22 Ocak 2019, Salı

Son dakika haberleri Türkiye'nin yeni kulvarında - kulvar.com.tr

Tetik Parmak Nedir?

Tetik Parmak Nedir?

Günlük yaşamda parmaklarımızı hareket ettirirken parmakların aniden takılarak ağrı yaratma durumuna tetik parmak hastalığı denir. Kilitlenen parmakları eski haline getirmek oldukça güçtür. Belirtilerin dikkat edilmesi gerekilmektedir.

Tetik Parmak Neden Olur?

Parmakların aşırı zorlamasından oluşan tetik parmak, kişiye ağrı ve acı getirebilir. Tetik parmak hastalığına iltihaplı tendonlar neden olabilir. Kasları ve kemikleri birbirine bağlayan tendonlar parmaklarımızı hareket ettirmeye yarar. Bu tendonun tahriş olması da hastalığı tetikleyebilir. Bu tahrişler tendonu kalınlaştırarak parmak kilitlenmelerine neden olur. Kadınlarda daha fazla görülen bu hastalık 40-60 yaş arasında daha belirgindir. Tetik parmak hastalığı özellikle elini daha fazla kullanan işçilerde, müzisyenlerde ve çiftçilerde gözükmektedir. Ayrıca yoğun ev işi yapan kadınlarda da bu ihtimal artmaktadır.

Tetik Parmak Belirtisi

Hafif veya şiddetli olarak kendini gösteren tetik parmak belirtisi, özellikle sabahları parmakları daha sert yapar. Kronik hale geldiğinde parmaklarda ses çıkararak kendini belli eder.

Bu kişilerde avuç içleri daha hassas olur ve parmağın en altında şişlik gözükebilir. Ani bir şekilde parmaklar hareket ettiğinde kilitlenme veya bükülme görebilir. Bu kilitlenme bazen tek parmakta bazen birkaç parmakta bazen de her iki eli etkileyebilir. Kilitlenme genellikle eller çok fazla sıkıldığında gözükür. Bu da bir eşyayı tutarken olabilir. İlk belirtileri zonklama ve ağrıyla kendini gösterir.

Tetik Parmak Tedavisi

Akut dönemde tetik parmak tedavisi, ilaç tedavisi ve parmağın hareket etmesini önleyen parmak ateli takılmaktadır. Bu tedavi henüz erken aşamalarda kullanılır. Yine parmak egzersizleri bu dönemde tetik parmak hastalığı için faydalı olabiliyor. Ağrılı ve sertlik olan subakut dönemde ise kalınlaşmış tendona lokal kortizon enjekte edilir. Genellikle 3 hafta ile 3 ay arasında sürmektedir. Kalıcı bir tedavi olmasa da hastayı rahatlatmaktadır.

Tetik Parmak Ameliyatı

Kolay, başarılı ve az riskli olmasından dolayı tetik parmak ameliyatı hastalarda kullanılabilecek bir yöntemdir. Lokal anestezi uygulanarak yapılan ameliyatta iğneler ile makaralar gevşetilir. Eğer parmaklar rahatça hareket edebiliyorsa el sargılanır. Bu yöntem kapalı teknikle yapılır. Açık teknikte ise yine lokal anestezi kullanılır. Bu süreçte damarlara ve sinirlerin zarar gelmesi önlenir. Bir iki santimlik kesik açılarak tendonun sıkıştığı bölge genişletildikten sonra el sargılanır. Hasta böylelikle elini rahatça oynatabilir. Ameliyattan önce mutlaka sigara, alkol ve çeşitli vitamin ilaçları içilmemelidir. Ameliyat sonrası 2 hafta süren şişlik ve ağrı olabilir. Buz tutarak ağrı hafifletilebilir. Eğer tetik parmak ameliyatından sonra yara bölgesi sertse elle hafif masaj yapılabilir. Ameliyatlar tüm aşamalarda 10 dakika civarında sürer.

Tetik Parmak Ameliyat Fiyatı

Tetik parmak ameliyat fiyatı, resmi sağlık kurumlarındaki fiyat tarifesine göre 118 TL’dir. Eğer hastanın sağlık sigortası varsa fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Tetik Parmak Fizik Tedavi

Tetik parmak hastalığının fizik tedavi sürecinde kullanılan bazı yöntemleri vardır. Bunlardan ilki elinizi düz bir yüzeye koyarak, parmaklarınızı sırayla havaya doğru kaldırmaktır. Diğer bir yöntem elin çevresine bir lastik geçirilerek tüm parmaklarla eli kapatıp açmaktır. Bunun yanında tetik parmak hastalığının olduğu parmakla başparmak birleştirilerek bir yuvarlak oluşturulup, birkaç saniye tutulmalıdır. Yaklaşık 10 sefer yapılması yeterli olacaktır. Fizik tedavi sürecinde bir adet stres topu elinizde sıkıp bırakılara tendonlar rahatlatılacaktır. Son olarak el yumruk yapılıp sıkıldıktan sonra tekrar açılmaktadır. Bu da bir dakika boyunca yapılmaktadır.

Tetik Parmak Bitkisel Tedavi

Aloe vera kas gevşetici özelliği bulunduğundan parmağınızla masaj yaparak sürmeniz tetik parmak hastalığını rahatlatacaktır. Ayrıca biberiye yağı, kediotu çayı, papatya çayı, turp yağı kasları gevşeterek tetik parmak hastalığına faydalı olmaktadır.

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık