Kulvar Haber

Safranbolu’da gezilecek yerler

Safranbolu’da gezilecek yerler
45 views
10 Mart 2019 - 1:47

Karadeniz’in 90 kilometre güneyinde yer alan Safranbolu, Karabük ilinin ilçelerindendir. Turistik ve tarihsel alanlarıyla kültürel bir gezi yapmak isteyenlerin tercihi olan Karabük, çevre illerden de ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bu yazımızda Karabük’ün çeşitli tarihi mekanlarını ve doğal güzelliklerini gözler önüne seriyoruz.

Safranbolu gezi rehberi

Tokatlı Kanyonu ve İnce Teras

Büyük bir tepenin ucuna inşa edilmiş Kristal Cam Teras, heyecan tutkunlarını bir araya getiriyor.

Tokatlı Kanyonu’nu havada süzülüyormuş gibi seyretmek isteyenlerin ilgi odağı olan teras, toplam 75 ton ağırlığı taşıyabiliyor. Uçsuz bucaksız manzarayı gözler önüne sererek, Safranbolu semalarını ayağımıza getiriyor.

80 metre yükseklikte yapılan teras, 400 kişi taşıma kapasitesine sahiptir. Ayrıca tek seferde 30 kişi alındığından dolayı, yükseklik korkusu olanlar içinde bu korkuyu yenmelerine bir fırsat tanıyor.

İlçe turizmine büyük katkısı olan kanyon ve teras, günde onlarca kişiyi ağırlıyor. Terasın uzunluğu ise 11 metredir. Yani sonuna kadar gittiğinizde yatarak fotoğraf çektirebilir ve adrenalini tavan yaptırabilirsiniz. Safranbolu gezilecek yerler arasında bulunan bu yerde dinlenmeniz için kafeterya da bulunmaktadır.

İncekaya Su Kemeri

İlçe merkezine 8 kilometre ötede bulunan İncekaya Su Kemeri, Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır.

17. Yüzyılda yapıldığı düşünülen su kemeri, günümüzde ülke turizmine katkısı olmaktadır. 6 adet büyük kemere sahip olan yapı, 116 metre uzunluğundandır. Günümüzde ise üzerinden geçilmesine izin verilmiyor. Genişliği ise 1 ila 2 metre arasında değişiyor.

Suyu karşıdan karşıya taşıma için kullanılan kemer, 30 metre civarı yüksekliğe sahip. Yapımında ise büyük çoğunluğu moloz taş kullanılmıştır. Üzerinden geçen su ise çeşmelere dağıtılır. Halk ağzında ise paşa suyu olarak biliniyor.

Safranbolu gezilecek yerler arasında bulunan kemer, İncekaya Köyü’nden ulaşılabilir. Ayrıca Tokatlı Kanyonu üzerine yapıldığı için sorarak kolayca bulunabilir.

Sırçalı Kanyonu

Sırçalı Kanyonu üzerinde bulunan Taş teras, bölge turizminin gelişmesinde oldukça önemli rol oynuyor. Safranbolu gezilecek yerler arasında olan yer, fotoğraf tutkunları için vazgeçilmez oluyor.

Yaklaşık 100 metrelik yükseklikte bulunan taş üzerinde evlilik fotoğrafı çektirenlerin sayısı bir hayli fazla. Daha önce bilinmeyen yer, çekilen fotoğraflar sayesinde giderek ünlenmiştir.

Üzerinde olunduğunda insanı o kadar fazla etkilemese de yandan bakıldığında, sadece fotoğrafı bile ürkütüyor. Bu yüzden yükseklik korkusu olanların başını döndürebilir. Köylülerin isteği ise belediye çalışmalarıyla turizme kazandırılarak, köy nüfusunun arttırılması.

Görünen o ki, ünü bu hızla artmaya devam ederse, yurt dışından bile binlerce kişi kanyona akın edebilir. Bulması biraz zor olduğu için yanınıza su ve yiyecek alarak gitmeniz tavsiye olunur.

Kaymakamlar Gezi Evi

Safranbolu gezilecek yerler arasında yer alan Kaymakamlar Gezi Evi, 18. Ve 19. Yüzyıl Türk geleneklerini oldukça güzel yansıtan bir evdir. Safranbolu kışlasında görev yapan Yarbay Hacı Mehmet Efendi evin asıl sahibidir.

Evin kaymakam adı ise yarbay anlamına gelen Kaim-Makam kelimesinden gelmiştir. Yapılan restorasyonlarla 1981 yılında müzeye çevrilen ev, geleneksek Türk evlerine
benziyor. Zemin kat duvarları uzun ömürlü olması için ahşap ve taş karışımı olarak yapılmıştır.

Dolaplar, kapılar, oymalar ise sarı çamdan inşa edilmiştir. Haremlik ve selamlık bölümlerinden yemek taşınması için dönme bir dolap yer almaktadır. Yer sofrası, yer minderleri, yer yatağı gibi tipik eski Türk evlerinin bir yansımasıdır. Geniş pencereli sayesinde evin büyük ölçüde ışıklandırması sağlanır.

Zaten gündüz vakti gezdiğinizde ferahlığı hissedeceksiniz. Balmumu heykelleri ve tavan süslemeleriyle dönemin özellikleri birebir yansıtılmaya çalışılmıştır.

Köprülü Mehmet Paşa Cami

Safranbolu’da görevi itibariyle kalmış olan Köprülü Mehmet Paşa, burada bir cami yaptırmayı uygun görmüştür. Yapılan bu cami ise 1662 yılında ibadete açılmıştır. Çeşme Mahallesi’nde yer alan cami, Safranbolu gezilecek yerler arasındadır.

2 adet kapısı bulunan caminin avlusuna asıl giriş büyük kemerli bir kapıdan yapılmaktadır. Tek şerefeli minareli cami kare plan üzerine inşa edilmiştir. İki kez onarım gören yapı, 17. Yy mimari özelliklerini taşır.

Şadırvan, kütüphane, güneş saati yer alan avlusu ziyaretçilerinin ilgi odağı olmuştur. Güneş saati ise sabah 06:40 ve akşam 17:20 arasına göstermektedir. Herhangi bir kitabesi bulunmamakta ve çarşıya açılan bir kapısı yer almaktadır.