Kulvar Haber

Sosyal medya’da kedi vahşeti. Valilik soruşturma başlattı

Sosyal medya’da kedi vahşeti. Valilik soruşturma başlattı
30 views
05 Temmuz 2020 - 16:34

Sosyal medyada bir hesaptan paylaşılan kedilere işkence görüntüleri, Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Sosyal medyada “SUDEANDAŞTUTUKLANSIN” adıyla başlatılan kampanya sonrası Sakarya Valiliği açıklama yaparak soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Sosyal medya ‘Sude Andaş’ ismiyle paylaşım yapan bir hesabın iğrenç paylaşımlarıyla kilitlendi. Sude Andaş isimli hesaptan bir kedinin gözlerinin oyulduğu video paylaşıldı. Bir başka paylaşımda da kedinin 4 ayağının kesildiği görülüyor.

Instagram’da “Satanist’ olduğunu iddia eden Sude Andaş isimli hesaptan kedilere işkence edildiğini gösteren iğrenç video ve resimler paylaşıldı…Bunun üzerine sosyal medya ayağa kalktı. Twitter’da Şule Andaş’ın tutuklanması için kampanya başlatıldı…

Hayvan Hakları Derneği ‘Haçiko’ iğrenç görüntülerle ilgili paylaşım yaparak, olayla ilgili çok sayıda ihbar alındığını, ancak yapılan paylaşımların daha eski görüntüler aldığı ve çakma sitelerden toplandığı belirtildi…

Sakarya Valiliği, sosyal medyada bir kişinin hayvanlara işkence ettiği iddiasıyla paylaşılan görüntülere ve hesaba ilişkin inceleme başlattı.

Valilikten yapılan açıklamada, 5 Temmuz’da ve öncesinde sosyal medya platformları üzerinden hayvanlara işkence yapıldığıyla ilgili paylaşılan görüntülerle ilgili inceleme başlatıldığı bildirildi. Açıklamada, bir kadının ismi kullanılarak yapılan paylaşımların sahte hesaplar tarafından yapıldığının değerlendirildiği ifade edildi.

Paylaşımları yapan hesapların kullanıcılarıyla ilgili tespit çalışmalarının devam ettiği aktarılan açıklamada, ismi kullanılan kadın tarafından, sahte hesap açıp paylaşım yapan kişilerle ilgili suç duyurusunda bulunulduğu, vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi, kişilik haklarının korunması, diğer tedbir ve hususlarla ilgili bütün çalışmaların Valilikçe hassasiyetle yürütüldüğü kaydedildi.