Kulvar Haber

Sosyal mesafe kuralı 2022’ye kadar sürecek mi?

Sosyal mesafe kuralı 2022’ye kadar sürecek mi?
30 views
20 Nisan 2020 - 14:09

Başta dünyayı ve ülkemizi tehlike altına alan Coronavirüs salgını vaka sayıları ile korkutmaya devam ediyor. Alınan önlemler arasında olan sosyal mesafe kuralı ise tehlike geçse dahi 2022 yılına değin sürebilir.


Sağlık kuruluşlarının salgın hastalıktan korunmak ve vaka sayılarını aşağı çekmek için verdiği öneriler hükümetler tarafından yürürlüğe geçirilerek ya da toplum kuralları bakımından gerçekleştiriliyor.


Şimdilik ülkemizde genel kanun tasarısına sunulan ilk ve en önemli yasak hafta sonu 30 il ve Zonguldak’ın sokağa çıkma yasağı oldu. Aynı zamanda vatandaşlar evlerinden çıkmaması, gerekmedikçe toplu alanlarda bulunmaması ve dışarıdayken sosyal mesafeye uyarak dolaşmaları konusunda tenkit ediliyor.


Peki bu sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? Sosyal mesafe kuralı ne zamana kadar devam edecek? Koronavirüs ne zaman bitecek?


Tüm bu yasakların ve özellikle sosyal mesafe kuralının devam edip etmeyeceği Koronavirüs salgınının tehlike arz edip etmemesi ile ilgili. Uzmanlar Türkiye’de her ne kadar salgının biteceği tarih için Haziran ayını işaret etse de, dünya genelinde salgının devam edecek olması bundan kurtulduğumuz anlamına gelmiyor, diyor.


Bu sebeple sokağa çıkma yasağının ne zaman biteceği bilinmese de, sosyal mesafe kuralının bilim insanlarınca 2022’ye devam etmesi gerekliliği konuşuluyor.

Sosyal mesafe 2022’ye kadar sürebilir


Harvard Üniversitesi’nden bilim insanları salgının gidişatı konusunda bilgisayar simülasyonuyla çalışma yaptı. Bu çalışmaya göre corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle 2022 yılına kadar dönem dönem sosyal mesafe uygulanması gerekebilir.


Araştırma ekibinin lideri Stephen Kissler konu ile ilgili “ABD’de SARS CoV-2 vakasını yoğun bakım kapasitesi limitleri içinde tutmak için bir kereliğe mahsus sosyal mesafe önlemlerinin büyük ihtimalle yetersiz olacağı bulgusunu elde ettik. Diğer tedavi çeşitlerinin yokluğunda zaruri olan aralıklarla sosyal mesafe dönemleri gibi görünüyor” şeklinde konuştu.
Çalışmada yapılan başka bir modellemede, aralıksız sosyal mesafenin toplumun bağışıklık geliştirmesi için de bu açıdan negatif bir yöntem olduğu gözlendi.


Her ne kadar çalışmalar devam etse de, ABD’de vaka sayıları ve ölümler artış gösteriyor. Toplumun çeyreğinden fazlasının Koronavirüs salgınında hayatını kaybedeceğini kabul eden Başkan Trump’tan ise sosyal mesafenin 2022’ye kadar sürüp sürmeyeceği konusunda bir açıklama gelmedi.


Ancak araştırmacılar ve uzmanların görüşleri, ABD başta olmak üzere tüm dünya ülkelerinde salgının sancılarının devam edeceği yönünde. Bu nedenle hastalık temizlendi gibi bir şey söz konusu görülmüyor. Bu Koronavirüs kendini tekrar edebilir, hatta bir kez hastalanan biri tekrar da virüsü kapabilir.


Tüm bunlar uyarıları tetiklemeye devam ediyor. Bu kapsamda yetkin isimler en azından sosyal mesafe kuralının ivedilikle salgının ortadan kalktığı güne kadar ve daha sonrasında gerçekten sağlık açısından refaha erişene değin sürmesi gerekliliğinin altını çiziyor.


Bu demek oluyor ki, hem ABD hem diğer dünya ülkeleri ve Türkiye salgına karşı önlemlerini anında esnetmeyebilir.