Kulvar Haber

SON DAKİKA! Sri Lanka da Patlama En az 185 Kişi Hayatını Kaybetti

SON DAKİKA! Sri Lanka da Patlama En az 185 Kişi Hayatını Kaybetti
10 views
21 Nisan 2019 - 13:39

SON DAKİKA! Sri Lanka da Patlama En az 185 Kişi Hayatını Kaybetti! Güney Asya ülkelerinden Sri Lanka da Paskalya bayramı kana bulandı. Paskalya bayramının 3. Gününde artarda yaşanan patlamalarla savaş alanına döndü. Sri Lanka da yaşanan patlamalarda hedefler 3 Kilise ve 3 Turistik otel oldu.

Buralarda yaşanan patlamaların ardından başkent Kolombo civarında 2 adet patlama daha yaşandı. Yaşanan patlamalarda toplamda 185 kişinin öldüğü ve yüzlerce insanın yaralandığı bilgisi verildi. Sri Lanka yönetimi ülkede sokağa çıkma yasağı ilan etti.

2012 Yılında gerçekleştirilen nüfus sayımına göre ülke halkının %10’u Hristiyan olan Sri Lanka, Hristiyanlığa has bir bayram olan Paskalya bayramının 3. Gününü kutluyordu. Kilise ve turistik otellerde yaşanan patlamaların dini bir örgüt tarafından yapıldığı izlenimini doğuruyor.

Yapılan saldırıları henüz hiçbir örgüt veya kişi üstlenmedi.

Patlamalarda İki Türk Vatandaşı da Hayatını Kaybetti

Sri Lanka da yaşanan ve Paskalya bayramının 3. günü kilise ve Otelleri hedef alan saldırılardan sonra 2 Türk Mühendisin hayatını kaybettiği bilgisi geldi

Sri Lanka da Peşpeşe Sekiz Saldırı Gerçekleşti

Sri Lanka da Peşpeşe Sekiz Saldırı Gerçekleşti
Sri Lanka da Peşpeşe Sekiz Saldırı Gerçekleşti

Paskalya bayramının kutlandığı Güney Asya da bulunan ada ülkesi Sri Lanka’nın başkenti Colombo ve yakınında bulunan Negombo şehrinde bulunan üç kilise ve üç turistik otelde art arda patlamalar oldu. Sri Lanka medyası yaşanan patlamaların Kochchikade, Katana ve Batticaloa da bulunan kiliseler ve Kolombo da bulunan turistik otellerde olduğunu duyurdu.

Sri Lanka Patlamalari
Sri Lanka Patlamalari

Bir çok ölüme neden olan patlamalardan bir süre sonra yedinci bir patlamanın daha meydana geldiği duyuruldu. Patlama başkent yakınlarında bulunan Dehiwela Hayvanat bahçesi karşısında bulunan Tropical oteli çevresinde yaşandığı öğrenildi.

Bunun ardından, yine başkent yakınlarında 8. Patlama meydana geldi. Sri Lanka hükümeti sonraki açıklmaya kadar ülke de olağanüstü hal ilan ederek sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Başbakan Ranil Wickremesinghe, “korkak” saldırıları kınadı ve insanları “birleşik ve güçlü” olmaya çağırdı. Sri Lanka’nın en üst düzey askeri yetkililerini ulusal güvenlik konseyinin acil durum toplantısında topladı.

Colombo başpiskoposu Kardinal Ranjith “çok üzücü bir gün” olarak nitelendirdi ve hükümeti saldırganları tespit etmeye çağırdı ve “acımasızca cezalandırılmalılar çünkü sadece hayvanlar böyle davranabilir” dedi.

Sri Lanka Patlamasında Kaç Müslüman Var dı?
Sri Lanka Patlamasında Kaç Müslüman Var dı?

Narendra Modi, Imran Khan, Theresa May, Donald Tusk, Jean-Claude Juncker ve Vladimir Putin gibi dünya liderleri saldırıları kınadı ve mağdurların ailelerine başsağlığı dilediler.

Yetkililer ne dedi?

Başkan Maithripala Sirisena, insanları sakin olmaya ve soruşturmalarında yetkilileri desteklemeye çağıran bir bildiri yayınladı.

Sri Lanka patlamasını kimler yaptı
Sri Lanka patlamasını kimler yaptı

Başbakan Ranil Wickremesinghe acil toplantıya başkanlık ediyor. Başbakan: “Bugün halkımıza korkakça saldırıları şiddetle kınıyorum. Bu trajik dönemde birlik içinde ve güçlü kalmaları için tüm Sri Lankalara sesleniyorum.” Dedi.

Sokağa çıkma yasağı ilan eden Savunma Bakanı Ruwan Wijewardane, “Ülkemizde faaliyet gösteren aşırılık yanlısı herhangi bir gruba karşı gerekli tüm önlemleri alacağız” dedi.

Ayrıca, “bütün suçluların” belirlendiğini ve “en kısa sürede gözaltına alınacağını” söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Açıklama Yaptı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Sri Lanka’da Kilise ve otellerdeki masum insanları hedef alan terör saldırılarını lanetliyorum” dedi.

Sri Lanka da yaşanan patlamalarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir açıklama yaparak; ” Sri Lanka’da Paskalya Bayramı’na denk getirilen terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Bu saldırı tüm insanlığa karşı yapılmıştır. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve tüm Sri Lanka halkına şahsım ve Milletim adına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum.” dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Paskalya ayininin yapıldığı bir günde kiliseleri hedef alan bu alçakça saldırı kasıtlı bir provokasyon eylemidir. Bu yönüyle, Yeni Zelanda’da camide ibadet eden Müslümanlara karşı gerçekleştirilen son terör eyleminden bir farkı yoktur.” ifadelerine yer verildi.

Sri Lanka da Kaç Müslüman Var?

Sri Lanka’da Budistlerin ve Müslümanların sayıları arasındaki farkın büyüklüğü, 1881’den bu yana istikrarlı bir şekilde artmaya devam etti. Şu an 1.5 Milyonun üzerinde Müslüman nüfusun yaşadığı biliniyor.

Sri Lanka’nın Tarihindeki Son Dönemlerde Nasıl Gelişmeler yaşanmıştı?

Sri Lanka’nın 2009’da iç savaşının sona ermesinden bu yana geçen yıllarda, Budist Sinhala topluluğunun çoğunluğunun camilere ve Müslümanlara ait mülklere saldırdığı bazı sporadik şiddet eylemleri yaşandı. Bu, Mart 2018’de bir olağanüstü hal ilan edilmesine yol açmıştı.

İç savaş, 26 yıl boyunca azınlık bir kitle olan ve bağımsız bir vatan için savaştığını söyleyen Tamil Kaplanlarının yenilgisiyle sona erdi. Savaşın 70.000 ila 80.000 insanı öldürdüğü düşünülüyor.

Sri Lanka’da Din

En son nüfus sayımına göre Theravada Budizmi, Sri Lanka’nın nüfusun yaklaşık %70.2’sini oluşturan en büyük din. Ülkenin yasalarında birincil dini olarak yer verilmiştir ve anayasada seçilmiştir.

Hindular ve Müslümanlar sırasıyla nüfusun %12,6’sını ve %9,7’sini oluşturuyor.

Sri Lanka, 2012 nüfus sayımına göre, büyük çoğunluğu Roma Katoliklerinin de bulunduğu yaklaşık 1.5 milyon Hıristiyan’a ev sahipliği yapıyor.