Kulvar Haber

Sağlık Çalışanlarıyla İlgili Önemli Koronavirüs Düzenlemeleri

Sağlık Çalışanlarıyla İlgili Önemli Koronavirüs Düzenlemeleri
21 views
29 Mart 2020 - 14:40

Koronavirüs ile mücadelenin en önemli parçası olan salık çalışanları için, devlet tarafından yeni düzenlemeler uygulamaya konuldu. Salgının artması ve sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının ağırlaşması nedeniyle, devlet sağlık çalışanları için yeni düzenlemeleri hayata geçirdi.

Covid-19 mücadelesinde fedakarca hizmet veren sağlık personeli için atama, konaklama ve ulaşım konusunda farklı birçok düzenleme yapıldı.

Koronavirüs ile Kesintisiz Mücadele Hedefleniyor


Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi yani küresel salgın statüsüne alınan covid-19 salgını için verilen mücadelenin kesintisiz devam etmesi amaçlanırken, bu mücadelede sağlık çalışanlarının yükünün artması nedeniyle birtakım iyileştirici kararlar alındı.

İstifa eden kişilerin kamuya dönüş kontenjanlarına dair düzenlemelerinde bulunduğu açıklamada, Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri alanında hizmet verecek kişilerin yapılacağı atamalar, istisnai olarak görülecek. Bu düzenlemeye göre, açıktan atama kurasının yapılması planlanıyor.

Ücretsiz Ulaşım ve Konaklama İmkanı

Yapılan yeni düzenlemeye göre salgınla mücadelenin kesintisiz olmasını sağlayabilmek için, sağlık çalışanlarına ücretsiz konaklama ve ulaşım imkânı sağlanacak.

Düzenleme kamuya ait sağlık kuruluşlarının yanı sıra, özel hastanelerde görev yapan sağlık personellerini de kapsıyor. Buna göre tüm ulaşım araçlarından sağlık personelinin ücretsiz yararlanmasının önü açılırken, diğer yandan sağlık çalışanları görev yaptıkları hastaneye en yakın kamuya ait olan sosyal tesislerin misafirhanelerinde ücretsiz olarak konaklayabilecekler.

Daimi İşçi Alımına Doğrudan Kura İle Yeni Düzenleme

Sağlık Bakanlığı tarafından gerek görülüp talep edilmesi halinde, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile kamuya ait alanlarda işçi alımı için gerekli şartlarda, yeni düzenlemeler yapıldı. Buna göre kamuya ait sağlık kuruluşları için daimi işçi alımları, kura ile atanabilecek. Yapılacak doğrudan kura atamalarının ise, İŞKUR üzerinden yapılacağı bildirildi.

Salgının yoğun olarak görüldüğü ülkelerde, sağlık personelinin doğrudan covid-19 ile karşı karşıya kalması ve hatta bazı ülkelerde doktorların virüs sebebiyle hayatını kaybetmesi kimi ülkelerde istifalara neden olmuştu. Türkiye’de de benzer istifalar olsa da, sayının diğer ülkelere göre oldukça az olduğu biliniyor.

Doğrudan kura atama daimi işçi alımlarının, sadece 2020 yılı için sınırlı olacağı da konuyla ilgili yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.