Kulvar Haber

Sudan da Darbe! Devlet Başkanı Tutuklandı

Sudan da Darbe! Devlet Başkanı Tutuklandı
8 views
11 Nisan 2019 - 18:44

Sudan da darbe oldu Ordu Yönetime El Koydu! Afrika ülkesi Sudan da son dönemlerde ülke çapında gösteriler ve çeşitli huzursuzluklar yüksek seviyeler çıkmıştı. Ülkenin içinde bulunduğu duruma ülkede etkili bir güç odağı olarak görülen askeri otorite, açık sesli bir şekilde tepkisini yükseltiyordu.

Sudan da Darbe! Devlet Başkanı Tutuklandı
Sudan da Darbe! Devlet Başkanı Tutuklandı

Sudan da darbe bu sabaha karşı gerçekleşti. Sudan Ordusu, devletin resmi televizyonuna kuşatma gerçekleştirdi. Bir kısım askerler de içeride kontrolü sağladı. Sudan Devlet Televizyonu yetkilileri tarafından, ordudan resmi bir açıklama geleceği resmi olarak duyuldu.

Sudan’ın Savunma Bakanlığı görevini yürüten yetkiliden edinilen bilgilere göre, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir askeri görevliler tarafından tutuklandı. Tutuklanan devlet başkanının can güvenliğinin sağlandığı ve güvenli bir ortamda tutulduğu belirtildi. Ülkenin başına, her şey normale dönene kadar geçecek sürede, Askeri Konseyden oluşan üst düzey yetkililerin geçeceği belirtildi.

Önümüzdeki ilk üç aylık süreçte ülke genelinde geçerli olacak şekilde, olağan üstü hal ilan edildi. Geçiş dönemi sonrasında, demokratik koşullara dönülmek üzere seçim yapılacağı ve bu sürede ülkede geçerli olan Anayasa’nın da askıya alındığı belirtildi.

Savunma Bakanı Avad bin Afv tarafından yapılan son resmi açıklamaya göre, “ Hükumetle anlaşma yollarının sıklıkla denendiği, ancak başarılı olunamadığı belirtildi. Çoğunluk olmak üzere halkın destek ve talebi ile müdahalenin yapıldığını belirtti. Bütün hükumet yetkililerinin ise tutuklandığı bilgisi paylaşıldı.”

Sudan da halkın bir kısmı ve özellikle ülkede etkili olan aktivistler, darbe girişimine karşı, halkı tepki göstermeye davet etti.

Sudan da Darbe Sabaha Karşı Gerçekleşti!

Sudan da Darbe ile ilgili ilk resmi haberleri, uluslararası haber kuruluşu Reuters geçti. Son dakika olarak belirtilen haberde, Sudan Devlet Başkanı olarak görevde olan Ömer El Beşir’in görevini, zorlama sonrasında, Geçiş Konseyi isimli askeri cuntaya terk ettiği belirtildi.

Hızlı Destek Kuvvetleri adı altında müdahale ekipleri, Sudan sokaklarının önemli noktalarına konuşlandırıldı. Devlet televizyon ve radyosunda ise klasik darbe sonralarında olduğu gibi, ulusal marşlar ile kahramanlık türküleri çalındı.

Görgü tanıklarından elde edilen son bilgilere göre, ordu mensuplarının başkent Hartum da bulunan Cumhurbaşkanlığı Saray binasını kuşattıklarını bildirdi. Muhalif Sudan Meslek Odaları tarafından yapılan çağrı sonrası halkın belli bir kısmının da ulusal ordu karargahına da yöneldikleri görüldü.

Reuters tarafından aktarılan son gelişmelerde, Sudan’ın başkenti Hartum’da köprü ve ana yolların askerler tarafından kuşatıldığı, “Hükumet düşecek, biz kazanacağız” şeklinde sloganların asker veya sivil kişiler tarafından atıldığı, aktarıldı.

Sudan da İktidar Partisi Yetkilileri de Görevlerinden Alındı!

Bu sabaha karşı Sudan da darbe haberi gelmesi ile dünyanın ilgili, oradan gelecek resmi haber ve gelişmelere çevrildi. Sınırlı bilgi ve veri akışının olduğu son gelişmelerde, İktidarı elinde bulunduran, Ulusal Kongre Partisine mensup olan ve lider kadrolarında bulunan 100 ve üzerinde yöneticinin tutuklandığı bilgisi geldi. Tutuklular arasında Sudan eski Savunma Bakanı Abdürrahim Muhammed Hüseyin de yer alıyor.

Askeri darbe sonrasında Sudan hükümetinin geçici olarak başkanının aynı zamanda ülkenin Genelkurmay Başkanı olan Kemal Abdul-Marul olduğu bildirildi.

Sudan Hartum Uluslararası Hava limanında uçuşlar durdurulurken, sadece inişlere izin verildiği belirtiliyor. Başkent Hartum’da geçtiğimiz 5 günden bu yana sokak gösterileri düzenleniyordu. Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir’in istifasını isteyen grup tarafından başlatılan olayların ülke geneline yayılmasından endişe ediliyordu.

Hayat pahalılığı ve işsizlik gibi temel ekonomik meselelerin ülke gündeminde yoğun olarak ye aldığı gösterilerin ilk ayak sesleri ise geçtiğimiz yılın son aylarında çıkmıştı. Şimdi Sudan için gelecekte neler olacağı ve Askeri Yönetimin nasıl bir anlayış benimseyeceği merak ediliyor.