Kulvar Haber

Saçlarda Ortaya Çıkan Bit Nasıl Temizlenir?

Saçlarda Ortaya Çıkan Bit Nasıl Temizlenir?
140 views
22 Mart 2019 - 16:21

Özellikle çocukların baş belası bitler hiç şüphesiz annelerin de endişe kaynağıdır. Tıbbi ismi pedikülozistir olan bit, çözümü olan bir bakteri olduğundan dolayı sizi endişelendirmesin. Bit nasıl temizlenir arayışındaysanız doğru yerdesiniz.

Saçlarda Ortaya Çıkan Bit Nasıl Temizlenir?
Saçlarda Ortaya Çıkan Bit Nasıl Temizlenir?

Eczane ve marketlerde bit ve sirkeler için ilaçlar satılmaktadır fakat bunların içerisindeki maddeleri bilemediğinizden dolayı zararlı olup olmadığını da bilemezsiniz.

Ayrıca bazı kişilerde alerji ya da kafa dersinde döküntüye yol açabilir. Bu sebeple evde uygulayabileceğiniz ev yapımı reçeteler ile doğal bir çözüm üretebilirsiniz. Evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler;

Okaliptüs yaprağı çayı ile bit nasıl temizlenir

Saçlarda Ortaya Çıkan Bit Nasıl Temizlenir?
Saçlarda Ortaya Çıkan Bit Nasıl Temizlenir?

Okaliptus yaprağı kaynattığınız iki fincan suyun içerisine atın birkaç dakika ılımasını bekleyin. İdeal ısıya kavuştuğunda saç kökleri ve kafa dersine masaj yaparak uygulayın.

Bu şekilde bırakabilir ya da yıkayabilirsiniz. Ayrıca mükemmel aroması sayesinde burun deliklerinin açılmasında da etkilidir. Okaliptüs çayıyla aynı şekilde hazırlanan biberiye çayı da bit ve sirkeleri yok etmede etkilidir.

Lavanta esansı ile bit nasıl temizlenir

Gıda marketlerden temin edebileceğiniz lavanta yağının saf olmasına dikkat edin. Kafaya birkaç damla dökerek kafa dersine masaj yaparak köklere uygulayın ve ardından durulayın.  

Elma sirkesi ile bit temizliği

Bitlerin saça yapışmasını engellemek için kullanılan en iyi yöntemlerden biridir. Sirkeleri tek tek çıkarmaya gerek bırakmadan saçtan uzaklaştırır. Banyodan sonra üçte iki ölçek suyun içerisine üçte bir ölçek elma sirkesi ekleyerek saçınıza sürün. Kuru saça da uygulayabilirsiniz. Kötü kokusundan dolayı biraz rahatsız edici etkiye sahiptir.

Aromatik yağlar ile bit nasıl temizlenir

Bunların geneli bit ve sirkeleri yok etmek için birebirdir. En etkilileri Hindistan cevizi, ıtır çiçeği, yasemin ve anasondur. Kafa derisine birkaç damla dökerek uygulayabilirsiniz. Ayrıca saçlara parlak bir görünüm katar ve daha sağlıklı yapar.

Mayonez ile bit nasıl temizlenir

Kuru saça bir yemek kaşığı ya da daha fazlasını dökerek tüm kafa derisini kapladığından emin olun. Ağır kokusu ile birlikte saçlardaki tüm bitler birkaç dakika içerisinde yok olacaktır. Başınızı örterek 8 saat kadar bekletirseniz etkisini daha da arttırmış olursunuz.

Daha sonra saçlarınızı dayanabileceği en yüksek sıcaklıkta su ile yıkayın. Saçlarınızı iyice tarayın. Bu tedavi yöntemini tekrar uygulamak için en az bir hafta beklemeniz gerekir.

Zeytinyağı ile bit nasıl temizlenir

Saçların ve cildin vazgeçilmezi doğal yöntem zeytinyağı hem bakım ürünü hem ilaç olarak kullanılmaktadır. Bol miktarda zeytinyağını kafanızın dayanabileceği sıcaklıkta ısıtarak kafa derinize masaj yaparak saç köklerine uygulayın. Ardından saçlarınızı bir duş başlığıyla örtün.

Bunu gece yatmadan önce uygulayın ve sabah kalktığınızda ılık suyla bolca yıkayın. Saçlarınızı tarayarak kalan bit ve sirkelerden de kurtarabilirsiniz. Saçlarınız bitlerden kurtulmakla birlikte ipek gibi bir görünüme kavuşur.

Bit Nasıl Temizlenir

 • Öldürücü maddeler kullanarak bitlerden kurtulabilirsiniz.
 • Küçük bir bebek, hamile ya da emziren birine bitten kurtarma müdahalesi yapılacaksa ilk olarak doktor onayının alınması gerekir.
 • Doktorunuzdan ya da eczaneden aldığınız ilacı uygulamadan önce prospektüsü iyice okuyarak talimatlara uymanız gerekir.
 • Saçların kısa olması işlemi daha kolaylaştırır ve daha iyi sonuç verir.
 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra tırnak aralıkları dar olan bir tarakla dikkatli bir şekilde defalarca tarayın.
 • Bit ilaçlarının yanlış kullanılması sonucu bitler tekrar ortaya çıkabilir. Bu sebeple dikkatli ve doğru bir şekilde uygulamaya özen gösterin.

Bit Nasıl Temizlenir Konusunda Uygulama Hataları

 • Bit ilaçları yağlı saçlara uygulanırsa çok etkili olmayabilir.
 • Uygulama öncesi kullandığınız şampuan ya da solüsyonun saçlarınızı yağlandıracak ürünler olmamasına dikkat edin.
 • Kuru saçlara uygulanması daha etkili olacaktır.
 • Yaptığınız uygulamaları tekrar etmek için bir hafta geçmesini bekleyin.
 • Bitler bulaşıcı olduğundan dolayı yakın çevreniz ve aile fertlerinizde aynı uygulamayı yapması gerekir.
 • Bit tedavisi sonrası bir süre düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Bit Tedavisinde Bilinmesi Gereken Pratik Bilgiler

Bit nasıl temizlenir? sorusunun cevabından önce, bit oluşumunu nasıl engelleriz cevabına odaklanmak daha doğru olacaktır. Zira, temizlediğiniz bitler, aynı şartlar sağlandığında geri gelecektir.

 • İç çamaşırları, banyo havluları ve yatak takımlarının en az 60 derecede yıkanması gerekir.
 • Yıkanamayan eşyalar ya da sıcak yıkamaya dayanıksız olan elbiseler plastik bir torba içerisinde 2 hafta muhafaza edilerek 24 saat derin dondurucuda bekletilmelidir.
 • Kaynar sabunlu suyun içerisinde 10 dakika boyunca tarak, saç fırçaları yıkanmalıdır.
 • Kanepeler, koltuk takımları, yorganlar, yataklar, battaniyeler, yastıklar, araba koltukları, bisiklet kaskları elektrikli süpürge ile temizlenmelidir.
 • Şapkalar, boyun atkıları, bereler yani saç ile ilgili tüm malzemeler değiş tokuş edilmemelidir.
 • Uzun saçların toplanarak bağlanması gerekir.