Kulvar Haber

Şükrü Genç – Sarıyer Yanlış İmar Planlarının Kurbanı

Şükrü Genç – Sarıyer Yanlış İmar Planlarının Kurbanı
37 views
22 Mart 2019 - 1:35

CHP Sarıyer Belediye Başkan adayı Şükrü Genç, birçok ilke imza atmış bir siyasetçi… Sarıyer’de iki dönem üst üste seçilen ilk belediye başkanı ünvanına sahip olan Genç, “İlk yeşil sertifikalı hizmet binamız, sadece Türkiye’de değil, dünyada bir ilk” diyor. Sarıyer halkının tapularına kavuşması için kolları sıvadıklarını söyleyen Genç, “Sarıyer yanlış imar planlarının kurbanı. Ama biz halkın yararına olmayan hiçbir evrağı imzalamadık” vurgusunu yapıyor.

Tam 10 yıl önce Sarıyer Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan, şimdi de CHP Sarıyer Belediye Başkanı adayı olan Şükrü Genç, dile kolay 60 yıllık Sarıyerli.

Kabataş Erkek Lisesi’nin ardından, Boğaziçi Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi Fizik Bölümü ve İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Bölümü’nden mezun olan 65 yaşındaki Genç, 2009 ve 2014 seçimleri olmak üzere Sarıyer’de iki dönem üst üste seçilen ilk belediye başkanı ünvanına sahip… 

2009 belediye seçimlerinde yüzde 37.5, 2014’te ise yüzde 51.12 oy alarak başkanlığını sürdüren Genç’in sloganı ise, “Şükrü Başkanla Devam…”

“25 YILDA YAPILMAYANI 10 YILDA YAPTIK”

CHP Sarıyer Belediye Başkan adayı Şükrü Genç
CHP Sarıyer Belediye Başkan adayı Şükrü Genç

Türkiye ve yurtdışında birçok sanayi binasının inşaat işlerini üstlenerek başarılı işlere imzasını atan Genç’e göre, Sarıyer’in en temel sorunu, mülkiyet…

Giresunlu Genç, “Biz göreve geldiğimizde altyapıda da büyük problemler vardı. Tepe mahallelerin yolları ve merdivenleri dahi yoktu, ilk iş olarak altyapıyla başladık. 

‘Bu mahalleler günün birinde yıkılır’ düşüncesiyle daha önce yapılmayan tüm çalışmaları tamamladık. 25 yılda yapılmayan altyapı hizmetlerini 10 yıl içerisinde yaparak bir rekora imza attık” diye konuşuyor.

CHP Sarıyer Belediye Başkan adayı Şükrü Genç
CHP Sarıyer Belediye Başkan adayı Şükrü Genç

“TEK İSTEĞİMİZ, SARIYER HALKININ TAPULARINA KAVUŞMASI”

Mülkiyet sorununun ilçede yaşayan yaklaşık 200 bin vatandaşı ilgilendirdiğini belirten Genç, “Bu vatandaşlardan biri de benim. 10 yıldır bu sorunun çözümü için büyük uğraş veriyoruz.

Bizim tek isteğimiz, evlerinden başka hiç bir şeyi olmayan Sarıyer halkının tapularına kavuşmasıdır. Bu konunun siyasete malzeme yapılarak birilerinin kandırılamayacağının çok iyi bilinmesi gerekir.

Buralar 70-80 yıldır insanların yaşam alanı. İnsanları başka yerlere gönderemezsiniz. O zaman bu problemleri çözmenin altyapısını oluşturmanız lazım, bu da ancak planlamayla olur ve biz de bunu yaptık” diyor.

“DERDİMİZ HİÇBİR ZAMAN ‘GÜNÜ KURTARMAK’ OLMADI”

Genç, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Sarıyer, konumu itibariyle ranta çok açık bir bölge. Bu nedenle bölgemizde çevre ve yeşil alan tahribatı çok fazlaydı. Biz ilçe belediyesi olarak olabildiğince bunun önüne geçmeye çalıştık. 2009’dan önce Sarıyer’de günü kurtaran bir yönetim anlayışı hakimdi. Biz bunu değiştirdik. Çünkü elinizde bir plan olmadan önünüzü göremezsiniz. Sarıyer’i yönetirken günlük ihtiyaçlara cevap verebiliyor olmanın yanı sıra geleceği planlamak çok önemliydi. Sarıyer’in gelecek 50 yılını tasarlayan SKEP (Sarıyer Kalkınma Eylem Planı) bu ilkemizin olmazsa olmazıydı. Derdimiz, hiç bir zaman ‘Günü kurtarmak’ olmadı.”

