Kulvar Haber

Samsun’da gezilecek yerler

Samsun’da gezilecek yerler
33 views
10 Mart 2019 - 1:57

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 yılında bu şehre adım atmasıyla özdeşleşmiş bu tarihi şehir, Karadeniz’in en gelişmiş illerindendir.

En güzel turizm kentlerinden biri olmasının yanı sıra tarihi özellikleriyle dikkat çeken Samsun, tertemiz coğrafyasıyla insanları büyüleyen bir şehirdir. Gezilecek yerler arasında birçok mekan barındırarak hem kültürlenmek hem de yoğun iş temposundan kaçmak için ideal illerimizdendir.

Samsun Bandırma Vapuru

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsuna ayak bastığı gemi olarak bilinen Bandırma Vapuru, 2003 yılında müzeye çevrilmiştir.

Aslına uygun olarak yeniden yapılan gemi, Türkiye Cumhuriyeti’nin geçtiği zorlu yolların yükünü üstünde taşımıştır. 35 bin metrekarelik bir alana yenilikler ve düzenlemeler yaptırılarak dönemin tarihi havası verilmeye çalışılmıştır.

Açık hava müzesi niteliğinde olan gemi ve çevresi, 300 parçalık kabartma duvarlarla dikkat çekiyor. Ayrıca şehitler yazıtındaki 1200 şehit kişinin isminin bulunması da müzenin duygusal yanlarındandır.

Milli mücadele panoraması ve milli kurtuluş anıtıyla müzenin gezilecek yerler arasındaki konumu oldukça güçleniyor. Balmumu heykelleri, ahşap işçilik, filikalarla düzenlenen gemiyi listenize ekleyerek, güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Samsun Amisos Tepesi

Amisos Tepesi, tarihsel kaynaklara göre dört aşamaya ayrılır. Kuruluşu itibariyle bu dört dönemde gelişerek büyümüştür.

Miletosluların oluşturduğu bu tepenin doğusunda liman yer alıyor. Kentin yamaçları mezarlık olarak kullanılırken yukarı bölümü soylu sınıfların yaşadığı alandır.

Gezilecek yerler arasında bulunan tepenin aşağı bölümünde diğer alt sınıftan insanlar yer alıyor. 2004 yılında başlayan arkeolojik kazılarla beraber çeşitli mezarlar gün yüzüne çıkarılmıştır.

Helenistik dönemde yapıldığı bilinen Baruthane Tümülüsleri, kentin dikkat çeken yerlerindendir. Çıkarılan eserler ise günümüzde Samsun Müzesi’nde yer alıyor. Bunlara göre kentin ne kadar zengin olduğu anlaşılıyor.

Çanak-çömlekler, altın eşyalar, cam eserler soylu mezarlarına ait olduğu düşünülüyor. Bu eserler araştırmalara göre M.Ö 4. Yüzyıla kadar gitmektedir.

Samsun Gazi Müzesi

İlk adı Mıntıka Palas Oteli olan bina, 1902 yılında inşa edilmiştir. Jean İonnis Mantika tarafından yapılan bina, Atatürk’ün Samsun’a çıkışında konakladığı bir oteldir.

1926 yılında ise M. Kemal Paşa’ya hediye edilen bina, ölümünden sonra kız kardeşine geçse de 1939 yılında Samsun Belediye’sine verilerek müzeye çevrilmiştir. Fakat bu dönemde sadece üst bölümü müze olmuştur.

Alt bölüm tiyatro odası olarak kalmıştır. Tamamen müzeye çevrilmesi ise 1997 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçmesiyle olmuştur. Atatürk’e ait büst, portre ve eşyalarının yanı sıra çeşitli belgelerde yer alıyor.

Ayrıca 10. Yıl nutku’nun ve Nutuk’un Osmanlıca aslını müze ziyaretinizde görebilirsiniz. Samsun gezilecek yerler arasında bulunan müze, hem tarihi hem turistik bir mekan haline geliyor.

