Kulvar Haber

Seçimler iptal mi oldu?

Seçimler iptal mi oldu?
7 views
15 Nisan 2019 - 16:59

Tüm Türkiye İstanbul’a kilitlenmişken, sessizliğini bozan Binali Yıldırım, “Bu seçim başlı başına murdar olmuş bir seçimdir. Oylar sandıkta iç edilmiştir, bizim oylarımız karşı adaya yazılmıştır” diye konuştu.

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, önemli açıklamalarda bulundu. Binalı Yıldırım, “Oylar sandıkta iç edilmiştir, bu kadar açıktır. Bizim oylarımız karşı adaya yazılmıştır’ dedi.

“SANDIKLARDA ÜÇ PUSULA YERİNE İKİ PUSULA VERİLDİĞİNİ SÖYLÜYORLAR”

‘Bu seçim başlı başına murdar olmuş bir seçimdir’ diyen Binali Yıldırım, ‘Seçimden sonra bizi yüzlerce insan aradı. Bunu da ilk kez paylaşıyorum. Sandıklarda üç pusula yerine iki pusula verildiğini söylüyor insanlar’ diye konuştu.

“MHP İLÇE BAŞKANININ EVİNE 6 SEÇMEN YAZILMIŞ, HABERİ YOK”

Büyükçekmece itirazlarıyla ilgili olarak da konuşan Binali Yıldırım, ‘MHP İlçe Başkanı evine 6 tane seçmen yazılmış haberi yok. Kepazeliğin geldiği boyutu görüyorsunuz’ ifadelerini kullandı.

“AMİGOLUKLA BAŞKANLIK OLMAZ”

CHP‘nin adayı Ekrem İmamoğlu‘nun futbol maçlarına gitmesiyle ilgili bir soruya Binali Yıldırım şu cevabı verdi:

“Amigolukla başkanlık olmaz. Başkanlığı verecek olan YSK’dır. Seçimden sonraki sürecin sonuçlanmasını sükunetle beklemelidir. Benim tavsiyem odur. Bunun dışında yapılacak her türlü taşkınlık, her türlü toplumsal gerginlik sürece zarar verir.”

“ANORMALLİKLER, ŞAİBELER, YOLSUZLUKLAR GÜNDEME GELDİ”

Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Neden böyle bir toplantı yapmak hasıl oldu? Bildiğiniz gibi 31 Mart seçimleri Türkiye’de ve İstanbul’da gerçekleşti. Seçimlerden hemen sonra iki açıklama yapıldı. Seçim gecesi önce CHP adayı rakam vererek kazandığını ilan etti. 29 bin 500 civarında oy farkıyla kazandığını ifade etti. Biz de aynı gece 11’i 25 geçe eldeki bilgilere göre biz kazandığımızı söyledik. YSK Başkanı Sadi Bey 227 bin 889 oy ile Ekrem İmamoğlu’nun daha önde olduğunu ifade etti. Böylece sandık sonuçlarına ilk bilgilerle beraber seçim esnasında, seçim tamamlandıktan sonra ortaya çıkan anormallikler, şaibeler, yolsuzluklar gibi anormalliklerin de gündeme geldiğini hep beraber gördük.”

YARGISAL SÜREÇ DEVAM EDİYOR

“Bu seçimleri ikiye ayırmak gerekir. Bir tanesi seçim günü yapılan işlemler, idari işlemler. İkincisi de seçim sonrası itirazların değerlendirildiği yargısal süreç. Yargısal süreç şu an itibariyle devam ediyor bildiğiniz gibi. Burada gerek AK Parti, gerek diğer partiler CHP ve MHP çeşitli yerlerde itirazlarda bulundu. Ben kısa bu itirazların bir listesini söylemek istiyorum. 2014 yılı seçimlerinde, AK Parti 84 itiraz yapmış, 77’si reddedilmiş 7’si kabul edilmiş. CHP 45 itiraz yapmış, 4’ü kabul görmüş, 41’i reddedilmiş. Toplamda 191 itiraz olmuş, 19’u kabul görmüş. 2019 yılı seçimlerinde, yani 31 Mart’a geldiğimizde toplam 522 itiraz var, bunun 485’i itiraz görmüş ve 13’ü kabul edilmiş. 24’ü de kısmen kabul edilmiş. Herkes itiraz hakkını kullanmış. İtiraz sürecinde durum nedir itiraz sürecinde? İtirazlar sonucu geldiğimiz nokta nedir?”

