Kulvar Haber

Spor Yapmaya Başlamak İçin 8 Neden

Spor Yapmaya Başlamak İçin 8 Neden
18 views
16 Ağustos 2019 - 13:15

Spor yapmak kimi insanların yaşam tarzı haline gelmişken, kimileri ise spor yapmak isteyip çeşitli sebeplerden dolayı spor yapamamaktan şikayetçi. Belki yeterince motive olamamaktan, belki üşengeçlikten, belki de spor yapmanın önemini yeterince kavrayamamış olmaktan dolayı günlük hayatımızda sporu fazlasıyla ihmal ediyoruz. Oysa sporun hayatımıza sağlayacağı birçok fayda bulunmakta. İşte bu faydalardan bazıları:

   1.  ZAYIFLAMAK İSTEYENLERE KESİN ÇÖZÜM

    Günümüzde birçok insanın ortak bir sorunu var. Kilo vermek…  Size önerilen çeşitli bitkiler, bitki çayları ve daha bir sürü şey…  Oysa spor yapmadığınız sürece bu bitki çaylarının zayıflamanıza pek bir katkısı olabileceği söylenemez.  Spor yaparken vücutta belirli bir enerji harcanır, diğer bir deyişle belirli bir miktar kalori yakılır. Bu miktar yaptığınız sporun çeşidine ve süresine göre değişebilir. Spor yaparak vücudunuzda yağ yakımını hızlandırıp kilo vermeye bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Ayrıca spor yapmanın yanında bol bol su tüketerek kısa sürede istediğiniz kiloya ulaşmanız mümkün.

   2.  BİRÇOK HASTALIĞA KARŞI KORUYUCU

    Spor yapan insanların birçok hastalığa yakalanma riskinin diğer insanlara oranla daha düşük olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Örneğin spor yapmak kalp sağlığınızı büyük oranda tehditlerden uzak tutuyor. Dolayısıyla spor yaparak sağlınızı korumak sizin elinizde.

   3. DAHA ŞEKİLLİ BİR VÜCUT

     Sporun beraberinde getirdiği muhtemel şeylerden biri de size daha güzel hatları olan bir vücut sunmasıdır. Düzenli bir şekilde yapılan spor sayesinde yağ oranı daha düşük ve daha şekilli bir vücuda kolayca sahip olabilmeniz mümkün. Daha kolay motive olmak istiyorsanız spor motivasyon sayfalarındaki motive edici fotoğraflardan yararlanın.

   4. DAHA SAĞLIKLI BİR CİLT

     Elbette spor yaptığınız sürece vücudunuz güzel bir şekilde toksinlerden arınmış olacaktır. Toksinlerden arınmış bir vücut da ışıl ışıl bir cildinizin olmasını sağlayacak.

   5. YAĞ DEĞİL KAS KÜTLESİ!

     Düzenli bir şekilde spor yapmaya başladığınızda vücudunuzdaki yağ oranını azaltıp, güzel bir kas kütlesi edinmeye başlayabilirsiniz. Bunun altın kuralı ise düzenli sporun yanında dikkat edilen bir beslenme programıdır. Protein ağırlıklı beslenme sağlığa olan sayısız faydasının yanında, kas kütlesi edinmede en büyük rolü üstlenir.

    6. ÇOCUKLUK ÇAĞINDA GELİŞİME YARDIMCI

    Sporu çocukken alışkanlık haline getirmek uzun vadede vücut gelişimine çok büyük katkılar sağlar. Ayrıca çocukluktan spor yapmaya başlamak bir insanın ileri yaşlarında da spor yapmayı yaşam tarzı haline getirmesine kolaylık sağlayacaktır.

     7. DAHA SAĞLAM BİR PSİKOLOJİ İÇİN SPOR

    Hayatın doğal akışında hangimiz stres yapmıyoruz ki? Sadece bedensel değil, zihinsel sağlığın da anahtarıdır spor yapmak. Düzenli spor en iyi stres atma yöntemlerinden biridir. Dolayısıyla daha sağlam ve daha sağlıklı bir psikoloji için spor şart.

    8. DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM TARZI İÇİN SPOR

    Spor yapma alışkanlığı zamanla sizi zararlı gıdalar tüketmekten alıkoyacaktır. Bunun yanında birçok zararlı alışkanlıktan uzaklaşmanızı ve daha kaliteli bir yaşam tarzına yönelmenizi sağlarken,  gün içinde daha zinde olmanıza yardımcı olacaktır.