Samsun Kent Müzesi

2013 yılında açılan Samsun Kent Müzesi, şehre ait birçok detayı belgeler ve eserlerle sergilemektedir. Samsun hakkında geniş bir bilgi aktaran müze, farklı özellikleriyle dikkatleri çekiyor.

Çocuklarınızı müzeye kaydetmenin yanı sıra soy ağacınıza kadar bilgi vererek insanları şaşırtıyor. İç ve dış tasarımı oldukça estetik olan bina, ziyaretçi bakımından kısa sürede ödül almaya hak kazanmıştır.

Müze toplam 7 bölümden oluşmaktadır. Ayrıca yorulanlar için palmiyelerin bulunduğu dinlenme kafesi kaldığınız yerden devam etmenizi sağlıyor.

Kentin geçmişi, Kurtuluş Savaşı’na ait bilgiler ve Samsun’dan çıkan ünlüler hakkında bilgi alabilirsiniz. Spor, meslek, ulaşım yapısı, ekonomik özellikler ve turizm gibi bilgiler ziyaretçilerinin ilgisini çekecek türden oluşturulmuştur.

Ayrıca şehrin yemek kültürü ve sanat tarihi balmumu heykelleriyle canlandırılarak akılda kalıcılığı arttırmaktadır. Samsun gezilecek yerler arasında bulunan müze, örf, adet ve geleneklerden de bahsetmektedir.

Samsun Büyük Cami

Samsun’un adı gibi en büyük camilerinden olan bu yapı, hem tarihi hem de gezilecek yerler arasındadır. 1300 yıllarında yapıldığı düşünülen cami, Hıdır Bey tarafından yaptırılmıştır.

1869 yangınından kurtulamayan yapı, 1884 yılında yeniden inşa edilmiştir. Halk arasında Valide Cami olarak da bilinmektedir. Bunun sebebi Sultan Abdülaziz’in annesinin onarımlarda katkısı bulunmasındandır.

Kesme taştan yapılan cami, geometrik desenli büyük kubbesi ve 2 adet minaresiyle dikkat çekiyor. Kare bir plan üzerine inşa edilmiş ve kemerli pencerelerle estetik bir hale getirilmiştir. İlkadım

İlçesi’nde ve Atatürk Bulvarı’nda yer alan camiye, tramvay üzerinden ulaşabilirsiniz. Böylelikle tarihi bir yapıyı yakından inceleyerek, geniş bilgi alabilirsiniz.

Samsun Sevgi Gölü

Merkezde yer alan Sevgi Gölü, gezilecek yerler arasında bulunan yapay bir göldür. Yinede muhteşem bir görüntüsü olan bu göl, fuar alanının yeniden dekore edilmesiyle oluşturulmuştur.

Gece ışıklandırmaları ve gölün içindeki kuğular yaz akşamlarının vazgeçilmezi oluyor. Ayrıca göl civarında bulunan hayvanat bahçesi, gezinizin en eğlenceli noktasını oluşturacak.

Yürüyüş yolu, dinlenme alanları, kafeteryalar gibi geniş aktivite alanları bulunan gölde, piknik yapabileceğiniz yerlerde mevcut. Yeşillendirme çalışmalarıyla bir hayli hoş olan Sevgi Gölü, sıcaktan korunmak için üstü kapalı oturma yerleri de bulunuyor. Sevdiklerinizi ve ailenizi alıp gelerek, hem sohbet edip hem de çayınızı yudumlayabilirsiniz. Buraya dolmuş ve otobüslerle rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ya da merkezden sahil yolu takip de edebilirsiniz.

Yeşillendirme çalışmalarıyla bir hayli hoş olan Sevgi Gölü, sıcaktan korunmak için üstü kapalı oturma yerleri de bulunuyor. Sevdiklerinizi ve ailenizi alıp gelerek, hem sohbet edip hem de çayınızı yudumlayabilirsiniz. Buraya dolmuş ve otobüslerle rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ya da merkezden sahil yolu takip de edebilirsiniz.