Kulvar Haber

Sahte Sigorta Yapmak Pahalıya Mal Olabilir!

Sahte Sigorta Yapmak Pahalıya Mal Olabilir!
19 views
28 Mart 2019 - 22:56

Sahte Sigorta Yapmak Pahalıya Mal Olabilir! Alınan önlemlere ve yapılan uyarılara rağmen halen sahte sigorta yaptırarak kişinin çalışmadan emeklilik hakkını elde etmesi yönünde uygulamalara yönelimler bulunuyor.

Sahte Sigorta Yapmak Pahalıya Mal Olabilir!
Sahte Sigorta Yapmak Pahalıya Mal Olabilir!

Bu şekilde bir yönteme başvuran kişi ile işyeri açısından kanunda oldukça ağır yaptırımlar öngörülüyor. Emeklilik işleminin ardından sahte sigorta yöntemine başvurduğu tespit eden kişilerin öncelikle emekli aylıkları iptal ediliyor.

O güne kadar tahsis edilen tüm emekli aylıkları da kanuni faizi ile birlikte kişiden geri isteniyor.

Sahte sigorta uygulamasına yönelen kişiler için ağır para cezası yaptırımının yanı sıra, hapis cezası da öngörülüyor. Sahte sigorta ile işyeri ve kişileri bekleyen riskler ve diğer gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Sahte Sigorta Yaptırmak

Sağlık hizmetinden yararlanmak, SGK’ dan emekli aylığının bağlatılmasını sağlamak amaçlarıyla fiili olarak bir iş yerine çalışmasa da sigorta kaydı gözüken kişiler olmaktadır.

İşyerleri de istihdam teşvik paketleri ve uygulamalarından yararlanmak ve diğer sebeplere bağlı olarak sahte sigorta girişimine destek veriyor.

2011 yılından bu yana Sahte Sigortalılık ve Sahte İşyeri Tespiti Projesi kapsamında çok sayıda işyeri ve kuruma denetimler gerçekleştirilerek sahte sigorta ve benzeri usulsüzlüklerin varlığı araştırıldı.

Buna göre SGK tarafından riskli kategorisi içinde değerlendirilen iş yerleri öncelikle yerinde incelenmek amacıyla tespit ediliyor. Çeşitli parametre ve formüller sayesinde kontrol gerçekleştiriliyor.

Denetimler sayesinde sahte sigorta uygulaması önemli ölçüde azalma gösterdi. Özellikle naylon şirket ve benzeri yapılar üzerinden de kendisini sigortalı gösteren kimselere yönelik son dönemlerde ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır.

Sahte Sigorta Primleri Geçersiz Kabul ediliyor

Çalışma kanununun açık maddesi uyarınca kişinin bir iş yerinde sigortalı olarak çalışabilmesi için fiili şekilde işverenin yanında bulunması gerekiyor. Kanun çerçevesinde çalışmadan sigortalı göstermek işveren ve işçi açısından farklı suçları işlemiş olmaya karşılık geliyor.

SGK tarafından kişi sahte sigorta sahibi olduğu öğrenilmesi sonrasında sigortalılık resmen iptal ediliyor. Sigortalı olarak kayda geçen tüm süre geriye dönük olarak iptal ediliyor. Üstelik prim ödemeleri de geri alınamıyor ve SGK’ya gelir kalemi olarak yansıtılıyor.

Sağlık Giderleri ve Emekli Aylıkları da Sahte Sigortanın Tespit Edilmesi ile Geri Alınıyor

Sahte sigorta kapsamında sağlık hizmetleri alan kimseden, SGK tarafından mahsuplaştırması yapılan tüm masraflar sahte sigortalıdan yasal faizi ile birlikte istenmektedir.

Sahte sigorta primleri ile emekliliği hak etmiş ancak ilerleyen zamanda farklı şekilde tespit edilmiş olanlar hakkında ödenen tüm emekli aylıkları da yasal faizi ile birlikte SGK tarafından geri alınıyor.

Para Cezasının Yanı Sıra Sahte Sigortalılık Hapis Cezasına Neden Oluyor

Sahte sigorta yaptırmış olmanın riskleri ve yaptırım sonuçları sadece prim ödemelerinin geri alınması şeklinde de uygulanmıyor.

Bununla birlikte sahte sigorta sahipleri ve sigorta priminin yatırıldığı mükellef iş yerlerine “resmi belgede sahtecilik” suçlaması yöneltiliyor. Bununla birlikte “özel belgede sahtecilik” ve “resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan” suçlamalarının hepsi birden yöneltiliyor.

Türk Ceza Kanununda suç olarak tarif edilen yukarıdaki fiilleri işlemiş olanlara karşılık şu yaptırımlar öngörülüyor.

  • Resmi belgede sahtecilik suçlaması karşılığında kanuni olarak ilgili kişi ve kurumlar, 2 ile 5 yıl arasında hapis cezası istemi,
  • Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan suçuna bulaşan kişi ya da kurumlar, 3 ay ile 2 yıl arasında hapis cezası istemi ile yargılanırken,
  • Özel belgede sahtecilik suçlaması ile karşı karşıya kalan kişi ya da kurumlara yönelik olarak da 1 ile 3 yıl hapis istemi ile kamu davaları açılmaktadır.

Ayrıca sahte sigorta talebi ile sigorta primi yatıran işyerleri, her ay SGK’ ya beyan etmiş olduğu bildirge ile maaş bordroları karşılığında, sahte evrak beyanı nedeniyle her bir evrak başına asgari ücret tutarında bir mali yaptırım ile de karşılaşmaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından da vergi bakımından çeşitli cezai uygulamalara devam ediliyor.

Sahte Sigorta Uygulaması Yerine İsteğe Bağlı Sigorta Talebi

Esasen sahte sigorta kanunen yasaklanmış olsa da, kişilerin yararlanabilmeleri amacıyla kimi zaman sağlık hizmetleri ve emekli olabilme isteklerine karşılık, kanuni olarak imkan verilmiş sigorta türü bulunuyor.

Çalışmadan sigortalı olmak için isteğe bağlı sigorta uygulaması hayata geçirilmiştir. Bu uygulama kapsamında eksik prim günleri herhangi bir kurumda çalışmaksızın tamamlanabiliyor.

İsteğe bağlı sigorta için 2019 yılında öngörülen bir aylık prim tutarı ise 819 TL olarak belirlendi. Sahte sigorta uygulamasına başvurmak yerine isteğe bağlı sigorta sitemine kayıt olunabilmektedir.