22 Ocak 2019, Salı

Son dakika haberleri Türkiye'nin yeni kulvarında - kulvar.com.tr

Mardin Gezilecek Yerler

Mardin Gezilecek Yerler

Mor Gabriel Manastırı

Deyrulumur olarak da bilinen Mor Gabriel Manastırı, Mardin gezilecek yerler arasındadır. Midyat ilçesinde bulunan manastır, Mor Simon ve Mor Samuel tarafında 397 yılında inşa edilmiştir. Roma İmparatorluğu’nun destekleriyle yüzyıllar boyunca ibadet merkezi olarak kullanılmıştır. Süryanilere ait olduğu bilinen yapı, kesme taştan yapılan 1600 yıllık Mardin’in simgelerindendir. Döneme ait mozaik işçiliği ve kubbe mimarisiyle ziyaretçilerinin dikkatini çekmektedir. İlk zamanlarda kurucularının adını taşıyan manastır, daha sonra rahiplerin ibadet yeri anlamını taşıyan Deyrulumur adını almıştır. Manastırın dikkat çeken en güzel bölümlerinden biri Büyük Kilise’dir. Bizans imparatorunun desteğiyle kurucuları tarafından taş ve tuğladan yapılan bu kilisenin güzelliği herkes tarafından konuşulmaktadır. Patrik, rahip ve papaz da yetiştiren manastır, zamanında büyük bir ilim yuvasıydı.

Deyrüzzaferan Manastırı

Muhteşem mimarisi ve büyüleyici güzelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken Deyrüzzaferan Manastırı, M.S 5 yy’a tarihlendiriliyor. 1932 yılına kadar ibadet merkezi olarak kullanılan yapı hem tarihi hem de dini özelliğiyle önemli bir manastırdır. Mardin gezilecek yerler arasında bulunan yer, 3 kattan oluşmaktadır. Romalılardan önce güneş tapınağı olarak kullanılan manastır çeşitli onarımlarla günümüze kadar gelmiştir. Mor Şleymun, Mor Hananyo ve 15.yydan sonra safran bitkisinin bölgede yetişmesinden dolayı Deyruzzaferan Manastırı isimlerinde kullanılmıştır.

Sütunları, mimari yapısı, el işlemeli ahşapları ve taş işlemeleriyle ziyaretçilerini büyüleyen manastırda Arapça, Osmanlıca ve Türkçe eserler 1969’a kadar burada basılırdı. Mardin gezilecek yerler arasında bulunan manastır, günümüzde de hala önemli bir yere sahiptir.

Kasımiye Medresesi

Artuklular döneminde yapılmaya başlanmış ve 1470’li yıllarda Akkoyunlu Sultanı Cihangir oğlu Kasım tarafından yaptırılan medrese gezilecek yerler arasındadır. Külliye şeklinde inşa edilen yapının avlusunda cami ve türbe sıralanmıştır. İki katlı yapı mimari açıdan oldukça sanatlı ve estetik bir şekilde yapılmıştır. Doğu tarafında bir adet Sünni mescidi batı tarafında Şafii mescidi bulunmaktadır.

Kasımiye Medresesi’ne 10 merdivenli çeşitli süslemelerle bezenmiş kapıdan giriş yapılıyor. Toplam 23 medrese odasının bulunduğu yapının yarısı ilk katta diğer yarısı üst katta yer alıyor. Kasım Paşa’nın burada katledildiği ve duvarlarda hala kan izine rastlandığı söylenir. Mardin gezilecek yerler arasında bulunan medreseyi ziyaret ettiğinizde avluda tıbbı malzemelerin yer aldığı çerçeveli bölümleri görebilirsiniz.

Zinciriye Medresesi

Mardin’in gezilecek yerleri içinde bulunan Zinciriye Medresesi, şehrin tarihi simgelerinden biridir. Kendine has mimari teknikler kullanılarak inşa edilen yapı, bugün bile hayranlık uyandırıyor. Medrese Artuklu sultanı tarafından 1385 yılında yaptırılmıştır. Günümüzde Sultan İsa Medresesi olarak da biliniyor. Cami, türbe ve eklenmiş çeşitli alanlardan yapılan medrese, geniş bir alana inşa edilmiştir. Kesme taştan yapılan yapıdaki eyvanlar ders zamanında farklı dersliklerin seslerinin karışmasını önlüyor. Mahşer alanını temsil edecek şekilde yapılan havuz ise geceleri yıldızların yansıması sayesinde astronomi dersleri için kullanılmaktaydı. Medresenin içinde okunan ezan yapı itibariyle hiçbir ses sistemine gerek kalmıyor. Yine dönemin sanat anlayışıyla yapılan süslemeler yapının diğer dikkat çeken yerlerindendir. Mardin gezilecek yerler arasında bulunan medrese, mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Mardin Müzesi

Şehrin geleneksek ev tipine benzeyen Mardin Müzesi, insana sanki başka bir ülkeye gelmiş hissiyatı yaratıyor. Arkeolojik kalıntıları ve etnografik eserlere yer veren müze, Mardin’in kültürel geçmişini gözler önüne seriyor. Şar ilçesinde bulunan müzeye haftanın her günü gidebilirsiniz. M.Ö 4000 yılına kadar dayanan tarihi eserleriyle ilgi uyandırmaktadır. Tunç çağı, Helenistik dönem, Roma dönemi, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler müzede sergilenmektedir.

Sikkeler, gözyaşı şişeleri, kandiller, kaplar ve mühürler gibi çeşit çeşit eserlere denk gelebilirsiniz. Çevre illerde müze çeşitliliği fazla olmadığından Mardin gezilecek yerler arasında önemi büyüktür. 2 açık 3 kapalı sergi alanı bulunan müzenin etnografya bölümünde ise bilezikler, küpeler, kılıçlar, hamam eşyaları ve kahve takımları bulunmaktadır.

 

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık