Kulvar Haber

Sarı yelekliler Fransa sokaklarını ateşe verdi

Sarı yelekliler Fransa sokaklarını ateşe verdi
7 views
22 Nisan 2019 - 0:24

Fransa’da sarı yelekliler gösterilerin 23. haftasında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin politikalarını protesto etmek için yeniden sokaklara çıktı. Sarı yelekliler Fransa sokaklarını ateşe verdi.

Protestolar 17 Kasım 2018 tarihinde akaryakıt zamlarına ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak başlamıştı. Daha sonra Macron yönetimine karşı gösterilere dönüşen sarı yeleklilerin eylemleri 23. haftada da devam etti.Sarı yelekliler Fransa sokaklarını ateşe verdi.

Paris’te, Bataillon du Pacifique Meydanı’ndan Republique Meydanı’na kadar yürüyen göstericilerle polis arasında gerginlik yaşandı. Polis kendisine şişe ve taş atan eylemcilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Notre Dame Katedrali çevresinde eyleme izin verilmedi

Bastille Meydanı’nda bulunan bir başka sarı yelekli grup da birkaç aracı ve bir barikatı ateşe verdi.

Paris Emniyet Müdürlüğü, başkentteki gösterilerde 227 kişinin gözaltına alındığı, 20 bin 518 kişinin üst araması ve kimlik kontrolünün yapıldığını açıkladı.

Notre Dame Katedrali çevresinde eyleme izin verilmedi

Notre Dame Katedrali çevresinde eyleme izin verilmedi

Polis, Champs-Elysees Caddesi’nde gösteri yapması yasaklanan eylemcilerin Charles de Gaulle Etoile Meydanı’nı çevreleyen sokaklarla Elysee Sarayı ve Ulusal Meclis civarından uzak tutulması için yoğun güvenlik önlemleri aldı. Pazartesi günü çıkan yangında büyük zarar gören Notre Dame Katedrali ve çevresinde de eylem yapılmasına izin verilmedi.

Toulouse’da da gerginlik yaşanan eylemde polis göstericilere biber gazı sıktı.

Gösterilere 27 bin 900 kişi katıldı

Bordeaux, Marsilya ve Montpellier gibi kentlerde de gösteriler düzenlendi.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre ülke çapında düzenlenen eylemlere 9 bini Paris’te olmak üzere 27 bin 900 kişi katıldı.

Gösterilerde şiddet olaylarının yaşanmasından endişe eden Fransız yetkililer, özellikle başkentte yoğun güvenlik önlemleri aldı. Ülke genelindeki gösterilerde 60 bin polis görev yaptı. Paris’te birçok metro hattında seyahatler durduruldu.

Ulusal müzakere perşembe günü yapılacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sarı yeleklilerin gösterilerinin sebebi olan sorunlara çözüm bulmak için ülke çapında düzenlenen “ulusal müzakere” toplantılarının ardından pazartesi günü yapacağı açıklamayı, Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangın nedeniyle iptal etmişti. Macron’un açıklamayı perşembe günü yapacağı belirtilmişti.

11 Kişi hayatını kaybetti

Sarı yeleklilerin eylemleri, 17 Kasım 2018’den bu yana devam ediyor.

Hükümetin açıkladığı verilere göre, gösterilerde şimdiye kadar 11 kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla kişi yaralandı. Eylemlerde 8 bin 400’den fazla kişi gözaltına alınırken, bine yakın göstericiye hapis cezası verildi.