“HALKIN YARARINA OLMAYAN HİÇBİR EVRAĞI İMZALAMADIK”

CHP Sarıyer Belediye Başkan adayı Şükrü Genç
CHP Sarıyer Belediye Başkan adayı Şükrü Genç

“Biz halkın yararına olmayan hiçbir evrağı imzalamadık, imzalamayacağız. Sarıyer’e değer katan projeleri hayata geçirdik. Kendi ölçeğinde dünyanın ilk yeşil sertifikalı kamu binası, İstanbul’un en prestijli kültür- sanat merkezi BKSM, usta edebiyatçı Yaşar Kemal’in adını taşıyan kültür merkezi ve evlendirme dairesi, Down sendromlu gençlerin işlettiği Down Town Event Cafe, engelli birey ve ailelerin yaşamı kolaylaştıran EÇADEM gibi birçok projeyi bir bir hayata geçirdik.”

“İLKEMİZ, KİMSENİN EVİNDEN BARKINDAN EDİLMEYECEĞİ YERİNDE SOSYAL DÖNÜŞÜM”

“Göreve geldiğimizde ilk işimiz, bugün adını ‘Kentsel Tasarım Müdürlüğü’ olarak değiştirdiğimiz Gecekondu ve Sosyal Konutlar Müdürlüğü’nü kurmak oldu. Kimsenin evinden barkından edilmeyeceği yerinde sosyal dönüşüm sözü verdik. İlkemiz bu… Fatih Sultan Mehmet ve Derbent mahalleleri riskli alan ilan edildi.  Bu iki mahallede İBB ve Bakanlık tarafından yürütülen çalışmalar dönüşüm modeli oluşturulamadığı için sonuçlandırılamadı, hatta davalara konu oldu. Diğer gecekondu mahallelerinde ise tapu sorununun çözümünden sonra ‘dönüşüm’ konusu gündeme gelecek. Cendere Vadisi’nde ilgililerinin talebi üzerine, imar planı çerçevesinde eski depo, fabrika binaları yıkılıp ruhsat düzenlenerek ticaret, turizm ve konut alanına dönüştürülüyor. Tamamı ruhsatsız yapılardan oluşan Ayazağa’da ise 2016’da yürürlüğe giren imar planına göre yine ilgililerin başvurusu üzerine dönüşüm kısmen başladı. Uzun yıllar devam edecek bir süreç bu.”

“SARIYER YANLIŞ İMAR PLANLARININ KURBANI”

“Sarıyer yanlış imar planlarının kurbanı. 1994-1999 yılları arasında meclis üyeliği yaptığımda gelen planları reddettik. O zaman Meclis’te mühendis çoktu ve muhalefet de çoğunluktaydı. Biz bu planları reddettik, ama 2003 yılında dönemin yöneticileri bu planı uygulamaya koydu. Planların revize edilmesi için 2016’da meclis kararı alındı. Ama İBB henüz gereğini yerine getirmedi.”

“SARIYERLİ MUTLU OLSUN DİYE 40 MARKA OLUŞTURDUK”

“Sarıyerli hep gülümsesin, mutlu olsun diye yaşamın her alanında 40 marka oluşturduk. Sarıyer’de ilklerin hayata geçmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni dönemdeki projelerimizden bir kaçı;  

  • ihtiyaç sahibi vatandaşların yararlanması için Sosyal Market
  • Sarıyer’in kimliğini oluşturan balıkçıların modern ve hijyenik mekanlarda satış yapabilmesi için Balıkçılar Çarşısı
  • Kilyos Tatil Köyü
  • Sarıyer Tarım Kooperatifi
  • Yaşam ve Spor Vadisi
  • İstinye’ye Öğrenci Yurdu ve Sosyal Tesisi
  • yaşamın her alanında Dijital Devrim
  • Sarıyer Arena
  • Huzur Mahallesi’nde iki kültür merkezi
  • İleri Yaş Sağlıklı Yaşam Merkezi…”

“70 KİŞİLİK SALONDA KIYILAN NİKAHLAR GERİDE KALDI”

“Sarıyer’de bir kültür merkezi ile evlendirme merkezi açtık. 70 kişilik salonlarda kıyılan nikahlar artık geride kaldı. Çiftler artık 365 kişilik salonda mutluluğa adım atıyor. 2015’te hizmete açılan Sarıyer Akademi, 4 yılda en prestijli eğitim kurumları arasına girmeyi başardı. 2011 yılında açılan gündüz bakımevleri ise, 7 şubesi ve uzman öğretmen kadrosuyla okul öncesi eğitim veriyor. 2011’de Bahçeköy’de kapılarını açan Kız Konukevi ile ilçede eğitim gören öğrencilere barınma olanağı sağlanıyor.”

“EN BÜYÜK PROJEMİZ, TOPLUMUN BARIŞ VE HUZUR İÇİNDE YAŞAMASI”

“En büyük projemiz; toplumun birlik, beraberlik, dayanışma, hoşgörü, barış ve huzur içinde yaşaması. Yaptığımız her işin bir hikayesi var. Bir gün toplantıda engelli çocuğu olan annemiz ‘Başkanım bir gün de olsa kendime vakit ayırmak istiyorum, dışarı çıkıp gezmek istiyorum. Fakat çocuğumu kimseye emanet edemiyorum’ dedi. Hepimizin ortak amacı, bu hayatı onlar için bir nebze de olsa güzelleştirebilmek. Çocukların ve annelerin hayata dair umutlarına ortak olmak için Koç Üniversitesi ile birlikte EÇADEM projesini hayata geçirdik. Proje sayesinde engelli çocuklar kaliteli zaman geçirirken, aileler de kendilerine vakit ayırabiliyor.”

“İLK YEŞİL SERTİFİKALI HİZMET BİNAMIZ, DÜNYADA BİR İLK”

“Hizmet binamız, ilk yeşil sertifikalı bina niteliğinde. Bina büyüklüğü, içerdiği fonksiyonlar, engelsiz, çevreci, ilk yeşil kamu binası olmasıyla kendi ölçeğinde sadece Türkiye’de değil, dünyada bir ilktir. Kredi dahi almadan, kendi öz bütçemizle ve akılcı harcamalarla, hatta inşaat aşamasında akıllı çözümlerle kendi kendisini finanse eder biçimde gerçekleştirildi. Yeşil bina konseptine uygun, sertifikalı hizmet binamız, 33 yıl sonra tüm birimleri tek çatı altında topladı. 17 ayrı binada hizmet veren Sarıyer Belediyesi’nin tüm birimleri şimdi tek merkezde toplanarak, fiziki uzaklıklar nedeniyle oluşan zaman kaybı önlenmiş oldu. Bu özellikleriyle geçtiğimiz gün düzenlenen 5.Yeşil Ekonomi Ödül Töreni’nde ‘Türkiye’nin ilk yeşil sertifikalı kamu alanı’ olarak ödül aldık.

“KÜLTÜR- SANATTA ÖNCÜ BİR İLÇEYİZ”

“10 yıl önce Sarıyer’de vatandaşların kullanabileceği, etkinliklerin düzenlenebileceği bir kültür merkezi yoktu. Şimdi kültür sanatta öncü bir ilçeyiz. Dört kültür merkezimiz var. Belediye tiyatromuz ve Gösteri Sanatları Topluluğumuz var. Bunlar, uluslararası alanlarda ödül alan gruplar.”

“YAŞAMI İNŞA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

“Tam 10 yıldır seçim varmış gibi çalışıyoruz. Sarıyer için birlikte adım attık, bu projeleri halkımızla birlikte gerçekleştirdik. Yaşamı inşa etmeye devam edeceğiz. Görevimize devam edeceğiz.”

Haber – Özlem YILMAZ