Kulvar Haber

Su Çiçeği nedir? Su Çiçeği tedavisi nasıldır?

Su Çiçeği nedir? Su Çiçeği tedavisi nasıldır?
47 views
15 Nisan 2019 - 23:44

Varisella Zoster virüsünün neden olduğu su çiçeği hastalığında yüksek ateş, kaşıntı, su toplamış kabarcıklar, yorgunluk, halsizlik gibi belirtileri vardır.

İlk etapta vücutta çıkmaya başlar ardından yüzde ve vücudun tamamında görülür. Sadece çocuklar değil daha önce bu hastalığı geçirmemiş tüm kişiler risk gurubundadır.

Su Çiçeği belirtileri

Hastalığın bulaştırıcı özelliği vardır. Döküntü, kaşıntı ve yüksek ateş belirtiler arasındadır. Hastalığın kuluçka döneminin ardından döküntüler oluşur. Bu süreç 2 haftayı bulabilir. Yaralar tamamen kabuk tutmazsa hastalığın bulaştırıcı olması devam eder.

Hastalığın ilk günlerinde ateş ortaya çıkar. Halsizlik ve kaşıntıyla birlikte şiddetlenir. Deri döküntüsü içi su dolu keseciklerden oluşur. En çok sırt bölgesinde ağırlıklı olan bu hastalık yüz, saç derisi, boyun ve göbek kısmında kabarcık şeklinde ortaya çıkar.

Hastalığın su toplaması ve kaşıntısı yaklaşık olarak 1 haftayı bulabilir. Bu süreç içinde 1, 2 gün kadar yüksek ateş görülür. 15 gün içinde ilaç tedavisiyle hastalık bulguları hafifler. 

Su Çiçeği kuluçka süresi

Su çiçeği hastalığının bulaşıcı özeliği ortaya çıkmadan 1 hafta öncesinde de vardır. Hastalık sonrası 15 gün içinde de bulaştırıcı özelliği kaybolmaz. Eğer su çiçeği hastalığını bir çocuk geçiriyorsa 15 gün boyunca okula gitmemesi gerekir.

Su çiçeği hastalığında ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar

Ciltte, kemiklerde, akciğerde, eklemlerde ve kanlarda enfeksiyon riski oluşabilir. Zatürre, orta kulak iltihabı, otit, beyinde ensefalite gibi hastalıklara neden olabilir.  Çok nadir görülen bu hastalıklar; bebeklerde, bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kişilerde görülebilir.

Su Çiçeği Tedavisi

Hastalığı geçiren kişinin bol bol dinlenmesi ve sıvı alması gerekir. Ayrıca düzenli aralıklarla ateş kontrolü yapılmalıdır. Hastalığı geçiren çocuklara aspirin içirilmemelidir. Aksi takdirde reye sendromu riski oluşur. Eğer ateşi düşürmekte zorluk çekiliyorsa ateş düşürücü verme konusunda mutlaka uzman bir doktor tarafından görüş alınmalıdır. Hastalığa bağlı olarak antiviral ilaçlar kullanılabilir.

Kişi daha önce bu hastalığı geçirdiyse ve aşısı mevcutsa hastalık hafif seyreder. Fakat hastalıkla daha önce karşılaşılmamışsa ve aşı yoksa mutla bir doktora başvurarak su çiçeği aşısı vurulmalıdır. Hastalığın ilk evresinde aşı vurulursa 3 veya 5 gün içinde vücut virüse karşı savaş açarak hastalığın seyri değiştirilir. Böylelikle bir sonraki virüse karşı vücut bağışıklık kazanmış olur.

Su çiçeği aşısı

Hastalıkla savaşan bu aşıyı 12- 15 ay arasındaki bebeklere, su çiçeği aşısı olmamış 13 yaş ve üzeri çocuklara, 4-8haftalık bebeklere mutlaka yapılmalıdır. Ayrıca bu hastalık her yaşta ortaya çıkabilir. Fakat bebek veya çocukken geçirilmesi daha iyidir. Erişkin biri çocuğa nazaran hastalığı daha ağır geçer. Bu nedenle mutlaka erişkinler, öğretmenler, hastane çalışanlarının bu konuya özen göstermeleri gerekir.

Evde uygulanabilecek bitkisel yöntemler

Doğal balı su çiçeği kabarcıklarının üzerine sürülerek 20 dakika bekletilir. Kaşıntıyı azaltır ve yara oluşumunu engeller. Günde 2 defa olmak şartıyla dikkati uygulanmalıdır. Ayrıca misket limonun suyu sıkılır ardından suyla karıştırarak bölgeye uygulanır. Böylece antioksidanlar sayesinde iyileşme süreci hızlanmış olur.

İşlem ciltte yanma oluşturursa mutlaka suyla temizlenmelidir. Karbonat yanmaları azaltarak enfeksiyonları temizler. Bir bardak karbonatı yıkanılacak suya dökülerek uygulanır. Ardından mutlaka temiz su ile durulanmalıdır. Sirke mikropları öldürür ve vücutta iz kalmasını önler.

Karbonatta olduğu gibi bir bardak sirkeyi yıkanılan suya eklemek yeterlidir. Deniz tuzu vücuttaki iltihabı engeller bir bardak dolusu deniz tuzu suyla karıştırılıp banyo yapılmalıdır. Karışımın içine lavanta yağı konulabilir.

Bu sayede vücut rahatlatılır.  Kalamin losyonun kaşıntıyı önleyici özelliği vardır. Lavanta yağıyla karıştırılarak kabaran bölgelere günde 2 defa uygulanabilir. Mikropları öldüren bir diğer bitki zencefildir. Sıcak suya dökülür erimesi beklenir ardından bölgelere uygulanır.

Bu sayede vücut rahatlatılır.  Kalamin losyonun kaşıntıyı önleyici özelliği vardır. Lavanta yağıyla karıştırılarak kabaran bölgelere günde 2 defa uygulanabilir. Mikropları öldüren bir diğer bitki zencefildir. Sıcak suya dökülür erimesi beklenir ardından bölgelere uygulanır.