Kulvar Haber

Sütüm Yetmiyor Diyenlere Anne Sütünü Artıran Öneriler

Sütüm Yetmiyor Diyenlere Anne Sütünü Artıran Öneriler
27 views
08 Ekim 2020 - 12:37

Birçok emziren kadın, sütünün yetmediği şikâyetinde bulunmaktadır. Sütüm yetmiyor diyenlere anne sütünü artıran öneriler başlıklı bu yazımızda, emziren kadınların sütünü artırmaya faydalı yöntemlerden bahsettik.

Anne sütünü artırmanın yolları arasında vermiş olduğumuz bilgileri doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde, sütünüz mevcut durumdan daha fazla olacaktır.

Sütüm yetmiyor diyenlere anne sütünü artırma yöntemleri

Anne sütü nasıl artar? Sorusuna cevap arayanlar, aşağıdaki önerileri dikkate alabilirler.

Emzirme sıklığı

Bebeğin sıklıkla emmesi, bilinenin aksine anne sütünü artıran yöntemler arasındadır. Özellikle yeni doğum yapmış kişiler sütlerinin hemen gelmeme ihtimalinin olduğunu bilerek, paniğe kapılma malıdır. Birçok kadında anne sütü doğumdan sonraki ilk günlerde daha az gelmektedir. Emzirme sıklığı arttığında süt miktarınız, eskisine göre çok daha fazla olacaktır.

Doğru emzirme pozisyonu

Anne sütünün artması için en önemli hususlardan biri de, doğru emzirme pozisyonu bulmaktır. Bebek emerken anne kucağında çok dik veya yatay bir konumda olmayıp, 30 derecelik bir açı da tutulmalıdır.

Bu pozisyon sayesinde bebek annesini daha iyi bir şekilde emeceği için, anne sütünün artmasına da katkı sağlayacaktır.

Süt pompası kullanımı

Süt pompası bebeğin annesini emmediği dönemler için anne sütünün hazırlanmasını sağlar. Örneğin belirli dönemlerde ilaç kullanması gereken kişiler, bunun öncesinde su pompası kullanıp sütünü sağarak ilaç kullanımında bebeğini emzirmeye ara verebilir.

Diğer yandan bebeğin anne memesini tam olarak kavrayamaması gibi nedenlerden dolayı emmediği durumlarda anne sütü az olacağı için, bebek tam olarak emmeyi kavrayana kadar süt pompası kullanılarak sütün çoğalması sağlanabilir.

Süt yapan besinler tüketin

Anne sütünün artması için en önemli yöntemlerden biri, süt yapan yiyecekler ile beslenmektir. Emziren annenin aldığı besin kaynakları, doğrudan anne sütünün miktarına ve kalitesine etki etmektedir. Bu yüzden sütüm yetmiyor diyen anneler, anne sütünü artıran besinler tüketmelidir.

Bu besinleri kategorilere ayırarak sıralayacak olursak, aşağıdaki tablonun anne sütünü arttırmaya yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Süt yapan meyveler: vitamin ve mineral değeri yüksek meyveler, anne sütünü arttırdığı gibi anne sütü kalitesine etki etmektedir. İncir, armut, dut, ayva, taze beyaz üzüm gibi meyvelerin anne sütünü arttırdığı bilinmektedir.

Anne sütünü arttıran sebzeler: anne sütünün miktarı ve kalitesine etki eden sebzeler ise şunlardır. Havuç, ıspanak, karalâhana, dereotu ve ısırgan otu gibi sebze ve yeşillikler, sütünüzün artmasına yardımcı olacaktır.

Anne sütünü artıran baklagiller: barbunya, fasulye, nohut ve mercimek, anne sütünün artmasına fayda sağlar.

Süt yapan kuruyemişler: badem, fındık, yer fıstığı ve ceviz gibi kuruyemişler, anne sütünü artırıcı kuruyemişler olarak öne çıkmaktadır.

Diğer besin kaynakları: balık yağı, yulaf, derisiz tavuk eti, balık, kimyonu, sarımsak ve hurma gibi besin kaynakları da anne sütünün artmasında etkiliği besinler olarak öne çıkmaktadır.

Bunların dışında papatya çayı, ısırgan otu çayı ve rezene çayı gibi bitki çayları da anne sütü miktarına etki eden içecekler olarak bilinmektedir.

Bol su içilmelidir

Sağlıklı ve yetişkin bireylerin günlük 2,5 litre su içmesi tavsiye edilirken, gebelik ve emzirme dönemlerinde olan kadınların gün içerisine yayarak her gün ortalama 3 litre su tüketmeleri tavsiye edilir. Günlük tüketilecek su miktarı sağlık açısından önemli olduğu gibi, anne sütünün artmasına da fayda sağlamaktadır.

Uyku düzeni ve kalitesi

Her ne kadar emziren bir annenin istediği gibi uyuması mümkün olmasa da, imkânları dâhilinde uyku düzeninin sağlanması ve kalitesinin artırılması anne sütünü artırma yolları arasında önemlidir.

Uyku düzeninin olması metabolizmanın daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayarak, anne sütünün artmasına fayda sağlayacaktır.