Kulvar Haber

Sunset – Napszallta vizyon tarihi, konusu ve fragmanı

Sunset – Napszallta vizyon tarihi, konusu ve fragmanı
15 views
14 Mayıs 2019 - 21:28

Orijinal ismi Napszallta olarak duyurulan Sunset filminin Macaristan yapımı olduğunu görebilirsiniz.

Sunset vizyon tarihi

Dram türünü yansıtan ve bilhassa dönem draması sevenleri sinemalara sürükleyebilecek bir yapıya sahip. Geçmişe ait bir hikâyeyi yansıtmasıyla etkileyici bir gösterime sahne olabilir. Uzun süredir beklenen vizyon tarihinin ise Türkiye için 17 Mayıs 2019 olduğunu vurgulayalım.

Sunset – Napszallta konusu

Napszallta filminin tüm hikâyesinin genç bir kızın hayatını kapsadığını söylemek mümkün. Macaristan’da geçen hikâye için dönem ise 1.Dünya Savaşı öncesidir. Dünya harbinin neredeyse tüm Avrupa ve Balkanları etkilediği bir gerçektir. Özellikle Macaristan gibi savaşa çekimser kalan ve girip girmeme noktasında tereddütleri olan ülkelerde daha da büyük sorunlara yol açmıştır. Macaristan’ı bu süreçte pek çok sıkıntı beklerken Irisz Leiter isimli genç bir kızın hayatından ilginç bir perspektif yakalayacağız.

Aslında filmin sonuna kadar Irisz Leiter’ın gelişimini göreceğiz demek daha doğru bir tanım olabilir. Çünkü Budapeşte’ye ayak basarak bir dönem ailesine ait olan bir şapka satış mağazasında çalışmaya başlayan korkak bir kızı izleyeceğiz. Ancak eskiden bir nevi mirasçısı olduğu bu dükkanın yeni sahibi onu görmezden gelecektir. Bununla beraber hırslanan ve bu süreci geçirebilmek için çözüm yolları arayan Irisz Leiter için hayat daha da zorlaşacaktır.

Çünkü elinde sadece Kalman Leiter ismi vardır ve onu bulmadan hiçbir şekilde hayatına yön vermesi mümkün olmayacaktır. Işıltılı olduğu kadar tehlikeli yanları da olan Budapeşte sokaklarında sabah akşam Kalman’ı aramaya başlar. Sunset filmi boyunca ürkek bir kız çocuğunun evrilerek ayakları üzerinde durabilen bir kadına dönüşmesine şahit olacağız. Dolayısıyla sosyal statü ve bakış açısı olarak insana katabilecek ciddi değerlere sahip olduğu konusu tartışmaya kapalı.

Napszallta oyuncuları

Sunset filminin Marcin Czarnik, Vlad Ivanov, Judit Bardos, Evelin Dobos, Juli Jakab, Susanne Wuest ve Urs Rechn ile oluşan bir oyuncu kadrosu var. Filmin senaryosunda Laszlo Nemes ismini görüyoruz. Ki yönetmenliği de bizzat kendisi yapmış. Laszlo Nemes ismini daha önceden yabancı dilde en iyi film Oscar ödülünü kazandığı filmiyle hatırlamak mümkün. Başarılı yönetmenin bu kez iddiasını Napszallta ile ortaya koyacağına eminiz.

Sunset fragmanı