uzamasında daha hızlı sonuç göstermektedir.

Saçlarınızı tararken saçlarınıza nazik davranın. Özellikle banyo sonrası ıslak ve karmaşık saçları taramadan önce bakım spreyi ile saçlarınızı nemlendirdikten sonra taramaya devam edebilirsiniz.

Saçların kötü ve karışık görünmesinin nedenlerinden biri de yastık kılıfıdır. Bu nedenle saten yastık kılıfı kullanarak saç karışıklığının ve elektriklenmenin önüne geçebilirsiniz.

Saç uzatma rutininde her zaman kullandığınızdan farklı olarak saçlarınızı uzatmaya ve beslemeye yardımcı şampuanlar kullanmalısınız. Özellikle Nutri-Omega ve Arginine proteini içeren şampuanlar saçların dökülmeden güçlü bir şekilde uzamasını sağlar.

Saç diplerinize soğuk su uygulayarak saç derinizde kan dolaşımını arttırabilirsiniz. Kan dolaşımının artması ile birlikte de saç kökleri güçlenerek saçların daha hızlı uzaması sağlanır.

Yıpranmış Saçlardan Kurtulun

Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzaması için saç uçlarındaki kırıklardan kurtulmalısınız. Ayrıca saç uçlarını düzenli bir şekilde kesmek de saçların daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Bu nedenle düzenli olarak saç uçlarınızı kestirebilirsiniz.

Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzaması için saç uçlarınıza zarar verecek, kurumasına, yıpranmasına ve incelmesine neden olacak ısı işleminden uzak durun. Yani fön makinesi düzleştirici gibi ürünlerden uzak durmaya çalışın.

Saç sağlığına etki eden en önemli faktörlerden biri de dengeli beslenmedir. Saçlarınızın ihtiyacı olan vitamin ve mineral takviyesi ile saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına destek olabilirsiniz.

Saç derinize masaj yaparak kan dolaşımının artmasını sağlayabilirsiniz ve böylelikle kan dolaşımının artmasıyla birlikte saçlar daha sağlıklı bir saç derisine kavuşarak sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzar.

Evde Saç Uzatma Teknikleri

Çok eski yöntemlerden biri olan ve kolajen üretimini desteklemeye yardımcı soğan suyunu kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sülfür bombası olan soğanı doğrayarak rendeleyin. Daha sonra süzüp suyunu saç derinize uyguladıktan sonra yaklaşık 15 dakika kadar bekleyin. Ardından saçlarınızı doğal bir şampuanla yıkayın.

Saç Uzatma Rutininde Kullanabileceğiniz Patates Maskesi ve Elma Sirkesi Mucizesi

Saçlarınıza haftada 2 kez vitamin deposu patates maskesi uygulayarak saçlarınızın uzamasını sağlayabilirsiniz. 3 patatesi rendeleyin ve suyunu süzün. Ardından elde ettiğiniz patates suyunun içerisine 1 yumurta sarısı ve 1 yemek kaşığı bal ekleyerek hazırladığınız karışımı saç derinize masaj yaparak uygulayın. Bir süre bekledikten sonra saçlarınızı doğal bir şampuan ile yıkayabilirsiniz.

Elma sirkesi saç köklerini güçlendirerek saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlar ve aynı zamanda yeni saç oluşumuna da destek olur. Duştayken çıkmadan önce saçlarınızı durularken bir miktar elma sirkesini suya ekleyin. O suyla saçlarınızı durulayın. Suyun içerisine birkaç damla lavanta yağı da ekleyerek elma sirkesinin kötü kokusundan kurtulabilirsiniz.

Saç Uzatma: Aloe Vera, Acı Biber ve Yeşil Çay

Hem cilt bakımında hem de saç bakımında etkili olan aloe verayı her gece uyumadan önce saçlarınıza uygulayarak saçlarınızın daha güçlü ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Aloe verayı gece saçınıza sürdükten sonra sabah kalkıp yıkayın.

Acı biber içerdiği kapsasin sayesinde saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak sinirleri etkinleştirir. Bu durumda saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. 1 tatlı kaşığı acı biber tozunun içerisine 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyerek hazırladığınız karışımı saç derinize masaj yaparak uygulayın ve ardından soğuk su yıkayın.

Yeşil çay içerdiği antioksidan sayesinde saç dökülmesini önleyerek saçların daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlar. Yeşil çayı demledikten sonra biraz beklettikten sonra saç derinize masaj yaparak uygulayın ve 1 saat sonra soğuk suyla durulayın.

Sarımsak ve Saç Uzatma Etkisi

Saç dostu ürünlerden biri de sarımsaktır ve birçok saç bakım ürününün içerisinde yer alır. Saçlarınıza haftada 3 kez sarımsak maskesi saç diplerinizi besleyebilir ve daha güçlü bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz. Ezdiğiniz birkaç diş sarımsağın içerisine zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağı ekleyerek kaynatın ve suyunu süzün.

Su ılıdıktan sonra saç diplerine masaj yaparak uygulayın ve yarım saat bekleyin. Ardından saçlarınızı doğal içerikli bir şampuan ile yıkayın. Saçlarınızı yıkamazsanız saçlarınızda kalan yağ saçlarınızın daha kötü görünmesine neden olabilir.

Saçın yapısında çoğunlukla protein bulunmaktadır. Bu nedenle saç sağlığında önemli olan etkenlerden biri de protein takviyesidir. En doğal protein kaynaklarından biri ise yumurtadır. Yumurta maskesi saçlarınızı güçlendirerek hacim veriri ve daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlar.

1 ya da 2 yumurta beyazının içerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı bal ekleyerek hazırladığınız karışımı saç derinize masaj yaparak uygulayın ve 15-20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı doğal içerikli bir şampuan ile yıkayın.