Kulvar Haber

Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları
11 views
23 Nisan 2019 - 18:39

Sağlıklı saçlar, bakımlı, alımlı, boya ve kimyasallara karşı mukavemetli saçlardır. Yani temelde asıl gerekli olan sağlıklı saçlar olmalıdır.

Bu yazımızda Disney prensesleri gibi uzun ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlayacak ipuçlarını paylaşıyoruz.

1. Sağlıklı Saçlar İçin Koruma Önlemlerinizi Alın

Sağlıklı Saçlar İçin Koruma Önlemlerinizi Alın
Sağlıklı Saçlar İçin Koruma Önlemlerinizi Alın

Saçınızı daima güneşten, rüzgârdan ve yağmurdan koruyun. Aşırı güneşe, sıcağa, kire, kirlenmeye maruz kalmak saçlara zarar verir.

Bunlar kir birikmesine, saçın ve saç derisinin kurumasına, kafa derisi üzerindeki enfeksiyonlara karşı artmış duyarlılığa yol açabilir. Saçınızı bir şemsiye ya da şapka ile de koruyabilirsiniz.

2. Islak Saçlara Hassas Davranın

Islak saçlar çok kırılgandır. Islak olduğunda saçınızın uçları ve kökleri zarar görmeye daha yatkındır. Şampuan uygularken çok sert davranmayın çünkü saçınızın çok kolay kırılır.

Ayrıca duştan hemen sonra fırçalamayın kendi nemini kendisi bırakması için bir havlu ile sarın. Mümkünse bu şekilde kuruduktan sonra hassas bir şekilde tarayın. Sağlıklı saçlar için önemli olan nokta onlara karşı hassas davranmanızdan geçiyor unutmayın.

3. Düzenli Bakım Uygulayın

Her yıkamadan sonra nemlendirici bir saç kremi kullanın. Nemlendirici krem sürmeden, duştan çıkmayın. Bu adımı atlarsanız saçınız düz olmayabilir.

4. Doğru Bakımı Uygulayın

Doğru Bakımı Uygulayın
Doğru Bakımı Uygulayın

Bakım uygulamasını, doğru yapmak önemlidir. Saç kremlerinde bir takım nem tutucular formüle edilmiştir. Kesinlikle kafa derisi için uygun değildirler.

Saç derisine krem sürmeyin. Kafa derisine saç kremi sürülmesi, gereksiz bir şekilde kafa derisinin yağlanmasına neden olur ve bu durum sağlıklı saçlar için istenmeyen bir sorundur.

5. Aynı Özellikteki Şampuanı ve Saç Kremini Kullanın

Benzer formülasyona sahip saç kremi ve şampuanı bir arada uygulayın. Bunlar belirli saç tipleri için belirli bir amaca uygun olarak yapılmıştır. İki ayrı ürün yerine, ikisi bir arada ürünleri kullanmak daha iyi sonuç verecektir.

6. Sağlıklı Saçlar İçin Isıl İşlemden Uzak Durun

Saçlarınıza ısı uygulamayın. Yüksek sıcaklık uygulamak, saçtan nemi uzaklaştırır ve kurumasına neden olur. Aşırı ısı uyguladığınızda saçınız yanabilir. Düzleştirici kullanmadan önce, bir saç koruyucusu kullanmanızı öneriyoruz.

7. Sağlıklı Saçlar İçin Sıkı Bağlardan Kurtulun

Sağlıklı Saçlar İçin Sıkı Bağlardan Kurtulun
Sağlıklı Saçlar İçin Sıkı Bağlardan Kurtulun

Süper sıkı saç bağları kullanmaktan kaçının. Sıkı saç bağları sürtünmeyi arttırır ve saçlarınızı geri çekmeye eğilimlidir. Bu da saçlarınızın kırılmasına ve kopmasına neden olur.

8. Yatmadan Önce Sıkı Bir Şekilde Örgü Yapmayın

Geceleri yatağa girdiğinizde, saçlarınızı gevşek örgüler yapmak çok daha iyi bir fikirdir. Saçlarınızı açık bırakmak, saçınızda düğümler oluşmasına neden olabilir. Bu da sabah kalktığınızda saçınızı fırçalarken çekmeniz gerektiği anlamına gelir. Aşırı çekerek fırçalamak, saçınızı kırar.

9. Yastık Kılıflarınızı Saten Kumaştan Seçin

Sağlıklı saçlar kırıklardan arınmış saçlardır. Saten yastık kılıflarında uyumak, sürtünme nedeniyle saç kırılmasını önler. Pamuklu ya da başka dokuma maddeleri serttir. Bu nedenle saçınızın daha fazla sürtünüp, yıpranmasına neden olurlar.

10. Kuruturken Dikkat Edin

Saçlarınızı kurutma sırasında, havlu ile ovuşturmadan kurulayın. Ovalamak saçınızı daha hızlı kurutsa bile kırılan ve kopan saç tellerinin miktarını ikiye katlar.

11.Saçınızı Belli Aralıklarla Yağlayın

Saçınızı sık sık yağlamayın. Yağdan kurtulmak için hafif bir şampuan kullanın.

Kullandığınız yağ ne kadar yumuşak olsa da saç derinizden temizlemek için daha fazla şampuan kullanırsınız. Bu da kafa derinizdeki doğal yağların uzaklaşmasına neden olur. Doğal yağlarından arınmış saç derisi kurur ve kepek gibi problemleri de beraberinde getirir

12. Uygun Saç Maskeleri Kullanın

Saçlarınız için uygun saç maskeleri kullanın. Saçınızın ihtiyaçları, saçınızın tipine ve problemlerine göre değişir. Doğru maske kullanmazsanız, saç problemleriniz daha da kötüleşebilir.

13. Saçınızı Kabartmayın

Sağlıklı saçlar için saçınızı kabartmaktan kaçının. Çok miktarda hacim yaratsa bile, saç dokusunu bozar.

14. Saçınızı Soğuk Suyla Yıkayın

Saçınızı yıkamak için ılık su kullanın. Çok sıcak su, saçlara ısı uygulamakla aynı sonucu verir.

15. Ayda Bir Kez Arındırıcı Şampuan Kullanın

Her ay bir kez arındırıcı şampuan kullanmak iyi bir fikirdir. Şampuan ve krem kalıntıları böylece uzaklaştırılır.

16. Sağlıklı Beslenmek

Vücudunuzun sağlığı saçınıza yansır. Gerçekten iyi ve sağlıklı saçlar için, sağlıklı beslenin. Vitaminler, demir ve proteinler saçlarınızın sağlıklı ve parlak olmasını sağlar.

17. Saçlarınızda Çok Fazla Kimyasal Ürün Kullanmayın

Şampuan, saç kremi ya da serum gibi bileşenleri kullanabilirsiniz. Fakat çok fazla şişelenmiş saç ürünü kullanmayın. Daha çok doğal ürünleri tercih etmeye özen gösterin.