Kulvar Haber

Saçta Kepek neden Oluşur? Evde Kepek Tedavisinde Neem Kullanımı

Saçta Kepek neden Oluşur? Evde Kepek Tedavisinde Neem Kullanımı
29 views
22 Mart 2019 - 12:20

Saçta kepek oluşumu yaygın bir sorundur ve pek çok ürün ve dermatolojik klinik bu sorunu ortadan kaldırmak için etkili çözümler sunmakta ve aramaktadır.

Uzmanlara göre kepek sorunu ile başa çıkmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bunlar doğal ilaçlar olabileceği gibi ev yapımı çözümler ve klinik incelemeler sonucu ortaya çıkarılmış ilaçlar da olabilir.

Saçta Kepek neden Oluşur? Evde Kepek Tedavisinde Neem Kullanımı
Saçta Kepek neden Oluşur? Evde Kepek Tedavisinde Neem Kullanımı

Neem Ağacı Özü Saçta Kepek Oluşumu İçin En Doğal İlaç

Fakat özellikle Hindistan’da yapılan araştırmalara göre neem ağacı özü kepekle mücadele de etkili bir çözüm ortaya çıkarmaktadır. Neem, saçta kepek oluşumu ve neden olduğu tüm sorunları ortadan kaldırabilir.

Dünyada 30 ülkede bulunan yaprak dökmeyen, tropik bir ağaç olan Neem, Ayurveda tıbbının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu ağaç cilt ve saç sorunları da dâhil olmak üzere birçok sağlık sorununa çözüm getirmek için eonlardan beri kullanılmaktadır.

Neem yaprakları ve kabuğu aktarlarda ve çoğu doğal şifa ürünleri satan internet sitelerinde mevcuttur. Neem yaprakları saçta kepek oluşumu sorununun büyümesini engellemek için birlikte çalışan anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir.

Kepeği ortadan kaldırmak ve tekrarlanmasını önlemek için neem kullanmanın birkaç yolu vardır.

Neem Yaprağı ve bal Maskesi Kepek Oluşumu İçin Etkili Çözüm
Neem Yaprağı ve bal Maskesi Kepek Oluşumu İçin Etkili Çözüm

Saçta Kepek Oluşumu İçin Neem Suyu Maskesi

Bu uygulamayı bir çok uzman önermektedir. Bu maskeyi hazırlamak çok kolaydır ve son derece etkilidir.

Malzemeler:

 • 40 neem yaprakları
 • 1 litre su

Talimatlar:

Suyu kaynatın ve kaynadığında ocağı söndürün. Neem yapraklarını suya ekleyin ve gece boyunca dinlenmesini bekleyin. Saçınızı bu su ile iyice durulayın.

Bu uygulama saçta kepek oluşumu ile birlikte gelen kaşıntı ve rahatsızlığı hafifletecektir. Sorunu tamamen ortadan kaldırmak için haftada iki ila üç kez kullanın.

Neem Yaprağı ve bal Maskesi Kepek Oluşumu İçin Etkili Çözüm

Neem yaprakları kullanılarak hazırlanan ve saç kepeği sorununda etkili olan bir maskedir.

Neem Yaprağı ve bal Maskesi Malzemeler:

 • 40 adet neem yaprağı
 • 1 litre su
 • 1 çorba kaşığı bal

Talimatlar:

Suyu kaynatın ve kaynadığında ocağı söndürün. Neem yapraklarını suya ekleyin ve gece boyunca dinlenmesini bekleyin.

Suyu süzün ve saçınızı durulamak için kullanın. Karıştırıcı / öğütücü de hızlı bir şekilde yaprakları bir macun haline getirebilirsiniz.

Bu macunu saç derisine ve saçınıza uygulayın. Saçları yumuşatmaya yardımcı olmak için bu macuna biraz bal ekleyin. 30 dakika bekletin ve sonra durulayın.

Bunu haftada en az bir kez yapın ve kepeklerin zaman içinde azaldığını göreceksiniz. Saçlarınız da daha yönetilebilir olacak ve kırıklardan kurtulacaksınız.

Neem Yoğurt Ve Çemen Otu Saç Maskesi

Neem yaprakları gibi, çemen otu tohumu da antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca kafa derisine serin ve sakinleştirici bir etki verirler ve saçta kepek oluşumu sorunu içinde özellikle etkilidirler. Yoğurt saçlarınız için harika bir saç kremi görevi görecek ve saçlarınızı çok daha yumuşak bir hale getirecektir.

Neem Yoğurt Ve Çemen Otu Saç Maskesi Malzemeler

 • 10 gr çemen tohumu
 • 40 adet neem yaprakları
 • Yarım fincan yoğurt
 • 1 çay kaşığı. Limon suyu

Talimatlar:

Çemen otu tohumlarını yaklaşık üç saat suda bekletin. Daha sonra, neem yapraklarını birkaç damla su ile birlikte tohumlara ekleyin ve iyice ezin ya da mikserden geçirin. Macun pürüzsüz olduğunda, ona yoğurt ve limon suyu ekleyin.

Bu macunu yağlı saçlara uygulayın ve yaklaşık bir saat boyunca açık bir şekilde bırakın. Ardından saçınızı yıkayın. En iyi sonuç için bu maskeyi haftada iki kez kullanın.

Neem Ve Hindistan Cevizi Yağı Saç Maskesi

Sıcak yağ terapileri saçlarınız için harikalar yaratır. Yağ uygulamasını izleyen masaj sayesinde sadece yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkide bulunmazlar, aynı zamanda saçlarınızın sağlığını ve dokusunu da kuvvetlendirirler. Neem yaprakları ve hindistancevizi yağı karışımı saç kepeği için başka etkili bir ilaçtır.

Neem Ve Hindistan Cevizi Yağı Saç Maskesi Malzemeler

 • 1 fincan hindistancevizi yağı
 • 20 adet neem yaprağı
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • ¼  fincan oranında hint yağı

Talimatlar:

Hindistan cevizi yağını ısıtın ve neem yapraklarını ekleyin. Yaklaşık 15 dakika kaynatmasına izin verin ve daha sonra ocağı kapatın. Yağ soğuduktan sonra süzün ve limon suyu ve hint yağı ekleyin.

Yağı temiz ve kuru bir şişede saklayın ve saçınıza haftada en az iki kez masaj yapın. Karışımı, saçlarınızı yıkamadan en az 1 saat önce uygulayın. Bu sayede saçlarınız yumuşak, pürüzsüz ve kepeksiz hale gelir.

Neem Yağı Maskesi

Uzman terapistlere göre saç kepeği ve kepeğe bağlı diğer rahatsızlıklarla saç derisindeki bazı rahatsızlıkların tedavisinde neem yağı kullanmaktadırlar.

Neem yağı, neem ağacının tohumlarından yapılır. Kafa derisinin pul pul dökülmesinin ortadan kaldırılmasında son derece etkilidir. Neem yağı direk olarak kullanılmamaktadır. Kullanmadan önce; Şampuanlara ekleyebilir veya bir taşıyıcı yağ ile karıştırabilirsiniz.

Neem Yağı Maskesi için Malzemeler

 • 1 fincan hindistancevizi yağı
 • ¼  fincan oranında neem yağı

Talimatlar:

Hindistan cevizi yağını yavaşça ısıtın ve neem yağı ekleyin. Kafa derisine bolca uygulayın. En iyi sonuç için gece boyunca saçlarınızda kalabilir. Daha sonra saçlarınızı yıkayınız. Neem yağ tedavisinde en iyi sonuç için haftada iki kez veya üç kez uygulanması önerilir.

Neem saç kepeği ile savaşmanın doğal ve etkili bir yoludur. En iyi sonuçları görmek için düzenli olarak bu uygulamaları kullandığınızdan emin olun.

 • Bu ilaçların dışında
 • Saç derisini temiz tutmaya
 • Dengeli bir beslenme düzenine
 • Egzersiz yapmaya
 • Bol su içmeye ve kepek önlenmesi için stresten uzak durmaya özen gösterin.

Ama her şeyden önce saç tipinizi ve saçınızdaki ana rahatsızlıkları öğrenmek için bir dermatoloğa görünmelisiniz.