Kulvar Haber

Saudi Aramco şirketi Dev Yatırım Hamlesi

Saudi Aramco şirketi Dev Yatırım Hamlesi
25 views
31 Mart 2019 - 18:14

Suudi Şirketten Dev Yatırım Hamlesi!Petrol gelirlerinden başka gelir kalemleri bulmak isteyen Suudi yönetimi, ilk büyük adımını Saudi Aramco şirketi ile gerçekleştiriyor. SABIC hisselerinin %70 kısmını 69 milyar dolara devri önümüzdeki günlerde gerçekleşebilir.

Saudi Aramco şirketi Dev Yatırım Hamlesi
Saudi Aramco şirketi Dev Yatırım Hamlesi

Petrol gelirlerini farklı alanlarda değerlendirerek ekonomik çeşitlilik elde etmek isteyen Suudi Arabistan’da yatırım için yeni hamleler geliyor.

Prens Selman’ın başlattığı yenilik rüzgârı ülkede etkisini iyice göstermeye başladı. 2 trilyon dolar seviyesinde halka arz edilmiş hisseleri bulunan Saudi Aramco şirketi bu yatırımla birlikte faaliyet alanını da genişletiyor.

Saudi Aramco Şirketi Dev Yatırım Yapıyor!

Geçtiğimiz yıl 45 milyar dolar seviyesinde ciro elde eden SABIC, dünyanın en büyük 5’inci petro kimya şirketi olarak biliniyor.

Orta Doğu bölgesinin en büyük petrokimya şirketi olan SABIC, yakın zamanda resmileşmesi beklenen anlaşma ile Suudi Arabistan’ın en büyük kamu şirketine katılacak. Böylece çoğunluk hisseler, Suudi yönetimine geçmiş olacak.

Ham petrol gelirlerine bağlı olarak ekonomik varlığını sürdüren Suudi Arabistan’da geçtiğimiz yıllarda alınan kamu kararları ile yatırım alanları genişletilerek, ekonomik çeşitlilik oluşturulması kararlaştırıldı.

SABIC devri için her bir hisse başına ortalama 123,39 riyal ödeme yapılması konusunda anlaşma sağlandı. Böylece toplam devir ücreti 69 milyar dolar seviyesinde gerçekleşecek.

Bu hamlenin diğer önemli yanı ise, ekonomi uzmanlarına göre halka arzının 2021 yılında gerçekleşeceği konuşulan Saudi Aramco şirketi için, bu hamlenin artık daha kolay şekilde gerçekleşmesi olarak belirtiliyor. SABIC’ in %70 hissesi yapılan anlaşma sonrasında, PIF (Suudi Arabistan Kamu Yatırımları Fonu)’dan devralınacak.

Bu hamle ile Saudi Aramco şirketi petrokimya ürünleri pazarında bölgesel ve küresel anlamda önemli bir güç olmayı hedefliyor.  

SABIC Satışları 45 Milyar Dolar Seviyesinde

Saudi Aramco şirketi Dev Yatırım Hamlesi
Saudi Aramco şirketi Dev Yatırım Hamlesi

Aramco yönetim sorumlusu Nasser tarafından yapılan açıklamaya göre, daha güçlü ve sağlam temellere dayalı ola işletme meydana getirmeyi hedeflediklerini belirtiyor. Küresel anlamda bölgenin ve dünyanın üst düzey temsilcisi olarak tüm teknolojik ve fiziki ihtiyaçları karşılayabilecek seviyeye geleceklerini belirtti.

Stratejik araştırmalar sonucunda dünya genelinde petrokimya sanayisinin daha da gelişeceği ve 2030 yılına gelindiğinde petrol piyasalarındaki %30 seviyesindeki payın petrokimya ürünlerine ait olacağı belirtiliyor.

Yıllar 2050’yi gösterdiğinde ise pay oranının %50 seviyelerine geleceği belirtiliyor.

Saudi Aramco şirketi de bu öngörü doğrultusunda küresel seviyede rafineri kapasitesinin 5 milyon varil ortalamasından günlük 8 ile 10 milyon varil seviyesine çıkarmak istiyor.

Üretim hacminin ortalama %25’lik kısmının ise petrokimya sanayisine aktarılacağı belirtiliyor.

SABIC şirketi ise devir öncesinde 50 ve üzerinde ülkede faaliyetlerine devam ediyor. Dünya genelinde ise toplamda 34 bin kişinin istihdam edildiği şirket geçtiğimiz yıl 5,7 milyar dolar seviyesinde kar elde ederek dikkatleri üzerine çekti.

Satın alma ve yatırımın ardından yönetim kadrosunda ve idari kadrolarda önemli değişikliklerin ve yeni atamaların olabileceği belirtiliyor.