Kulvar Haber

Servikal Tarama Testi nedir?

Servikal Tarama Testi nedir?
18 views
10 Mart 2019 - 1:12

Servikal Tarama Testi, serviksinizin sağlık durumunu denetlemek için hızlı ve basit bir prosedürdür. Test, insan papilloma virüsünü (HPV) aramak için yapılır. Rahim ağzınızdan çok sayıda hücre alınır ve test için laboratuvara gönderilir. Testin yapılış şekli, Pap smear testi ile benzerlik göstermektedir.

Neden Servikal Tarama Testi Yaptırmalıyım?

Servikal Tarama Testi, HPV virüsünün erken tespitinde Pap smear’dan daha kesindir. HPV, nadiren rahim ağzı kanserine dönüşebilen rahim ağzınızdaki hücrelerde değişikliklere neden olan yaygın bir virüstür.

Erken tespit, sağlık uzmanınızın HPV enfeksiyonunu izlemesini ve gerekirse müdahale etmesini sağlar. Bu nedenle 25 ila 74 yaş arası her kadının düzenli Servikal Tarama Testi yaptırması gerekir

Servikal Tarama Testi nasıl yapılır?

Servikal Tarama Testi serviksinizin sağlık durumunu değerlendirmek uygulanan basit ve sorunsuz bir testtir. Testin süresi sadece birkaç dakikadır. Daha önce Pap testi yaptırdıysanız, servikal tarama testinin de aynı şekilde yapıldığını göreceksiniz.

Bir sağlık kuruluşu, sizi iç çamaşırınızı çıkaracağınız ve muayene yatağında sırtüstü yatacağınız özel bir odaya götürecektir.

Size belden aşağınızı örten bir kâğıt verilecektir. Eğer bu verilmediyse, bir tane isteyebilirsiniz.

Bir spekulum (paslanmaz çelikten veya sert plastikten yapılmış bir alet) vajina girişine yavaşça yerleştirilir, böylece rahim ağzı görülebilir.

Küçük bir fırça rahim ağzından bazı hücreleri almak için kullanılır.

İşlem acısızdır ama rahatsız edici gelebilir. Rahim ağzınızdaki işlemi doğru yapılabilmesi için pozisyon önemlidir. Hasta pozisyon almada sorun yaşıyorsa yastık yardımı ile desteklenebilir. Eğer işlem sırasında acı hissederseniz, mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.

Alınan hücreler test için bir laboratuvara gönderilir. Test yaptırma konusunda tedirginlikten dolayı tereddüt hissediyorsanız bir yakınınızı yanınıza alabilirsiniz.

Kimler Servikal Tarama Testi yaptırmalıdır?

Eğer yaşları 25 ile 74 arasında olan ve cinsel olarak aktif olan bir kadınsanız, her beş yılda bir 74 yaşına kadar Servikal Tarama testi yaptırmanız gerekir. Kontrol amaçlı olarak aşağıdaki koşulları sağlayan bireyler de servikal tarama testi yaptırmalıdır:

  • Rahim ağzı kanseri semptomlarını görmeyenler
  • HPV aşısını vurulmuş olanlar
  • Menapozda olanlar
  • Cinsel yaşantısını noktalayanlar
  • Histerektomi geçirenler

Olağandışı kanama, akıntı ve ağrı gibi belirtileriniz varsa derhal sağlık uzmanınızı görmelisiniz.  

Servikal Tarama testi tüm Rahim Ağzı Kanserlerini önler mi?

Hayır önlemez. Bu testler sadece tanı amaçlıdır. Günümüzde geliştirilen ve itibar edilen bilimsel veriler ışığında bakacak olursak. Pap smear ya da Servikal Tarama Testi, nadir nöroendokrin servikal kanserlerini etkili bir şekilde tespit edememektedir.

Ancak hücre değişikliklerinin çoğunluğu Servikal Tarama Testiyle tespit edilmektedir.

HPV Aşısı Yaptırdıysam Test Hala Gerekli Midir?

Evet gereklidir. HPV aşısı, HPV’ye karşı korunmada çok etkilidir, ancak rahim ağzı kanseri gelişiminde etkili olan HPV’lere karşı koruma sağlayamaz. Bağışıklık kazanmış olsanız bile, düzenli olarak tarama yaptırmanız önemlidir.