Kulvar Haber

Sanat Nedir? Sanat Türleri

Sanat Nedir? Sanat Türleri
468 views
31 Ağustos 2019 - 18:27

Gün geçtikçe renklenen yeni dünya düzeninde sosyalliğin en fazla öne çıktığı alanlardan birisi olan sanat nedir? Sanat türleri nelerdir? Sorularına cevap bulacağınız bu yazımızda, sanat hakkında genel anlamda merak edilen tüm tanımlamalara değindik.

Sanat Nedir?

Sanat nedir? Sorusuna anlaşılır bir ifadeyle; insanoğlunun hayal gücünde yaşattığı şeyleri, farklı teknikler kullanarak dışa vurmasıdır, diyebiliriz. Her ne kadar biz tanımlamayı bir cümle ile sınırlandırsak da, sanatın uçsuz bucaksız bir dünya olduğunu da rahatlıkla ifade edebiliriz.

Yeni dünya düzeninde öne çıktığı gerçeği bir yana dursun, bilinen tarih boyunca sanatın varlığı her medeniyette kendisini göstermiştir. Bunu bugüne kadar ortaya çıkarılan kazılardan ve günümüze kadar gelen yazılı ve görsel kaynaklardan çok rahat bir şekilde anlamaktayız.

Ünlü yazar Lev Tolstoy sanat nedir? Kitabında sanatı tanımlarken, “Sanatı yapan kişiyle, sanatı algılayan kişi arasındaki duygu alışverişidir” diyerek, aslında sanat için en kısa ve net tanımlamayı yapmıştır.

Sanat Dalları Nelerdir?

Endüstriyel Sanatlar

Toplumumuzda zanaat olarak da geçen endüstriyel yani pratik sanatlar, bir yandan insanların günlük yaşantılarını kolaylaştırmak amacıyla yapılmaktayken bir yandan ise, bu ihtiyacın estetiksel bir şekilde giderilmesini hedeflemektedir. İhtiyaçlara yönelik icra edilme kaygısı daha yüksek olsa da, sanatsal yönü bu ihtiyaç ürünlerinde öne çıkan farklı bir özelliktir. Örneğin marangozluk ve halıcılık gibi dallar, bunun için iyi birer örneklerdir.

Güzel Sanatlar

Duygu ve düşüncelerin yani sanatçının hayal dünyasından kesitlerin, yazarak, boyayarak ya da çizerek dışa vurulmasıdır diye tanımlayabiliriz. Ruh dünyasının derinliklerini özellikle görsel metotlarla dışa yansıtan sanatçılar, güzel sanatların oluşumunda başrol oynamaktadır.

Görsel Sanatlar

Hayal dünyasının hacim ve şekle dayalı ortaya konulduğu sanatlara, görsel sanatlar diyebiliriz. Plastik sanatlar şeklinde de tanımlanabilecek bu sanat türünde, heykeller, kabartmalar ve benzeri şeylerden bahsetmek mümkündür.

Fonetik Sanatlar

Duyguların belirli kurallar çerçevesinde, işitsel olarak yansıtıldığı bir sanat dalıdır. Buna bir örnek vermek gerekirse, hiç şüphesiz ki müzik en iyi örneklerden birisi olacaktır. Ancak bu sanatı işitsel olmasının yanında, dramatik ve görsel şeklinde harmanlamakta mümkün olmaktadır. Bir tiyatro gösterisi, müzik klipi bunun için bir örnek olabilir.

Ritmik Dinamik Sanatlar

Fonetik sanatlara benzer olsa da ayrı değerlendirilen sanat türleri arasında bulunan ritmik dinamik sanatlar, görsel ve işitsel unsurların en iyi şekilde harmanlanmış halidir. Yine tiyatro gösterilerini, bunun için bir örnek verebiliriz. Dans, Pandomim ve operada, ritmik dinamik sanatlar için birer örnektirler.

En çok merak edilen bilgi ve haberler, her zaman kulvar.com.tr’de!