22 Ocak 2019, Salı

Son dakika haberleri Türkiye'nin yeni kulvarında - kulvar.com.tr

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük Neden Olur?

Öksürüğe ne iyi gelir? Çözmeden önce ilk önce neden olur bunu bulmamız gerekiyor. Akciğerde sıvı birikmesi sonucu olabilen öksürük,  Nezle, grip, reflü, farenjit v.b rahatsızlıklardan meydana gelebilir. Özellikle sigara kullanımının meydana getirdiği öksürük, uzun süre kullanılan ilaçlardan da olabiliyor. Geceleri her insanı rahatsız eden geçmek bilmeyen kuru öksürük, solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Öksürüğe ne iyi gelir? Konusunda kesin teşhis için uzman bir doktora başvurmak yararlı olacaktır. Eğer aşırı hareketin ardından öksürüğünüz artıyorsa büyük ihtimal astımın habercisi olabilir. Öksürük bilinenin aksine sadece akciğerden değil, kulak zarı, mide ve burundan da başlayabiliyor. Öksürük, bazen alerjik reaksiyonlardan da meydana gelebilir. Polenler bunlardan biridir. Ayrıca evdeki halı kirleri ve havada uçuşan tozlarda hem hastalık hem öksürüğe neden olur. Kuru, gıcık, balgamlı, alerjik olarak meydana gelen öksürüğe ne iyi gelir, gelin beraber bakalım

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru öksürüğün ortaya çıkması kuru öksürüğe ne iyi gelir, diye arayışlara gitmemize neden oluyor. Kuru hava, mikrop kapmak ve aşırı sigara kullanımı kuru öksürüğün tetikleyicisidir. Ortamın havalandırması ve yeterli sıvı alımıyla kuru öksürüğün üstesinden gelinebilir. Sürekli geçmeyen boğazda acı yaratan bu rahatsızlık uzun sürüyorsa uzmana danışmak gerekebilir. Kuru öksürük ile beraber farklı rahatsızlıklarda ortaya çıkmıyorsa o zaman günlük sıkıntılardan olabilmektedir. Boğazınızı rahatlatacak sıvılar içtiğiniz takdirde balgam dışarı atılarak sizi rahatlatır. Bunun için bitkisel çaylar deneyebilirsiniz. Karabiber ve baldan oluşan bir karışım kan dolaşımını arttırarak öksürüğünüzü yatıştırabiliyor. Ayrıca doğal antibiyotik özelliği de taşır. Öksürüğe ne iyi gelir konusunda araştırılmış yazıları incelemeden önce nedenini iyi öğrenmeli ve doktora görünmelisiniz.

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Soğuk havalarda birçok insanı rahatsız eden balgamlı öksürük, insanları uykudan bile uyandırabiliyor. Öksürüğe ne iyi gelir konusunda birçok araştırma vardır. Akciğerler tarafından oluşturulan balgam, insanlarda bulunan trake borusundaki zararlı maddeleri atmasına yarar. İnsanlar hasta olduğunda ise akciğerindeki zararlı maddeleri atamadığında balgam meydana gelir. Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir derseniz farklı tavsiyeler bulunmaktadır.

Bunlardan ilki su ve deniz tuzundan yapacağınız karışımı burnunuza çekmek olacaktır. Fakat su kaynayıp ılımış olmalıdır. Ayrıca su içerken içerisine damlatacağınız limon suyunun da balgam söktürücü özelliği vardır. Sıcak bir duş almakta hem size iyi gelebilir hem de balgamlı öksürüğün buhar yoluyla dinmesine yardımcı olur. Bunların yanında balgam söktürücü bitkilerde vardır. Öksürüğe ne iyi gelir diye merak edenler için zencefille balı karıştırarak çay yapmanızı faydası olmaktadır. Zerdeçal, rezene, anason ve kekik gibi şifa deposu bitkilerinde karışımları ve sade olarak yapılması balgam üzerinde oldukça etkilidir.

Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Sigaradan ve diğer hastalıklar nedeniyle gıcık öksürüğe ne iyi gelir, diye arayanlar sabah kalktıklarında ballı süt içtiklerinde boğazlarını yumuşatabilirler. 1 bardak sütü ısıtıp 1 çorba kaşığı koyduğunuz balı yudum yudum içtiğinizde rahatladığınızı göreceksiniz. Boğazda banma ve yanma hissi oluşturan gıcık öksürük için ilk önce bir doktora başvurmak sizin için iyi olacaktır. Ayrıca boğazınızı sıcak tutmaya özen gösterin. Vereceğimiz tavsiyeler günlük öksürükleri rahatlatacak düzeydedir. Eğer gelişmiş bir rahatsızlığınız varsa sürekli yapılan evde tedavi hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Adaçayı ve suyu kaynatıp ılıttıktan sonra gargara yapmanız gıcığı hafifletecektir. Bal ve toz tarçınla yapacağınız bir karışımı günde birkaç defa yediğinizde ise hastalığınıza bağlı olarak geçecektir.

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Alerjik öksürük, astım, polen ve toz gibi maddelerden meydana gelebiliyor. Alerjik öksürüğe ne iyi gelir, konusunda da çeşitli tavsiyeler bulunmaktadır. Alerjik reaksiyonlardan meydana gelen öksürük, önemli olduğu ve geçmişinizi ilgilendiren bir sorun olduğu için hastanede fiziksel bir muayene iyi olacaktır. Eğer doktorunuz uygun görürse size bir alerji iğnesi yazabilir ve iyileşebilirsiniz. Eğer bu tip öksürüğe ne iyi gelir diye düşünüyorsanız, öncelikle sebebini bulmalısınız.

Neyin alerji yaptığını bulduktan sonra ondan uzaklaşmanız faydalı olacaktır. Sigara, sigara dumanı ve çeşitli dumanlardan uzak durmalısınız. Kısaca boğazınızı tahriş edecek şeylerden uzaklaşın. Çeşitli temizlik malzemeleri, ağır kokan parfümler ve farklı kimyasallarda alerjik öksürüğe neden olabilir. Polenlerden dolayı mevsimler alerjiler yaşıyorsanız bugünlerde evden çıkmamanız ve polenlerin eve girmemesi için pencereleri kapatmanız faydalı olacaktır. Evinizde temizlik yaptığınız zaman havaya toz kalkmaması için maske takmanız öksürüğe ne iyi gelir sorunuzun cevabı olacaktır.

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bir hastalık belirtisi veya boğazda tahriş sebebiyle oluşan öksürükler, bebeklerde aileleri korkutabiliyor. Çocuğunuzun veya bebeğinizin etrafında çok sigara içilmesi veya odanın duman olması, aslında bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir sorusunun cevabıdır. Çocuklarımızdan mümkün olduğu kadar kimyasal maddelerin kokusunu, ağır kokuları ve sigara kokusunu uzaklaştırmalıyız. Bebeklerde öksürüğün kesilmesi için çeşitli yollar vardır.

Öncelikle bebeğinizi yüz üstü dizinizde tuttuktan sonra sırtını sıvazlamak veya hafifçe vurmak balgamın atılmasını sağlar. Bebeğin yattığı odayı nemli tutabilirseniz gece boyunca rahat uyumasını sağlar. Süt balgamı arttıracağı için yatmadan önce süt dışında farklı ılık şeyler verebilirsiniz. Ballı limonlu ılık su bunlardan biri olabilir. Ayrıca pekmez,  bal, ıhlamurda balgam sökücü şifalardır. Öksürüğe ne iyi gelir kesin olarak bulmak için bebeğinizi bir doktora götürebilirsiniz. Bunun yanında geceleri çocuğunuz yastığını biraz yükseltirseniz, balgamın tahriş yapmasını önlersiniz.

