Kulvar Haber

Sigarayı Bırakmak İçin 10 Sağlıklı Neden!

Sigarayı Bırakmak İçin 10 Sağlıklı Neden!
39 views
25 Nisan 2019 - 23:09

Sigarayı Bırakmak İçin 10 Sağlıklı Neden! Cinsel yaşamdan cilt sağlığına, stresten koku ve tat alma duyularına kadar bir çok faktörde etkili olan Sigarayı bırakmak için hiç bir zaman geç değildir!!!

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Zamana Göre Vücuttaki Değişiklikler!

  • 20 dakika sonra kan basıncınız ve nabzınız normale döner.
  • 24 saat sonra ciğerleriniz temizlemeye başlar.
  • İki gün sonra vücudunuz nikotin içermez ve tat ve koku duyumunuz artar.
  • Üç gün sonra daha kolay nefes alabilirsiniz ve enerjiniz artar.
  • İki ila 12 hafta sonra dolaşımınız artar.
  • Üç ila dokuz ay sonra öksürükler, hışıltı ve nefes alma iyileşir.
  • Bir yıl sonra kalp krizi riskiniz sigara içenlerin yarısı kadardır.
  • 10 yıl sonra akciğer kanseri riskiniz sigara içenlerin yarısı kadardır.

1 – Sigarayı Bırakmak Daha Kaliteli Cinsel Yaşam Sunar

Sigarayı Bırakmak Daha Kaliteli Cinsel Yaşam Sunar
Sigarayı Bırakmak Daha Kaliteli Cinsel Yaşam Sunar

Sigarayı bırakmak vücudun kan akışını iyileştirir, böylece hassasiyeti arttırır. Sigarayı bırakan erkekler daha iyi ereksiyon olabilirler. Kadınlar orgazmlarının düzeldiğini ve daha kolay uyandırıldığını görebilirler. Ayrıca sigara içmeyenlerin sigara içenlere göre üç kat daha çekici olduğu (belki de güzel kokmanın avantajlarından biri) olduğu da tespit edilmiştir.

2 – Doğurganlık Oranında Artış

Doğurganlık Oranında Artış
Doğurganlık Oranında Artış

Sigara içmeyenler daha kolay hamile kalırlar. Sigarayı bırakmak, rahim içini iyileştirir ve erkeklerin spermlerini daha güçlü hale getirir.

Sigara içmeyenlerin, normal yollarla gebe kalma olasılığı yüksek ve düşük yapma ihtimalleri de oldukça azdır (farklı bir sağlık sorunu olmadığı sürece). En önemlisi de sigara içmemek; sağlıklı bir bebek doğurma şansını arttırır.

3 – Sigara İçmeyenlerin Cildi Daha Genç Görünür

Sigara İçmeyenlerin Cildi Daha Genç Görünür
Sigara İçmeyenlerin Cildi Daha Genç Görünür

Sigarayı bırakmak cilt yaşlanmasını yavaşlatır ve kırışıklık oluşumunu geciktirir. Sigara içmeyenlerin cildi, oksijen de dahil olmak üzere daha fazla besin alır ve sigara içenlerin genellikle sahip olduğu sert, çizgili ten rengine göre daha canlı ve parlak bir cilde sahip olurlar.

4 – Beyaz dişler herkesin hakkı

Beyaz dişler
Beyaz dişler

Tütün mamulleri dişlerin sararmasına ve lekelenmesine yol açar. Daha önceden sigara içmiş ama bırakmış olanların, içenlere göre diş eti hastalığına yakalanma ve dişlerini erken kaybetme olasılığı daha düşüktür.

5 – Daha iyi nefes almanızı sağlar

Daha iyi nefes almanızı sağlar
Daha iyi nefes almanızı sağlar

İnsanlar sigarayı bıraktıklarında daha kolay nefes alırlar ve öksürürler, çünkü akciğer kapasiteleri dokuz ay içinde %10 artar. 20’li ve 30’lu yaşlarınızda, sigara içmenin akciğer kapasiteniz üzerindeki etkisi, koşuya çıkana kadar fark edilmeyebilir, ancak akciğer kapasitesi doğal olarak yaşla birlikte azalır.

Daha sonraki yıllarda, maksimum akciğer kapasitesine sahip olmak, yürüyüşe çıkarken veya merdiven çıkarken aktif, sağlıklı bir yaşlılığa sahip olmak ve hırıltılı, nefes nefese kalmak arasındaki fark ile ifade edilebilir.

6 – Daha uzun ömür

Sigarayı Bırakmak Daha uzun ömür
Sigarayı Bırakmak Daha uzun ömür

Uzun süreli sigara içenlerin yarısı, kalp hastalığı, akciğer kanseri ve kronik bronşit gibi sigaraya bağlı hastalıklardan erken ölmektedir. Sigarayı 30’a kadar bırakan erkekler, yaşamlarına 10 yıl daha katarlar.

Bu alışkanlığı 60’ta atan insanlar hayatlarına üç yıl eklerler. Başka bir deyişle, bırakmanın vereceği sağlıktan faydalanmak için asla geç değildir. Sigarayı bırakma hayatınıza sadece yıllar katmakla kalmaz, aynı zamanda hastalıksız, hareketli ve daha mutlu bir yaşlanma şansını da artırır.

7 – Daha az stres

Daha az stres
Daha az stres

Bilimsel çalışmalar, insanların stres düzeylerinin sigarayı bıraktıktan sonra daha düşük olduğunu göstermektedir. Nikotin bağımlılığı sigara içenlerin sigaralar arasındaki “geri çekilme” ataklarıdır.

Özlemini tatmin etmenin hoş hissi sadece geçicidir ve stres için gerçek bir tedavi değildir. Ayrıca, vücuttaki gelişmiş oksijen seviyeleri, sigarayı bırakanların daha iyi konsantre olabileceği ve zihinsel sağlığının artacağı anlamına gelir.

8 – Geliştirilmiş koku ve tat

Geliştirilmiş koku ve tat
Geliştirilmiş koku ve tat

Sigara içme alışkanlığını bitirmek size daha keskin koku ve tat duyusu kazandırır. Vücut sigarada bulunan yüzlerce toksik kimyasal madde tarafından donuklaştırılır.

9 – Daha fazla enerji

Daha fazla enerji
Daha fazla enerji

Sigarayı bıraktıktan sonraki 2 ila 12 hafta içinde dolaşım artar. Bu, yürüme ve koşma dahil tüm fiziksel özellikleri çok daha kolaylaştırır.

Ayrıca sigarayı bırakma, soğuk algınlığı ve gripten kurtulmayı kolaylaştırır. Vücuttaki oksijen oranında meydana gelen artış, migren, küme baş ağrısı gibi rahatsızlıkları nispeten hafifletir.

10 – Sevdikleriniz daha sağlıklı olur

Sevdikleriniz daha sağlıklı olur
Sevdikleriniz daha sağlıklı olur

Sigarayı bırakarak sigara içmeyen arkadaşlarınızın ve ailenizin sağlığını da korumuş olursunuz. Pasif sigara içiciliği sigara içmeyenlerin akciğer kanseri, kalp hastalığı ve felç riskini arttırır.

İkinci el sigara dumanı, çocukları zatürree, krup (akciğerlerde şişmiş hava yolları) bronşit, daha fazla kulak enfeksiyonu, hırıltılı ve astım gibi göğüs hastalıkları riskine sokar. Ayrıca sigara içmeyenlerle yaşayan çocuklara kıyasla daha sonraki yaşamlarda akciğer kanserine yakalanma riskleri 3 kat daha fazladır.