1946 SEÇİMLERİNİ HATIRLATTI

İşte AKP İstanbul milletvekili Abdullah Güler ile AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak’ın da eşlik ettiği Yıldırım’ın konuşmasından satırbaşları:

“Bu itiraz süreci seçim kültürümüzde her seçimde olmuştur. İlk itiraz 1946 seçimlerinde olmuştur. O seçimler yarı serbest seçimlerdir, ilk itirazı yapan da CHP’dir. 2014 seçimlerinde de CHP Ankara seçimlerini itiraz sürecinden sonra AİHM’e götürmüştür. Biz hukukun peşindeyiz. Biz vatandaşlarımızın verdiği oyun iç edilmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz. Bunu da kısmen başardık. Başlangıçta 27 binlerde açıklanan rakamlar bugün 12 binler seviyesine gerilemiştir. Kamuoyunun takdirine bırakıyorum; iki aday birbirine yakın oy aldığı halde neden aradaki fark benim lehime artmaktadır. Bu, şunu gösteriyor; oylar sandıkta iç edilmiştir. Bizim oylar rakibe yazılmıştır. Oyların tamamı sayılabilmiş olsaydı, rakip aday ve CHP buna rıza gösterseydi bu seçimin sonucu böyle olmayacaktı. Bu tablo tersine dönecekti. Tabi ki seçimin bu şekle dönüşmesi tatsız bir şey. Sakatlanmış bir sonuçla başkan olunması hoş olmaz. Başkanın güçlü şekilde görev yapması ve İstanbullulara hizmet etmesi herkesin ortak beklentisidir.”

“BİR TAHAMMÜLSÜZLÜK VAR”

“Biz başından beri ‘Seçim hakim teminatındadır’ diyoruz. Bundan sonra da tüm karar YSK’dadır. Bizim de CHP’nin de birçok itirazları reddetmiştir. Sona yaklaşmak üzereyiz. Maltepe’deki sayım sona erdiğinde sona gelmiş olacağız. Ben şunu doğrusu anlayabilmiş değilim. Bir tahammülsüzlük var. ‘Seçimi kazandım verin matbatayı’ Seçimin kazandığın kararını sen mi vereceksin? Bunun kararını verecek olan YSK’dır. Böyle bir karar var mı? ‘Belediye başkanıyım’ diye kart bastırırsan, Anıtkabir’de defter imzalarsan, sokakta miting yaparsan, YSK’nın vereceği kararı etkilemekten başka ne işe yarar? Hukuk devletinde karar vericileri, hakimleri etkilemek mümkün değildir. Hakimler kararlarıyla konuşur. Hepimize düşen sonuçları sükunetle beklemektir. Dış ülkelerden medet ummak bizim milletimizin canını sıkmaktadır ve dünyaya Türkiye’yi şikayet etmek Türk demokrasisine yapılacak en büyük kötülüktür. Rakibim olan Sayın İmamoğlu’nu bu konuda sükunete davet ediyorum. Sadece sandıktaki oylarda değil daha birçok noktada sıkıntılar var. Mesela Büyükçekmece…”

“SAHTEKARLIK YAPILDI”

Yıldırım’ın ardından söz alan AKP İstanbul milletvekili Abdullah Güler ise itiraz sürecini anlattı ve Büyükçekmece’deki seçmen kütüklerinde usulsüzlüklerin olduğunu öne sürdü. Güler’in ardından yeniden söz alan ve 6 binden fazla sandıkta usulsüzlük olduğunu savunan Yıldırım, “Büyükçekmece’de yapılan sahtekarlık. Örneğin müttefikimiz MHP İlçe başkanının evine 6 tane seçmen yazılmış, haberi yok. Bunu yapan kim? CHP’li Büyükçekmece Belediyesinden nüfusa geçici görevlendirilen birisi. Sahtekarlığın son kullanma tarihi olmaz. Sahtekarlık başta yapılmışsa sonuna kadar devam eder. Bu itiraz değil. Seçmenin iradesini çalmanın miadı olmaz. İstanbulluların takdirine sunuyorum” dedi.

İMAMOĞLU İLE YAVAŞ’I KIYASLADI

Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu’nu kıyaslayan Yıldırım “Yavaş ismi gibi hareket etmiş. Belgesini aldıktan sonra Anıtkabir’e gitmiş ve altına da haklı olarak imzasını atmış ve görevine başlamış. Keşke İmamoğlu da bunu yapsaydı. Tribün tribün dolaşacağına benim gibi sonuçları bekleseydi. Bu benim 15 gün içerisinde ikinci toplantım. İstediğiniz kadar bağırıp çağırın. Hakimler hiçbir şekilde tehditlerle parmak sallamayla karar vermezler” dedi.

“SEÇİM YENİLENİRSE YENİDEN ADAY OLACAK MISINIZ?”

Yıldırım bir gazetecinin “Seçimler iptal edilirse yeniden aday olacak mısınız?” sorusunu ise, “Süreci YSK yönetiyor. Dolayısıyla YSK’nın vereceği karar ortada yokken bu şekilde bir öngörüde bulunmak anlam ifade etmez. Bekleyelim YSK’nın kararı neyse ona göre durum değerlendirilecek” şeklinde yanıtladı.

HABER-ÖZLEM YILMAZ