Astımda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Astım birçok insanı etkileyen ve sürekli olarak devam eden solunum yolları hastalığıdır. Hava akımını sağlayan zarın şişmesi sonucunda oluşan astım, hırıltılı öksürüklere neden olmaktadır. Bahar ve yaz aylarında havada sıkça görülen alerjenler, vücuttan içeri girerek nezle ve ilerlerse astıma yol açabiliyor. Astımda öksürüğe ne iyi gelir sorusu ise herkesi meraklandırmaktadır. Eğer astımınız varsa nefes yollarınızı etkileyecek mesleklerden uzak durmalısınız. Sigara içiyorsanız sigarayı bırakmalısınız. Ayrıca çevrenizde sigara içilen mekânlardan da uzaklaşmalısınız. Özellikle evlerde bulunan mite gibi mikroplar, halılarda ve yastıklarda yaşamaktadırlar. Bunlar alerji yaparak öksürüğe neden olurlar. Bu yüzden ev, yastık, yorgan, halı temizliğine dikkat etmelisiniz. Öksürüğe ne iyi gelir, hakkında yapmanız gereken bir diğer şey polenlerden uzak durmak olacaktır. Ağaçlarda oluşan polenler mevsimsel astımlara yol açabiliyor. Ayrıca evinizde kedi köpek besliyorsanız bakımlarını iyi bir şekilde yaptırmalısınız. Hamamböceklerinden kurtulmalısınız. Yapacağınız egzersizler solunum yollarını açtığı için uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu sayede rahatça nefes alışverişi yapabilirsiniz. Dışarıda giydiğiniz kıyafetlerin polen taşıma ihtimaline karşı yıkamalısınız. Bulunduğunuz yerde ilaçlama ve ev temizliği yapılıyorsa buradan kısa süreli olarak uzaklaşmalısınız.

Akciğer Kanserinde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Akciğer kanserine neden olan en büyük etkenlerden birisi tütün ürünleri kullanmaktadır. Ayrıca pasif içicilerde de görülme olasılığı vardır. Kanserde öksürüğe ne iyi gelir hakkında bazı araştırmalar yapılmıştır. Eğer bir doktora gideceksiniz ilk önce öksürük tipinizi değerlendirmelisiniz.

Ne zaman oluyor, ne kadar sürüyor gibi bilgileri doktorunuza anlatmalısınız. Öksürüğün tedavisi genel olarak tümörün ortadan kaldırılması veya küçültülmesi sonucunda gerçekleşiyor. Bulunduğu evreye göre geçmeyen öksürükler, kemoterapi veya radyoterapi yöntemiyle azaltılmaya çalışılmaktadır. Kanseri bulunan kişiler, boğaz yollarını tahriş edecek yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Fazla yemek yemek ve tuzlu gıdalardan kaçınmalıdırlar. Bal, pekmez gibi gıdalar öksürüğünüzü azaltabiliyor. Bitkisel çaylar ve boğazınızı yumuşatacak şeyler kısa süreli de olsa rahatlamanızı sağlayacaktır.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler?

Öksürüğe ne iyi gelir diye insanlar ilk önce şifalı gıdalar aramaktadırlar. Bunlar zencefil, bal, ıhlamur, karanfil ve karabiber gibi gıdalardır. Ihlamur çayı tahrişi engellediği ve yumuşattığı için insanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca ekinezya çayının da soğuk havalarda neden olan kuru öksürüğe faydası olduğu ve iltihap attığı bilinmektedir. Ihlamur, bal ve ayva karışımını da çay haline getirerek içebilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen bal, karabiberi karıştırarak birkaç çay kaşığı almanız öksürüğünüzü yumuşatacaktır. Günümüzde öksürüğe ne iyi gelir neler yapılabilir birçok kaynaktan bilgi alınabiliyor. Yeşil çay antioksidan özelliği sayesinde öksürüğü ve tahrişi iyileştirme özelliğine sahiptir. Grip, nezle gibi nedenlerden oluşan öksürüğe ne iyi gelir sorusu için öncelikle iyi bir dinlenme diyebiliriz.

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık