Kulvar Haber

Sınırları Zorlayan Adam: Steve Jobs Kimdir?

Sınırları Zorlayan Adam: Steve Jobs Kimdir?
23 views
27 Mart 2019 - 2:36

Sınırları Zorlayan Bir Adam: Steve Jobs kimdir? Bazı insanlar ciddi anlamda farklıdır ve iyi ki öyledir. Tarih onları yazar. Fark yaratır ve ekol olurlar.

Basmakalıp değillerdir. Kendi yollarında, kendi çizgileri dahilinde yürürler . Tüm bunlara istinaden alanında sevilseler sevilmeseler de çok ciddi izler bırakırlar. İşte onlardan bir tanesi de Steve Jobs.

Steve Jobs Kimdir?

Sınırları Zorlayan Adam: Steve Jobs Kimdir?
Sınırları Zorlayan Adam: Steve Jobs Kimdir?

Önce şu klasik öyküye bakalım. Steven Paul Jobs, Apple Computer, Inc.’ın kurucu ortaklarından biridir.

Ölümünden 5 hafta öncesine kadar yeni adıyla Apple Inc. de CEO olarak görev yapmıştır. Bilgisayar endüstrisinin önderlerinden olarak kabul edilir. Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nı da kurmuş ve yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır.

Steve Jobs Doğum Tarihi ve Ailesi

Doğum tarihi 24 Şubat 1955,ölüm tarihi 5 Ekim 2011. 56 yıllık yaşama koskoca şeyler sığdıran asla pes etmeyen, asla kendi doğrularından vazgeçmeyen ve sonunda Apple markasını yaratan adam.

Okulunu yarım bırakan bir mühendis. O dönemde Budizm ile haşır neşir olmuş. İlk çocuğunu uzun zaman kabul etmekle zorlanmış ama adını ilk bilgisayarına vermiş. Evlatlık ve gerçek babası ile tanıştığı zaman kendini tanıtmamış.

Total olarak baktığımızda zor bir karakter var karşımızda. O bir kadar da yakından tanıyıp anlamaya çalıştıkça naif, kırılgan bir adam. İşin özünde belki onu Steve Jobs yapan tüm o ayrıksı yönleri. Farklılıkları, kırılganlıkları onu zenginleştiriyor ve doğal olarak fak yaratıyor.

Kendisini seven de çok, sevmeyen de. Hatta acımasız, hırsız olarak değerlendiren de ama ne olursa olsun bu onun yaptıklarının başarılarının önüne geçemiyor. İnsan onu düşünür iken ya Steve Jobs olmasaydı diyor? Hayatlarımız böyle rengarenk olabilir miydi?

Çok güçlü ve gücünü kendinden alan asi bir çocuk o aslında. Yakından tanıdıkça anlıyorsunuz.

Steve Jobs Meşhur Sözleri

  • İşiniz, her zaman hayatınızın büyük bir kısmını dolduracaktır. Hayatınızda, neyi ve kimi sevdiğinize iyi karar verin. Çünkü hayatınızın merkezinde sevdiğiniz kişi ve işiniz vardır. O nedenle, hayattan tat almanın tek yolu, yaptığınız işi sevmektir. İşinizi sevebilmenizin tek yolu ise, onun güzel ve yararlı bir iş olduğuna inanmanızdır. Eğer onu hala bulamadıysanız, bakmaya devam edin. Onu bulana kadar asla bir işte sabitlenip kalmayın. Kalbiniz, onu bulduğunuzda size söyleyecek. Mükemmel bir ilişki gibi, işiniz de yıllar geçtikçe daha da iyi olacak.
  • Mezarlıktaki en zengin adam olmak, benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Geceleri yatağıma yattığımda, bugün gerçekten harika işler yaptım diyebilmek ise benim için mükemmel.
  • Nitelik nicelikten daha önemlidir.
  • Apple’dan kovulmak başıma gelen en iyi şeylerden biriydi. Başarılı olma baskısıyla yeniden acemi olmanın hafifliği yer değiştirdi. Kovulmak hayatımın en yaratıcı periyotlarından birine girmemi sağladı.
  • Evrende bir iz bırakmak istiyorum.
  • Lideri, takipçilerden ayıran inovasyondur.
  • Donanmaya katılmaktansa korsan olmayı tercih ederim.