Kulvar Haber Medya

Şiir Nedir, Şiir Nasıl Yazılır?

Şiir Nedir, Şiir Nasıl Yazılır?
27 views
09 Mayıs 2019 - 23:05

Şiir nedir, şiir nasıl yazılır? Sorusunun cevaplarını bulacağınız bu yazımızda, farklı medeniyetin en önemli edebiyat öğeleri arasında yer alan şiirin çeşitleri hakkında da bilgiler yer almaktadır.

Şiir Nedir?

İnsanların sevinçlerini, iç karmaşalarını, üzüntülerini, şaşkınlıklarını, övgülerini, kısacası tüm duygu ve düşüncelerini kendi içerisinde daha önceden belirlenmiş ya da belirlenmemiş kurallar çerçevesinde, genellikle kafiyeli bir şekilde sözlere estetik katarak anlatan bir edebiyat türüdür.

Nasıl ki her şeyin bir estetiği varsa, düşüncelerin etkileyici bir ses estetiği ile anlatılmasını sağlayan olguya da şiir denilmektedir.

Şiir Nasıl Yazılır?

Şiir nasıl yazılır? Sorusuna cevap verirken, kapsamlı olarak güzel şiir nasıl yazılır? Sorusuna da birlikte cevap verirsek, ortaya konacak eserin daha nitelikli olmasını sağlayabiliriz.

Dünya edebiyatında en sık kullanılan eserlerin başında yer alan şiirlerle ilgili, birçok kurala bağlı olarak çeşitlilik arz eden konularda bulunmaktadır. Öncelikle yazılmak istenilen mısraların, hangi türde olması gerektiğine karar vermek lazım. Ancak kurallara bağlı kalmadan da etkileyici mısralar oluşturmak mümkün olup, günümüzde birçok örneklerini görmek mümkündür.

Aslında içten gelen bir sesin mısralara, sözlere dökülmesi anlamını çıkarabileceğimiz şiirsel anlatımlar edebiyatta kurallara bağlı olsa da, birçoğu doğaçlama olarak ortaya çıkmış ve yıllar geçmesine rağmen hala duygu dünyamızı renklendirmektedir.

Bu nedenle şiir nasıl yazılır? Sorusunu belirli kalıplara oturtmak yerine, türüne göre değişmekte olup hangi kuralların daha sık kullanıldığı hakkında bilgi verelim.

 • Türüne göre kafiye ve ölçü uyumu aranabilir. Türk halk şiiri buna örnektir.
 • Şiir teması belirlenmeli ve bu tema mısraların odak noktası olmalıdır.
 • Birbirini takip eden mısraların, birbiriyle anlam bütünlüğünün olması önemlidir.
 • 7 kelime mısralar için virgüle kadar 4 kelime, virgülden sonra ise 3 kelime olmasına özen gösterilmelidir.
 • Serbest şiir olarak adlandırılan türlerinde, şiirin hece sayısı fazla dikkate alınmasa da çok güzel şiirlerinde çıkabileceğiniz söylemek mümkündür. Örnek olarak; Arif Nihat Asya Bayrak şiiri bunun en güzel örneklerinden birisidir.

Kısacası bir şiirde duygu bütünlüğünün olması, eş seslilik gibi kavramlardan yararlanılarak yazılması gibi hususların dikkatli bir şekilde uygulanması halinde, oldukça güzel örneklerin ortaya çıkması mümkündür.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Copyright 2017 Kulvar Medya Haber Ajansı